Унаслідок широкомасштабного російського вторгнення Україна стала найбільш замінованою країною у світі, випередивши Афганістан та Сирію. Репортери журналу TIME зробили невтішні прогнози: для розмінування українських територій із використанням звичайних методів і ресурсів знадобиться 757 років. Тому західні партнери разом із бойовою технікою вже нині передають нашій державі і спецмашини з розміновування.
Наприкінці минулого року відповідно до розпорядження першого заступника Міністра оборони України генерал-лейтенанта Олександра Павлюка представники Головного управління протимінної діяльності, цивільного захисту та екологічної безпеки провели заходи щодо перевірки готовності до виконання завдань за призначенням новостворених підрозділів розмінування, що входять до складу Командування Сил підтримки Збройних Сил України та будуть займатися розмінуванням виключно деокупованих територій.
«В ході роботи визначено основні напрямки діяльності, щодо своєчасного та якісного виконання поставлених завдань. Одним з питань, що перевірялись була підготовка екіпажів машин механізованого розмінування типу Hydrema 910 MCV (Mine Clearing Vehicle), які надані іноземними партнерами», — розповіли в новоствореному формуванні ЗСУ. На що здатна ця данська «молотарка мін» докладно розбирався репортер АрміяInform.
Отже, мінний тральщик Hydrema MCV 910 є спеціальною машиною розмінування, яка призначена для безпечного підриву протитанкових та протипіхотних мін.
Перші екземпляри цієї спецмашини зійшли з конвеєра в 1996 році. З того часу модель неодноразово переживала модернізацію, щоб повністю відповідати вимогам ринку та покладеним на неї завданням.
Отже, як говорилося вище, основне призначення цього різновиду військової техніки полягає в знешкодженні замаскованих протитанкових мін з вибуховою речовиною вагою до 10 кг. Машину без перебільшення можна назвати унікальною, адже вона здатна ефективно виконувати свої функції практично за будь-яких умов.
Hydrema може розмінувати смугу завширшки до 3,5 м на щільному ґрунті, зокрема і на дорогах, під’їзних коліях та інших покриттях. Вона добре себе зарекомендувала в місцях ведення бойових дій і сьогодні перебуває на службі кількох держав.
Восени 2003 року три тральщики цієї моделі були поставлені на озброєння армії США. Вперше їх використовували в Афганістані для очищення території навколо авіабази в Баграмі.
Машини перебувають на озброєнні в країні-виробниці цієї техніки — Данії. Армія Королівства закупила 16 одиниць техніки, ще одна машина була поставлена на баланс МНС. 24 машини є в Індії, це техніка у війську найбільшої за населенням держави на планеті закуплена в модифікації MCV-2. 9 тральщиків придбала Норвегія, 6 — Сінгапур.
Крім того, кілька одиниць військової техніки було виготовлено на замовлення міжнародних неурядових організацій, вони активно застосовуються для розмінування територій у зонах уповільнених локальних конфліктів.
Однак найбільшим покупцем Hydrema MCV910 стали Сполучені Штати Америки, для яких компанія-виробник виготовляє машини за спецконтрактом. У 2014 році армія США уклала довгострокову угоду, відповідно до якої Данія взяла на себе зобов’язання впродовж 5 років поставити замовнику 41 тральщик. На американському ринку вони називаються М1271 Area Mine-Сlearing System.
Робота мінного тральщика здійснюється за принципом молотарки. Міни знешкоджуються передбаченими в конструкції ланцюгами, що обертаються. Своєю чергою ті, ударяючись об поверхню землі або іншої досліджуваної спецмашиною поверхні, активують замасковані вибухонебезпечні предмети і підривають їх.
У процесі виконання поставленого завдання сучасна гідростатична система веде машину в протилежному звичайному руху напрямку (іншими словами, рухається вона задом наперед), захоплюючи небезпечні об’єкти по всій ширині свого маршруту. Міни можуть знешкоджуватися в ручному або автоматичному режимі керування машиною (за допомогою джойстика або комп’ютеризованої системи автопілота відповідно).
Техніка оснащена металевим відбивачем і ланцюгами, що обертаються на величезній швидкості. Вони, власне, «розкопують» і знешкоджують міни. Загалом встановлено 72 ланцюги, на їх кінцях закріплені молоти, що обертаються в усіх напрямках. Іноді отих ланців може бути і більше — їх кількість диктують конкретні умови роботи. У разі пошкодження якогось із ланцюгів його можна оперативно замінити безпосередньо на місці виконання розмінування.
Пластина, що відбиває осколки, виготовлена з броньової сталі, вона розміщена в задній частині «молотарки», що гарантує максимальний ступінь захисту від осколків і запобігає їх потраплянню в операторську кабіну. Кабіна тральщика надійно захищає екіпаж не лише від вибухів, а й від стрілецької зброї, завдяки посиленому днищу вона здатна витримати вибухи, еквівалентні 10 кілограмам тротилу.
Для керування роботою машини достатньо однієї спеціально навченої людини. Однак у кабіні спецавтівки передбачені місця для ще двох людей. Перш ніж розпочати знешкодження вибухових пристроїв в автоматичному режимі, оператор задає ключові параметри роботи, вказує тип ґрунту, а ось глибина впливу пластини та ланцюгів виставляється програмою.
Коли механізм тральщика виставляється в робоче положення, одночасно з цим «молотарка» розкладається вздовж, використовуючи шасі машини, немов опору. На все приготування до праці на мінному полі потрібно не більш ніж 2 хвилин. У цій машині розмінування встановлено два турбовані дизельні силові агрегати Perkins 1006-6TW, сукупна потужність яких становить 178 кінських сил. Основним є двигун, який необхідний для переміщення машини, другий — призначений для приведення в дію агрегату, що і називається «молотаркою».
Якщо виникає надзвичайна ситуація, і один з двигунів виходить з ладу, поза мінним полем тральщик може пересуватися на другому моторі — тому, який призначений фактично для роботи установки з розмінування. За безперебійний рух по будь-якій поверхні відповідають надійні куленепробивні шини.
Напевне, серед усього парку потужної військової техніки, яка перебуває на службі у ЗСУ, Hydrema MCV910 є єдиним зразком, «на борту» якої відсутня будь-яка зброя. Проте «молотарка» буде незамінною як в зонах збройних конфліктів, так і на звільнених від окупантів територіях. Зазначимо, що сьогодні замінованими є близько 30% усіх земель в Україні (як звільнених, так і тих, що перебувають під тимчасовою окупацією), а це понад 8 млн га сільгоспугідь.
Російські окупанти планували наступальну операцію на Харківському та Сумському напрямку 1−15 червня 2024 року. Про це NV повідомило високопоставлене джерело в ЗСУ, передають Патріоти України. Підготовку до нового наступу окупанти завершили наприкінці т...
"У США розроблена система попереджень для кожного стихійного лиха, щоб запобігти жертвам серед цивільного населення. Однак в Україні, навіть під час загрози обстрілом експериментальною російською ракетою, за звичкою, евакуйовується тільки влада. Чи дов...