Усмішка чи посмішка: Коли який термін вживати. Адже плутаються навіть дуже грамотні люди

Переживати через це не варто, адже помилок тут припускаються навіть професійні письменники – майстри слова. Але розібратись буде корисно. Допомогти у цьому вирішили автори телеграмканалу "Correctarium — Українська мова"

Посмішка

Посмішкою словники української мови називають положення губ і в цілому вираз обличчя людини, який виражає глузування, кепкування, іронічне ставлення до кого-небудь чи чого-небудь. Приклади тут навести можна такі:

  • Ущипливий тон і крива посмішка Кривоноса збурили Хмельницького… (П. Панч).
  • Вуста князівни зламала на мить гидлива посмішка (Ю. Смолич).

Усмішка

А це слово у словниках української мови описується як положення губ та вираз обличчя, який демонструє прихильність, радість, схильність до сміху, виражає задоволення та інші хороші емоції.

  • Мене здаля, як сонце, гріє усмішка сонячна твоя (О. Олесь).
  • І твоя незрадлива материнська ласкава усмішка… (А. Малишко).

Автори каналу рекомендують застосовувати таке мнемонічне правило, щоби запам’ятати цю різницю: іменник "посмішка" можна асоціювати зі словом "посміховисько", а дієслово "посміхатися" — з висловом "виставляти на посміх".

Зверніть увагу також на правильний слововжиток у популярному фразеологізмі:


Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Російські окупанти захопили два села у Луганській і Донецькій областях - DeepState

субота, 12 липень 2025, 13:15

Війська країни-агресора Росії захопили селище Білогорівка у Луганській області та село Зірка у Донецькій області. Про це повідомляє проєкт DeepState у суботу, 12 липня, передають Патріоти України. Армія окупантів також просунулася біля Радьківки (Куп’я...

Народні прикмети на 12 липня. У день пам'яті перших мучеників Київській Русі українки знали чого уникати протягом 1000 з гаком років

субота, 12 липень 2025, 7:05

12 липня за новим церковним календарем (25 липня - за старим) - день пам'яті мучеників Феодора, варяга, і сина його, Іоанна. Феодор Варяг і син його Іоанн - християни, які стали першими мучениками на Київській Русі за віру. 12 липня за старим календарн...