Ксенія Осадчук виросла в Севастополі, а потім життя переманило її до Києва. Саме там дівчина отримала освіту, знайшла улюблену роботу і зустріла майбутнього чоловіка. За професією вона перекладач англійської мови. 7 років пропрацювала у виші, навчала студентів, паралельно займалася перекладами і навіть почала вчитися в аспірантурі. Але довелося все залишити і кардинально змінити своє життя, тому що їм запропонували поїхати на Кіпр в якості волонтерів. Чому зумів навчити її Кіпр через півроку, які спільні проблеми у цієї держави з Україною, і люди з якою спеціальністю не залишаться без роботи на цьому острові - в ексклюзивній розповіді, яку пропонують прочитати Патріоти України.
Наша історія почалася ще до того, як ми одружилися. Ми готувалися до найголовнішої події в житті, коли раптом нам подзвонили і сказали, що на Кіпрі в якості волонтерів потрібна сімейна пара зі знанням російської та англійської.
Чому на Кіпр? Тому що ми є волонтерами від християнської церкви, а Кіпр, як і Україна, християнська країна, де є свої виклики і потреби.
Ще до весілля ми з чоловіком вирішили, що хочемо бути корисними для людей, які нас оточують, незалежно від "де?" і "як?".
4 місяці підготовки, збір всіх потрібних документів, довідок, відмова від роботи і повна невідомість попереду... але ми дивилися в майбутнє з посмішкою і в очікуванні пригод.
І ось, ми на Кіпрі. Шок. З усього, що я чую, розумію тільки "Калімера" (доброго дня), "нє" (так), "охи" (немає). Усе! Звичайно, зі знанням англійської тут зовсім легко жити, але ж хочеться розуміти все! До грецької ми швидко звикли, зараз потихеньку її вивчаємо, поки самостійно. Мова дуже складна, але, як то кажуть, було би бажання.
Від європейської країни у мене, напевно, були трохи інші очікування. Тут все інакше: архітектура, стиль життя, природа, клімат. Дуже багато росіян і українців, особливо в тому місті, де ми живемо. У двох словах і не розкажеш все, саме з цієї причини я навіть стала вести свій блог, щоб якось відпочити від інформації, що накопичилася.
Перші враження, звичайно, були найприємніші. Краса природи, навколо море з водою блакитного кольору, тепле сонце. На плантації кактусів з їстівними плодами я досі задивляюсь як дитина. А взимку не могла відірвати погляд від дерев з лимонами, мандаринами і помело. Перші місяці ми з чоловіком пробували всю екзотику, яку тільки зустрічали на прилавках супермаркетів. Нерідко отримували розчарування, ну й добре, натомість спробували.
До речі, Кіпр розділений на три частини, одна з яких окупована турками (це дуже болюча тема, але хіба ми того не знаємо...), друга, власне - Кіпр, і ще зовсім невеликі території належать Британії, яка розташувала тут свої військові бази. Щоб зрозуміти всі ці зв'язки, варто зазирнути в історію. У перші ж дні ми вирушили на турецьку сторону, щоб просто погуляти. Ну, що сказати, змішані почуття... частина міста в занепаді, багато всього змішалося в одному місці. Тільки подумайте, столиця країни розділена на дві частини, на дві держави, де таке ще зустрінеш? Тільки на Кіпрі!
З роботою тут вельми складно, дуже велике скупчення людей на наявні посади. Переважно Кіпр живе за рахунок туризму, сфери фінансів і... багатих іноземців. Тому тут багато приїжджих, що їдуть сюди з метою заробітку. Люди працюють з ранку і до ночі в готелях, барах, в будинках у більш заможних. Кому пощастило більше - сидять в офісах з кондиціонером.
Ми тут на волонтерських засадах, тому працювати права не маємо, та й часу. Але я за професією філолог зі знанням англійської мови (викладач і перекладач), один з наших соціальних проектів - безкоштовні мовні курси для місцевих. І, скажу я вам, якби я хотіла тут заробляти, то саме це - ідеальний варіант. Бракує викладачів з виробленою методикою викладання, дуже багато молодих і просто бажаючих на вас заробити. Так що, колеги, welcome! Беріть із собою всі знання і з пошуком роботи труднощів не буде, це 100%!
Спочатку потрібно визначитися з бюджетом і з тим, чого хочете: будинок або квартиру?
Краще за все шукати житло десь з листопада до кінця лютого. Тому є кілька причин. По-перше, падають ціни, так як це не сезон. По-друге, в цей час обов'язково "вилізуть" всі неприємності, з якими вам довелося б зіткнутися потім - цвіль, протікання даху тощо.
Краще не керуватися правилом "як класно, що вікна виходять на сонячну сторону", тому що на Кіпрі все навпаки! Можна пошкодувати, тому що сонечко буде методично пекти протягом усього дня. Нам дуже пощастило, вікна не виходять на сонячну сторону і у нас великий бонус - басейн!
