Усмішка чи посмішка: Коли який термін вживати. Адже плутаються навіть дуже грамотні люди

Переживати через це не варто, адже помилок тут припускаються навіть професійні письменники – майстри слова. Але розібратись буде корисно. Допомогти у цьому вирішили автори телеграмканалу "Correctarium — Українська мова"

Посмішка

Посмішкою словники української мови називають положення губ і в цілому вираз обличчя людини, який виражає глузування, кепкування, іронічне ставлення до кого-небудь чи чого-небудь. Приклади тут навести можна такі:

  • Ущипливий тон і крива посмішка Кривоноса збурили Хмельницького… (П. Панч).
  • Вуста князівни зламала на мить гидлива посмішка (Ю. Смолич).

Усмішка

А це слово у словниках української мови описується як положення губ та вираз обличчя, який демонструє прихильність, радість, схильність до сміху, виражає задоволення та інші хороші емоції.

  • Мене здаля, як сонце, гріє усмішка сонячна твоя (О. Олесь).
  • І твоя незрадлива материнська ласкава усмішка… (А. Малишко).

Автори каналу рекомендують застосовувати таке мнемонічне правило, щоби запам’ятати цю різницю: іменник "посмішка" можна асоціювати зі словом "посміховисько", а дієслово "посміхатися" — з висловом "виставляти на посміх".

Зверніть увагу також на правильний слововжиток у популярному фразеологізмі:


Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

​Геополітика "по простому"... (виключно, конспірологічно) - Костянтин Машовець

субота, 22 лютий 2025, 23:55

1. Є Китай, там правлять комуністи, у такій собі азійській їхньої версії. Звісно, як будь-які комуністи, вони хочуть бути "головними" на всій планеті... Але, у цьому сенсі, є проблема. Бо окрім Китаю існує Америка, яка потенційно може накостиляти цьому...

Могло бути гірше: Експосол Чалий побачив позитив в поведінці Трампа щодо України

субота, 22 лютий 2025, 22:34

Той факт, що президент США Дональд Трамп тримає в фокусі уваги Європу, Україну і російсько-українську війну – це великий позитив, який ми ще можемо недооцінювати. Про це заявив експосол України у США Валерій Чалий, передають Патріоти України. «Із брифі...