Патріоти України пропонують ознайомитися із дописом Яна Валетва, письменника-фантаста, директора Solar Quant Energy LCC.
Коли я читаю, що доходи жителя України сьогодні не досягли рівня доходів жителя України 1991 року, у мене виникає враження, що я божеволію або втратив пам'ять.
Я розумію, що мені розкажуть про долю національного валового продукту, яка припадає на кожного громадянина, про чавун, сталь, телевізори, вантажівки і трактори... Про працюючий Південний машинобудівний завод і ДМЗ, трикотажну фабрику "Дніпрянка" і навіть про Дніпропетровський радіозавод і його продукцію. Про мільйони тонн сталі, добрив, про десятки тисяч тракторів, львівський автозавод, запорізький автозавод...
Сперечатися не буду. Було.
І сотні танків були. І десятки МКБР. І сотні ракет середньої дальності. І радіолокаційна станція. І зенітний ракетний комплекс. І трактори, які можна було втюхати тільки партнерам по Раді економічної взаємодопомоги, бідним африканським країнам і молодим латиноамериканським диктатурам. І жахливі "Таврії" із "Запорожцями", і КрАЗи, і убогі телевізори за 5 зарплат з убогим телебаченням на убогих ЕПТ, які виробляли як побічний продукт на військових заводах.
І відсутність найелементарнішого - від жіночих прокладок до знеболюючих. Ні нормальної ковбаси в магазині, ні дитячого харчування, ні сервісів... Нічого. Благополуччя громадян, якість їхнього життя і задоволення споживчого попиту в першочергові завдання радянської держави не входили. У непершочергові теж.
Цифри вражали. За статистикою ми були ледь не крутіші за Америку. Правда, весь цей достаток перераховували за намальованим невідомо ким курсом долара, який не мав найменшого стосунку до реального життя, але тепер нам розповідають, що ми сьогодні ще самих себе радянських не наздогнали. Тобто, що рівень нашого сьогоднішнього життя в цифрах ВВП на душу нижчий, ніж був у 1991 році.
Безсумнівно, ми чемпіони зі стратегічних і тактичних програшів. Після розвалу СРСР нам дістався колосальний промпотенціал! Ми могли використовувати наявне під реконструкцію, перебудувати все, що було, поставити на нові рейки. Що ж, давайте розберемося.
Чи могли? Ну, напевно, щось могли. Хоча, що можна зліпити з ЛАЗу, якщо не знести все під корінь і не побудувати нове? ЛАЗ? У ХХІ столітті? Серйозно? Новий автобус? Це нове обладнання, нові двигуни, нові сидіння і нова собівартість. Це СРСР міг собі дозволити робити лайно за ціною ракетоплана, ми такого дозволити собі не можемо.
Чи можна було врятувати авіапром? Так. У якомусь вигляді - можна і потрібно було. Не вистачило розуму і чесних людей. Багато чого не вистачило. Я вже не пам'ятаю точну цифру, але для того, щоб підняти в повітря АН-124, були потрібні зусилля понад 500 суміжних підприємств СРСР, які розташовані по всій географії - від Латвії до Туркменістану. Без прокладки, яку виготовляють в Душанбе, літак в Києві не міг зійти зі стапелів. І замінити Душанбе на Шанхай в тій господарській схемі було не те щоб дорого або дешево, а принципово неможливо.
Розумієте, СРСР був самодостатнім - сам виробляв, сам халтурив і сам споживав. Пральна машина "Вятка" була дуже навіть нічого, якщо ніколи не бачити "Сіменс". І на "Жигулях" можна їздити (і сьогодні на них їздять), якщо не можеш дозволити собі іншої машини. Самодостатність скінчилася разом з СРСР, і почалася конкуренція. А за конкуренції змінюються критерії успішності.
Експортувати високотехнологічні продукти не виходило, їх банально не виробляли. РЕВ ні в якому місці не був загальним ринком, і про конкуренцію з якісним виробником - ні зовнішнім, ні внутрішнім - не йшлося. Тільки в області озброєнь і пов'язаній з нею космічній галузі ми були десь-якось попереду планети всієї. Якщо сильно не чіплятися. І все.
О, так... Ще балет.
