Спокуса швидкого "навару", помножена на гадки, що для України все пропало: Заступники міністрів можуть сісти за "золоті" макарони, закуплені на початку широкомасштабної війни

Тарас Висоцький та Олександр Грибан опинились під дією запобіжних заходів суду після звинувачень НАБУ.

Дорогі макарони під час оборони

У Вищому антикорупційному суді (ВАКС) у перші дні вересня пройшли судові засідання щодо визначення запобіжних заходів для двох чиновників. Справа стосується закупівлі продовольства на початку широкомасштабного вторгнення, у березні – квітні 2022 року. 25 серпня обидва вони отримали підозри від НАБУ, повідомляють Патріоти України з посиланням на Liga.net.

1 вересня Тарасу Висоцькому. Водночас слідство просило про взяття під варту із заставою 4,9 млн грн.

2 вересня ВАКС призначив 939,4 тис. грн застави колишньому заступнику міністра економіки Олександру Грибану. Таким чином ВАКС частково підтвердив обґрунтування підозри обом звинувачуваним на даному етапі.

Висоцький ще в 2019 році прийшов в Міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства заступником міністра, що відповідав за агро. До того він шість років очолював асоціацію "Український клуб аграрного бізнесу" (УКАБ).

Був заступником у міністрів Тимофія Милованова, Ігоря Петрашка. Вже в Мінагрополітики – у Романа Лещенка та Миколи Сольського. Висоцького вважають одним з батьків земельної реформи – скасування мораторію на продаж сільськогосподарської землі, яке відбулось з 1 липня 2021 року.

Олександр Грибан з грудня 2021 року до червня 2023-го працював заступником міністра економіки Юлії Свириденко. До того працював в інвестиційних компаніях, включно з Concorde Capital Ігоря Мазепи. В міністерстві займався залученням інвестицій та співпрацею з великими гравцями ринку капіталів.

Обставини справи

В березні 2022 року Кабмін своєю постановою №328 установив, що мешканці та переміщені особи на території громад, де відбуваються активні бойові дії, безоплатно забезпечуються продуктами харчування в рамках дії програми "єПідтримка".

Перелік товарів міститься в постанові. А їх кількість мало порахувати Мінекономіки, спираючись на інформацію відповідних обласних військових адміністрацій (ОВА) про потреби.

Іншою постановою №185 Кабмін уповноважив Укрзалізницю виступити джерелом коштів для цієї програми. Мінагрполітики в цьому процесі було задіяно як орган, який затверджує перелік постачальників відповідних продуктів.

Таким чином була сформована конструкція, де за кошти Укрзалізниці ОВА купували продукти для допомоги людям у кількості, визначеній Мінекономіки, у постачальників, погоджених із Мінагрполітики.

Закупівлі, які призвели до звинувачень Висоцького та Грибана, відбулись наприкінці березня – квітні 2022 року.

Суть звинувачення Висоцького

Національне антикорупційне бюро (НАБУ) 25 серпня оприлюднило інформацію про викриття зловживань чиновників під час закупівлі макаронних виробів. Збитки державі склали 62 млн грн. В той самий день Висоцький та Грибан отримали підозри.

За твердженням слідства, Висоцький пролобіював закупівлю макаронних виробів у харківської компанії "Олімп" Анатолія Власенка. Компанія хоч і зазначила основним видом діяльності виробництво макаронів, для цього постачання закупила їх в Польщі. Постачальником стала Cereal Polska, яка належала Олексію Власенку – сину засновника "Олімпу".

В результаті "Олімп" поставив для ОВА 548 тонн макаронних виробів на 43 млн грн. Вартість одного кілограма склала майже 78,5 грн.

Як зазначили співрозмовники LIGA.net в НАБУ, цю ціну з натяжкою можна співставити з тодішніми роздрібними цінами на макарони – 60-70 грн за кг. Але для виробів з твердих сортів пшениці. "Олімп" же постачав макарони з м'яких сортів, які коштували вроздріб до 30 грн/кг. Таким чином, зазначають в НАБУ, ціна була завищена приблизно на 150%. Сума збитків склала 28,8 млн грн.

Антикорупційне відомство також підкреслює, що Висоцький знав про ринкові ціни на макарони – щотижня він отримував інформацію від Держслужби статистики щодо фактичних цін на ринку. А також знав про можливість замовити ці вироби в українських виробників. І навіть погоджував закупівлі у них в інших випадках в той самий період.

Крім того, сам "Олімп" через логістичні труднощі третину товару закупив в Україні у локальних виробників.

Позиція захисту Висоцького

На захист Висоцького Мінагрополітики в один день з інформацією НАБУ оприлюднило реліз. З нього випливає, що Міністерство не мало жодного стосунку до цих закупівель – не виступало стороною договору, не визначало його умови. Міністерство, буцімто, лише погоджувало постачальників, запропонованих ОВА. Перевіряло їх на відсутність банкрутства і санкцій.

