"Аваков був у списку вимог Росії на звільнення завжди, – каже він. – Але цей список ігнорували. Попри його ставлення до української мови та захист двомовності Аваков був дуже незручний для росіян. Але в питаннях протидії агресії на ньому багато було зав'язано. Так само як у питаннях боротьби з сепаратизмом. У нас загрозлива ситуація – виконати те, що Кремль вимагає, неможливо, і не виконати теж – якщо влада впиратиметься, то можливі якісь спеціальні інформаційні операції на окремих територіях, що також є викликом для національної безпеки".
Чи пов'язана відставка Авакова із бажанням Зеленського взяти під контроль силові структури? Політолог вважає, що цілком можливо.
"Тренд на консолідацію влади існує, – стверджує він. – Це однозначно триватиме восени. РНБО ухвалює неідеальні з юридичної точки зору рішення, але вони мають підтримку суспільства. Оголошується війна олігархам. Зміцнюється вертикаль влади. Аваков із неї явно вибивався. Влада намагається мінімізувати вплив таких осіб. Але як довго триватиме ця консолідація?"
Перед владою стоять два виклики, стверджує політолог. Один виклик – зовнішній, пов'язаний з вимогами виконання Мінських домовленостей, другий – внутрішній, пов'язаний із цінами на газ.
"Якщо платіжки зростуть, в листопаді будуть протести. Спробують виселяти людей – тоді вони можуть виперти владу. Рада ухвалила закон, який спрощує виселення, якщо борг більший за 61 тисячу гривень. Це може призвести навіть до збройного опору. Програму субсидій уряд недостатньо реалізує".
Консолідація влади – збільшення відповідальності, резюмує Ігор Попов.
"Якщо президент впорається з цими викликами – буде на коні. Якщо ні – його підірвуть. Так само щодо олігархів. Або Зеленському вдасться мінімізувати їхній вплив, або вони об'єднаються навколо когось іншого і виступлять проти влади", – підсумовує політолог.