Навіть передове ракетобудування, в тому вигляді, що у нас воно було, врятувати б не вийшло. Це галузі з військового бюджету, з цільовим фінансуванням. Для війни потрібен замовник. На танки потрібен замовник. На РЛС потрібен замовник. На військові фрегати і авіаносець потрібен замовник. Специфічний замовник.
Скажіть, рівень чого у нас був такий високий в 1991 році, до путчу і виходу з рублевої зони? Який ВВП там у нас був недосяжно великий для нас сьогоднішніх? І - головне питання - яке відношення мав цей могутній ВВП до реального життя громадян?
У мене син народився в 1989-му. Щоб взяти йому молоко і кефір я о п'ятій ранку займав чергу під універсамом. І був я тоді вже небідною людиною. Дитяче харчування їхало з Москви. Одяг для дитини від моїх родичів зі Штатів. І в анамнезі залишався нескінченний пошук продуктів по магазинах і ринках - ящиками, мішками, упаковками. Купити - і роздати близьким, щоб вижили. Це 1989, до 1991-го треба було ще дожити.
Можна, звичайно, порівнювати рівень бідності і життя незабезпечених верств населення в 1991 році і те, що відбувається з незабезпеченими сьогодні, але, вибачте мене за чорний гумор, вміст нинішніх сміттєвих баків кращий, ніж асортимент на полицях тодішніх магазинів. Кінець радянської епохи - це практично повсюдна убогість, відсутність елементарних продуктів, послуг, товарів першочергової необхідності.
Можна нескінченно довго сумувати за колишньою міццю радянських заводів, чудовим асортиментом чавуна і сталі та розміром валового продукту в дутих величинах, наприклад, в намальованому доларовому еквіваленті за фантастично пропагандистським курсом. Але ми ж пам'ятаємо факти. Це було за нашого життя.
Промисловий потенціал - це порожнє місце, якщо він не служить людям, не робить їхнє життя благополучним, ситим, щасливим і здоровим. Тисячі ракет - це, звичайно, круто, але аборти без анестезії, палати в лікарняному стаціонарі по 12 осіб та інші принади, по-моєму, крутіше.
Мільйони тон добрив, які виробили вдома, і 6 мільйонів тонн зерна, яке купили в Канаді, щоб було, що їсти взимку, теж наводять на певні роздуми.
Чи могли ми розпорядитися промисловою потужністю з розумом? Безсумнівно могли. Але для цього треба було приймати зовсім не очевидні і зовсім непрості рішення. Не розпродавати флот. Не різати літаки. Не віддавати ядерну зброю. І не красти в чотири руки. І не намагатися прикрити дурість і некомпетентність патріотичними гаслами. І не бігти за газом "по п'ятдесят". Багато чого треба було робити інакше, але для цього треба думати інакше. А думати - це складно.
Усе, що ми робили і привело нас туди, де ми зараз знаходимося
Ми в принципі не могли потрапити в інше положення, тому що мало мати мільйони гектарів родючих земель і мільйони тонн азотних добрив, потрібно ще мати агрономів, які ці добрива вчасно і в потрібній кількості внесуть, техніку і насіннєвий фонд, щоб посадити, майбутній урожай, паливо, щоб цей урожай зібрати і вивезти, сучасні елеватори, щоб його зберегти в потрібній якості, фахівців, щоб його грамотно продати, обладнані порти, щоб його занурити і вивезти і до цього удачу, щоб ціна на ринку дозволила отримати прибуток і закласти новий урожай.
І так у всьому.
Марно розглядати голу цифру в перерахунку на одиницю населення. Вона ні про що не говорить. Просто цифра. І марно сумувати про те, що вже безповоротно втратили.
Треба йти вперед, осмислити досвід не повторювати помилок. Включати мозок, переписати найкраще, відмовлятися від непрацюючого.
30 років скоро стукне. Пора порозумнішати.
Російська влада ніяк не підтримує жителів Курщини, тож ними опікуються Збройні сили України. Вони надають місцевим гуманітарну допомогу: одяг, ліки, засоби гігієни, воду та їжу. Росіяни дякують нашим військовим за поміч і можливість контактувати зі сво...
В мережі активно ширили відео того, як російські окупаційні війська відправляють в атаку поранених бійців на милицях. Таким чином противник намагається виявити вогневі позиції Сил оборони. Такою думкою поділився керівник Центру протидії дезінформації п...