Водночас нижче Мінагро визнає, що Висоцький досліджував можливість постачань з боку вітчизняних виробників, хоча "не мав таких зобов'язань". Так, мережа "Сільпо" встановила термін постачання 45 днів та запросила 100% передоплати. Імпортер же погодився доставити за 2 дні із 30% передоплати.

В НАБУ не під запис розповіли про те, що мають листи від вітчизняних постачальників, які повідомили що могли швидко виконати березневе замовлення для ОВА за нижчими цінами.

Ще одна лінія захисту Висоцького була оприлюднена під час засідання ВАКС. Його захисники стверджують, що "Олімп" був внесений до переліку постачання 10 березня наказом тодішнього міністра агрополітики Романа Лещенка. А Висоцький в листуванні з представниками Мінекономіки згадує цю компанію в месенджері вперше лише 18 березня. Буцімто це свідчить, що Висоцький не міг лобіювати цю компанію, бо вона вже була внесена в перелік постачальників.

Показово, що 24 березня змінився міністр агрополітики – замість Лещенка було призначено Сольського.

Сам Висоцький на пропозицію LIGA.net в Facebook відповісти на запитання щодо звинувачень не відповів.

Суть звинувачення Грибана

Другий епізод стосується закупівлі макаронів у чернівецької торгової фірми "Вінсайд Лайт" Андрія Гриндея. Ця компанія не має виробничих потужностей і займалась виключно торгівлею. За версією слідства, її внесення до переліку постачальників пролобіював заступник міністра економіки Грибан, домігшись її погодження у Висоцького.

Цього разу макарони були закуплені в Туреччині. А торгова націнка, за інформацією НАБУ, склала 100%.

Співрозмовник LIGA.net в НАБУ вказує на цікавий факт: перша закупівля в "Олімпу" за високими цінами вплинула на показники цін, які досліджує Держстат. Тому ціни у "Вінсайд Лайт" були більш наближені до даних Держстату, на які спирались чиновники, щоб виправдати обрання такої пропозиції.

За версією слідства, в цьому епізоді було завдано збитків на 33,7 млн грн. Показово, що під час слідства були проведені обшуки у постачальника та у самого Грибана. У Грибана знайшли готівкою близько 20 тис. євро та $55 тис. За його словами – накопичення від попередньої роботи та кошти від продажу нерухомості.

А в директора "Вінсайд Лайт" в Чернівцях було знайдено записку із зазначенням суми та поміткою "Для Саші". Слідство підозрює, що на увазі мається саме Олександр Грибан.

"Ми впевнені у цій справі, там залізна юридична позиція з нашого боку", – каже на умовах анонімності співрозмовник в НАБУ.

Позиція захисту Грибана

Грибан, на відміну від Висоцького, публічно зреагував на отримання підозри від НАБУ в своєму Facebook.

"В тих обставинах ми всі займались нагальними питаннями, що постійно зʼявлялись на порядку денному і могли бути непритаманними нашим ключовим компетенціям, адже була необхідність оперативного реагування на надзвичайні події. Так було і у випадку, коли ми з колегами здійснювали попередній пошук постачальників та були одним із джерел інформації", – зазначив ексчиновник.

За інформацією Центру протидії корупції (ЦПК), контакти обох постачальників звинувачені передавали ОВА через керівника Служби першого віцепрем'єра – міністра економіки Єгора Семенкова. Семенков отримував від посередників платіжки з ціною, а також надсилав дані на ОВА, щоб ті підтвердили обсяг закупівель.

Семенков був помічником нардепа від Опозиційного блоку Ігоря Шурми, батька нинішнього заступника керівника Офісу президента Ростислава Шурми.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Народні прикмети на 23 січня. Українці спрадавна знали, що Агафій-напівхлібник любить добрі справи та пиріг з куркою

четвер, 23 січень 2025, 7:05

Православна церква України 23 січня за новим стилем вшановує єпископа Климента Анкірського і мучеників Агафангела, Самана і Павлина Милостивого. За старим стилем 23 січня вшановували пам'ять богослова Григорія, єпископа Ніського. . У це свято селяни ...

Ультиматум Трампа Путіну не може не подобатись. Цікаво, як буде реагувати Путін, - Фурса

середа, 22 січень 2025, 19:44

"Трамп висунув Путіну ультиматум. Так, там спочатку було про любов до Росії, про 60 млн загиблих і інша нісенітниця Але… Далі було "але"… А ми ж знаємо, все, що написано до "але" – немає жодного сенсу", - пише інвестиційний банкір Сергій Фурса на своїй...