19 лютого президент США Дональд Трамп заявив, що США нібито витратили на допомогу Україні 350 мільярдів доларів — на 200 мільярдів доларів більше, ніж Європа, причому «гроші Європи гарантовано повернуть», а США назад «нічого не отримають». Однак за даними німецького Кільського інституту, останній звіт якого був опублікований 14 лютого, європейські внески — окремо від урядів і колективно від європейських установ — перевищують допомогу Америки, передають Патріоти України з посиланням на The Economist.
Видання зазначає, що Трамп, посилаючись на цю нібито невідповідність, виправдовує ним вимогу передати під контроль США рідкісноземельні метали та інші мінерали в Україні на близько 500 млрд доларів — не за майбутню підтримку, а як компенсацію за минулу допомогу.
Посилаючись на дані Кільського інституту, видання пише, що всього країни світу виділили 267 мільярдів євро (280 мільярдів доларів) на допомогу Україні, що складає близько 80 млрд євро на рік. І хоча США є найбільшим донором цієї допомоги серед країн, разом допомога від європейських країн перевищує американську: европейські країни виділили 132 мільярди євро допомоги, а США 114 млрд євро (перша діаграма). США дещо випереджає ЄС у наданні військової допомоги, а ЄС США — у наданні фінансової допомоги. Водночас майже 90% фінансової допомоги від інституцій ЄС було надано у формі позик, хоча й на дуже щедрих умовах, а приблизно 60% американської фінансової допомоги надається у вигляді грантів. Обсяги допомоги, яку США та ЄС вже погодили, але ще не надали, відрізняється значно більше (друга діаграма).
На третій діаграмі, яку наводить The Economist, видно, що підтримка України з боку ЄС залишається стабільною з 2022 року, тоді як американська допомога сповільнилась у 2023 та 2024 роках на тлі міжпартійних суперечок у Конгресі США, піднялась після ухвалення нового законопроєкту і прискорилась наприкінці президентського терміну Джо Байдена.
У наступних діграмах The Economist порівнює допомогу Україні від США, допомогу Україні від європейських інституцій та допомогу від окремих європейських та неєвропейських держав.
Найбільшим донором серед держав Європи є Німеччина, яка надала Україні близько 17 мільярдів євро (включаючи фінансову, гуманітарну та військову допомогу, за винятком допомоги, що надходить через донорів ЄС).
Друге місце серед країн Європи за обсягами допомоги Україні посідає Британя — вона надала 15 мільярдів євро, третє місце — Данія.
Видання зауважує, що найбільші європейські економіки можуть зробити набагато більше, оскільки річні зобов’язання Німеччини та Британії разом із Америкою становлять лише 0,2% їхнього ВВП.
«Таким чином, допомога Україні виглядає скоріше як незначний політичний проект, а не як серйозне фінансове зусилля», — наводить The Economist висновки зі звіту Кільського інституту.
Видання нагадало, що у 1990 році Німеччина виділила більшу частку свого ВВП на підтримку Кувейту, ніж на війну на порозі Європи, а США щорічно витрачали значно більше грошей під час воєн у Кореї, В'єтнамі та Іраку.
Найбільший відсоток свого ВВП на допомогу Україні виділяють країни Балтії та Північної Європи, зокрема, Естонія та Данія, виділили понад 2% свого довоєнного ВВП в рамках двосторонньої допомоги.
Також The Economist зауважує, що в цілому більший відсоток свого ВВП на допомогу Україні виділяють держави, розташовані ближче до Росії. Відповідні дан наведені у діаграмі 6.
Наприклад, Латвія та Литва, столиці яких розташовані менше ніж за 1000 км від Москви, виділили на допомогу Україні 2% свого довоєнного ВВП. Однак Японія надає більше двосторонньої допомоги, ніж Франція, Італія та Іспанія і в абсолютному вираженні,і як частку свого ВВП, хоча вона більше ніж удвічі далі від Москви.
Європейські країни вже роблять більше, ніж Америка, щоб допомогти Україні., а якщо Америка припинить подальше фінансування, їм доведеться зробити ще більше, підсумовує The Economist.
Здавна наші предки вірили, що сни, які наснилися в ніч проти 22 лютого, є віщими. Але вони збудуться протягом півроку.
"Навіщо поширювати інформацію, яка ні до чого не приведе? Хай як сильно оточення Трампа не бажало б усунути Зеленського - без виборів це неможливо. Крапка. Однак створити атмосферу невизначесності й дискомфорту такі вкиди цілком спроможні, хіба ні?" - ...