Спроба попіаритись чи натяк на конкретну особу: Хто та жінка-олігарх, про яку говорив Данілов

"Раптова заява секретаря Радбезу Олексія Данілова про появу в Україні першої олігархині спантеличила чи не усіх слухачів питанням - "Хто?". Відомо приблизно про шість дуже багатих жінок, але жодна з них не підходить під визначення "олігарх", запропоноване законодавчою ініціативою Зеленського. Тож, або секретар РНБО зайнявся містифікаціями, або ми з вами чогось не знаємо? Давайте розбиратися", - пропонує оглядач Ігор Петренко, статтю якого Патріоти України пропонують вашій увазі.

Секретар Ради національної безпеки і оборони і один з головних ньюзмейкерів останніх днів Олексій Данілов під час традиційного, організованого під патронатом Віктора Пінчука (якого в разі ухвалення парламентом спеціального "антиолігархічного" закону можна буде назвати олігархом) форуму "Ялтинської європейської стратегії" у Києві, де зіштовхнулися думки й висловлювання українських і західних політиків і експертів, зробив неочікувану заяву. Він сказав, що в Україні з’явилася перша жінка-олігарх,змусивши журналістів і аналітиків почати вираховувати, хто ж ця таємнича персона з багатомільйонними статками, власним ЗМІ та впливом на процеси державного управління.

"Щодо олігархів – це така чоловіча (справа, – ред.), але є вже одна жіночка", – сказав Данілов. І коли журналісти запитали, хто, назвіть, мовляв, прізвище, ще більше всіх заплутав, додавши: "Ви відразу – хто. Вона не одна".

Так що за "жіночка"? Так одна чи не одна?

Кого з українок Данілов міг мати на увазі, говорячи про жінку-олігарха

Найперше, що спадає на думку, - поглянути у актуальний список Forbes. Перша жінка у цьому списку за 2021 рік перебуває на високій шостій позиції, разом з чоловіком - це Галина Герега. Галина та Олександр Гереги, власники компанії "Епіцентр К" та інших бізнесів. Їхній статок (чи точніше капіталізація) оцінюється у 1,7 млрд. доларів США.

На 20-ій позиції, і теж із чоловіком, - Ірина і Владислав Чечоткіни (470 млн дол.), які володіють компанією зі сфери роздрібної торгівлі Rozetka.

Власниця фармацевтичної компанії "Фармак" Філя Жебрівська із 390 млн дол. – на 26-ій позиції у рейтингу найбагатших громадян України.

Наступна жінка у списку Forbes перебуває за межами першої півсотні. Це №56 в рейтингу Катерина Костерева, яка володіє IT-компанією Terrasoft і власність якої оцінюється у 190 млн. дол США.

Наталія Бондарева, власниця найбільшої алкогольної компанії Східної Європи "Баядера", - 77-ма із 145 млн. дол.

Це й усе, окрім згаданих п’яти прізвищ, у першій сотні української версії авторитетного рейтингу жінок більше немає. Для повноти картини додамо ще двох жінок із попереднього списку видання, за 2020 рік. Там були присутні Тетяна Колєснік, яка разом з братом була 70-ою (120 млн дол.) і представляла аграрний бізнес, та дружину покійного нині Федора Шпига Наталію, яка із синами посіла 78-ме місце (110 млн дол.) завдяки бізнесам у харчовій і переробній сферах.

Чому жодна з багатих українок не підходить під визначення "олігарх"

Нагадаємо, визначати, хто олігарх, а хто просто крупний бізнесмен, за версією ухваленого нардепами в першому читанні закону "Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)" №5599 буде РНБО, секретарем якої є Данілов, а головою – президент України. Підтриманий депутатами від монобільшості проєкт викликає багато зауважень і заперечень, зокрема, такі серйозні, як сумніви в його конституційності, про які йдеться в листі Уповноваженої ВР з прав людини Людмили Денісової до голови Ради Дмитра Разумкова. Спікер спрямував проєкт закону до Венеційської комісії, чим заслужив компліменти європейської сторони і невдоволення колег по владній коаліції, які закликали ухвалити закон тут і зараз і вже потім (для чогось) відправляти його на оцінку до інститутів ЄС. До проєкту подано майже 1300 депутатських правок. Тобто ще якийсь час українська влада і наші західні партнери з’ясовуватимуть, чи перебуває антиолігархічна ініціатива Банкової у правовому полі України та чи відповідає він засадам демократії і чи не порушує прав людини.

