Як пробитя чергового "дна" Рамзаном Кадировим вплинуло на російську внутрішню політику, журналісти "Ділової столиці" поговорили зі сходознавцем Ігорем Семиволосом. Патріоти України пропонують вашій увазі текстовий запис цієї бесіди.
"ДС" У Росії розпалюється скандал щодо обіцянок кровної помсти з боку оточення Рамзана Кадирова та його самого колишньому судді Верховного суду республіки. Чи можна сказати, що Кадиров остаточно втратив гальма, а Путін просто не здатний його контролювати?
І.С. До певної міри можна так казати. Принаймні є сигнали, які свідчать, що Путін роздратований. Ми бачимо, що мав місце нічний візит Кадирова в Кремль перед від'їздом Путіна до Китаю. Вірніше, за однією інформацією така зустріч відбулась, а за іншою Кадиров зустрівся з помічником Путіна. Кадиров стверджує, що таки зустрівся з президентом Росії. Після зустрічі її почали по-різному інтерпретувати: одні кажуть, що йшлося в тому числі про скандальні погрози відрізати голови, а інші — що буцімто обговорювали боротьбу з ковідом в Чечні. Загалом бачимо спробу зробити хорошу міну при поганій грі.
Видно, що ця історія багатьох в Росії турбує, хоча Кремль сказав, що не буде реагувати на неї. Люди побоюються, що дії чеченських силовиків, які викрали дружину судді і тепер погрожують усій його родині — це якийсь новий етап у відносинах Москва-Грозний, хоча кадировці і раніше робили теракти в Росії, викрадали та вбивали опозиціонерів за кордоном. Та Кремль ігнорував такі речі, більше того — публічно Путін завжди ставав на бік Кадирова. Якщо згадати попередні спроби навіть закордонних високопоставлених політиків вплинути на Путіна, пояснюючи йому, що Кадиров поводить себе у стилі середньовічного хана, то вони теж ні до чого не призводили.
Зараз не схоже, що Путін готовий серйозно обмежувати Кадирова, або те, що хазяїн Кремля бачить способи по-інакшому тримати в покорі Чечню. Російський президент вважає, що він контролює ситуацію і Кадиров його слухається. В Кремлі цілком слушно зважають на те, що Кадиров без російських ресурсів ніхто, і ці ресурси є кращим стримуючим чинником і "повідком" для Кадирова. Але він пробує розширювати межі своєї влади.
"ДС" Наскільки розбалансує ситуацію в Чечні видалення Кадирова з її керівництва, це взагалі реалістичний варіант?
І.С. Поки що не реалістичний. Але якщо раптом так станеться, то, звісно, буде певна дестабілізація, але вона назріває давно, тому що розбалансування відбувається не лише там, а й по всій країні. Просто на Кавказі це одразу чітко проявляється. Настрої в суспільстві змінюються, з’являються незгодні з владою. Тобто російські плани по умиротворенню Кавказу перестають спрацьовувати.
"ДС" А незгодні, про яких ви згадали, утворюють якісь структури для спільних дій?
І.С. Ні, про це наразі не йдеться. Але "історія з головами" певною мірою показала, що в Чечні принаймні є незалежні джерела інформації, Telegram-канали, той же 1ADAT, якому буцімто надавав інформацію син згаданого судді. Важливо, що вони підтримуються, хтось надає інформацію зсередини. Тобто влада думала, що контролює все і всіх, а виявляється, що ні, у людей є очі і вуха.
"ДС" Які сигнали елітам подає Кремль, коли вустами Пєскова каже, що Путін займатися вирішенням "проблеми з головами" не збирається?
І.С. Ясно, що проблема відносин Путіна і Кадирова довгий час залишалася за лаштунками публічної політики, зараз вона вийшла на світло. Судячи зі слів Пєскова, зараз у згаданих відносинах є багато моментів, які дуже чутливі для Кремля, видається, що Кадиров може його успішно тримати в напрузі, демонструючи свої зростаючі можливості. При цьому Кремль заклопотаний екскалацією з Україною, і там розуміють, що кадировці зараз їм дуже потрібні, що додає чеченському лідеру аргументів в існуючій суперечці.
Тобто поведінка Кадирова впливає на розклади в Москві і дратує багатьох силовиків. Путіну все-таки доведеться якось розрулити ситуацію, але я поки не бачу, як саме, адже Чечня по суті залишається єдиним по-справжньому автономним регіоном в Росії. Виходячи з цього, президент Росії і намагається вустами Пєскова дистанціюватися від проблеми, показуючи іншим регіонам, що статус Чечні є унікальним й іншим не варто примірювати його на себе.
"ДС" Ми бачимо петицію про відставку Кадирова, є реакція Яшина, інших лібералів. Наскільки події, що відбуваються, розхитують чинну конструкцію російської влади?
І.С. Думаю, самі по собі вони не можуть розхитати російську владу, адже конфлікти з Кадировим були і до цього, і врешті вони не призводили до якихось катастроф у владній конструкції Росії загалом, немає ознак кризи і зараз.
Якщо ми говоримо про короткострокову перспективу, то, на мою думку, Кремль буде робити вигляд , що "історія з головами" — такий собі дрібний інцидент, і спробує погасити інформхвилю. Що буде далі — не знає ніхто, бо проблема Північного Кавказу в тому, що в разі початку дестабілізації (а там є купа питань не лише в Чечні, а й в Дагестані, Інгушетії та ін.) спрацює "принцип доміно". Але тригером початку згаданої дестабілізації точно не може бути нинішня ситуація в Чечні, бо вона дуже специфічна, пов'язана саме з Кадировим і його оточенням.
Британське високотехнологічне обладнання вартістю 2,1 мільйона доларів надходило до Росії через компанію, зареєстровану в Киргизстані, яку заснувала 25-річна модель. Про це повідомляє BBC News із посиланням на митні документи, передають Патріоти Україн...
Жінка стверджує, що її місяцями переслідував "гоблін", а позбутись його вдалось лише після відвідування чаклунської крамниці та специфічного ритуалу, передають Патріоти України з посиланням на Daily Star. Героїню звати Джордан. Вона поділилася відео зі...