Чи можуть бути потенційними об’єктами дії закону хтось із жінок, що належать до списку найбагатших? Згідно із вище зазначеним законопроєктом №5599, олігархом є фізична особа, яка має значну економічну або політичну вагу в суспільному житті і відповідає щонайменше трьом із чотирьох ознак одночасно:

  • бере участь у політичному житті;
  • має значний вплив на засоби масової інформації;
  • є власником чи контролером суб'єкта природних монополій або монополіста на загальнодержавному ринку;
  • має підтверджену вартість активів понад 1 млн прожиткових мінімумів для працездатних на 1 січня відповідного року – зараз це 2,270 млрд грн. (близько 81 млн доларів США).

Жодна з шановних українських бізнесвумен, яким приділив увагу Forbes, не потрапляє під ці ознаки і відповідно під визначення олігарха. Де пошукати ще? В політиці - але і тут підходящих нема. Звісно, включно з Юлією Тимошенко, в декларації якої немає великих статків, а у відповідних інституціях – формалізованих даних про її впливи на ЗМІ.

Навіщо секретар РНБО заговорив про жінку-олігарха

І ще цікавіше – кому ці слова були адресовані? Суто теоретично не варто виключати, що були вони сказані лише для красного слівця, щоб запам’ятатися в оточенні численних промовців, вправних і поважних гостей форуму YES. Чи з метою підкреслити, що з додержанням засад гендерної рівності в Україні все в порядку навіть якщо говорити про олігархічне середовище.

Може, і так. За нинішніх правил гри, встановлених у країні молодою командою управлінців, подібні "сенсаційні" заяви не так вже й рідко роблять лише щоби отримати хайп і зробити собі піар. Згадаймо свіжу заяву Данілова про доцільність переходу української мови на латинку. А в контексті нинішньої теми ще краще - його слова, сказані у травні. Тоді, між іншим, теж на великому форумі "Україна 30. Безпека країни" секретар РНБО сказав про 13 олігархів, яких Радбез "упевнено" нарахував в Україні. Прізвища, до речі, теж не були названі і не прозвучали й досі. Те висловлювання Данілову ледь не довелося спростовувати, зокрема, щодо кількості потенційних "жертв" закону про олігархів, а на прямі запитання він порадив стежити за сайтом президента. Але висловлювання секретаря РНБО якийсь час активно коментувалося в інформаційному полі країни. І ті, кому треба, почули те, що треба. Якщо такою і була задача мовця – її було досягнуто.

Джерело: Depo.ua
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

"Пока Крымский мост еще стоит и по нему можно ездить - бегите, россияне, бегите. Быть живыми гораздо лучше, чем мертвыми", - Ян Валетов

п’ятниця, 19 серпень 2022, 12:14

"За сутки после неоднократной бавовны Крым по Крымскому мосту покинуло почти 39 тысяч автомобилей. Камни еще не посыпались с неба, а некоторых новых хозяев крымской земли уже потянуло домой, в родные еб*ня среднего Нечерноземья", - пише українськй пись...

Росія готує на ЗАЕС теракт під українським прапором, - ISW

п’ятниця, 19 серпень 2022, 7:50

18 серпня вперше з 6 липня 2022 року не було заявлено про російські територіальні здобутки в Україні. Міністерство оборони РФ, імовірно, створює передумови для того, щоб звинуватити Україну в атаці на Запорізьку АЕС. Про це йдеться у доповіді американс...