А ще на Кіпрі неможливо обійтися без машини! Це перше в списку must have. У нас дуже скромний бюджет, але ми примудрилися обзавестися машиною. Щоправда, дуже багато нюансів з оформленням... за українськими мірками - це дуже дорого, але ми вже навчилися не переводити євро в гривні. Тут все складніше, ціна страховки залежить від того, в якості кого ви живете на Кіпрі, від досвіду водіння, країни походження та навіть віку! Чим старше, тим дешевше.
Продукти харчування
Ось з чим немає проблем, так це з їжею і продуктами. Фрукти, овочі - цілий рік, просто вдосталь усього, чого тільки можна придумати. Багато продуктів і товарів, яких немає в Україні. А от українських і російських - повно. Але, чесно кажучи, ми поки не особливо нудьгуємо. Якби не було чим замінити, то інша справа... але це не той випадок. Саме тому в тому ж самому блозі я стала ділитися традиційними рецептами кіпрської і грецької кухні. Якщо вже ми тут, вирішила я, треба спробувати те, чого ще не робила раніше.
Дуже любимо мусаку, традиційні домашні соуси, сувлакі. Кіпрська кухня не може похвалитися розмаїттям незвичайних страв і для мене вона часом занадто "м'ясна". А ось з різномаїття овочів і фруктів - готова творити і витворяти кожен день!
А якщо ліньки, то на кожному кроці можна знайти просто незліченну кількість кав'ярень, ресторанів, таверн. В крайньому випадку McDonald's. Ціни різні, але якщо вирахувати місця, то за 10 євро можна наїстися так, що складно буде встати і дійти до будинку. Ох, кіпріоти дуже люблять поїсти. Для них це окремий ритуал, особливо ввечері - піти і всією сім'єю засісти в якій-небудь таверні. Причому, тут важливіше не їжа, а сам процес - спілкування.
Сервіс, до речі, на Кіпрі теж місцями кульгає. Пам'ятаєте про сігА-сігА? "Повільніше", "не поспішай". Це той випадок, коли "сігАчить" на всі 100%. Хочете поміняти кондиціонер в квартирі, бо вам справді спекотно і нестерпно жити? Ну, почекайте пару тижнів. Проблеми з плиткою на підлозі? Всього кілька місяців і майстер прийде. Вам потрібно підстригтися саме сьогодні? А, сьогодні четвер? Ну, тоді почекайте до завтра. У вас зустріч о 10-й? Не потрібно так поспішати! До чого ці нерви?! СігА-сігА!
Чого тут ще не вистачає, так це якості медичного обслуговування. Всі півроку, що ми тут, сидимо і молимося, щоб не захворіти або ще гірше. Чому? Тому що кіпріоти все роблять через сігА-сігА, це стосується і медицини. Тому страшно стає від історій, які ми чуємо. Щоб вижити - краще їхати відразу в приватну клініку, але, не виключено, що потім для оплати рахунків доведеться залишити там свою нирку. (Сподіваюся ви розумієте, що це перебільшення, але не дуже далеке від правди).
А ще чомусь, якщо ти говориш російською, над твоєю головою ніби автоматично загоряється табличка - багатий! Напевно, тому що в більшості випадків це правда.
Взимку на Кіпрі помітно менше людей. Ми приїхали перед Новим роком і до березня місяця вулиці були майже порожніми (це не стосується столиці). А ось зараз сезон, навіть коментувати не буду, кажуть, буде ще більше людей. Ну, нічого, помістимося всі.
Насправді, на Кіпрі, як і в будь-якій країні, є свої плюси і мінуси. Чого більше? Відповідь, швидше за, залежить від вас самих. Але тут неймовірно красиво, я не перестаю захоплюватися природою і краєвидами, навіть якщо ми були в одному і тому ж місці вже кілька разів. Тут неймовірне повітря, особливо - на відстані від міста, красиві пляжі, багато зелені та квітів.
Приємності Кіпру
Навіть якщо на те, що тут ніхто нікуди не поспішає, подивитися з іншого боку, то можна помітити, що люди дійсно насолоджуються життям, неквапливо переміщуються з локації на локацію, багато посміхаються і не витрачають нерви даремно. Навіть старість тут проходить інакше, в тому віці, коли наші старі рахують кожну копійку, думають, як дожити до пенсії, купити ліки і оплатити комуналку, то тут на пенсії життя тільки починається. Люди виглядають відмінно, бабусі носять підбори і модні сукні, ходять у кафе і ресторани, дідусі роз'їжджають на улюблених авто і грають у доміно. А чому б ні?
Кіпр дійсно вабить, змушує посміхатися і насолоджуватися життям. Я дуже рада, що в моєму житті є цей досвід. Він змушує подивитися на все під новим кутом, робить сильнішою і додає впевненості! Я маю нових знайомих, мої стосунки з чоловіком тільки зміцнюються з кожним днем, це колосальний досвід і безліч вражень!
До переїзду в моєму житті все було стабільно добре. Часто я себе ловила на думці, що я не вмію і не хочу ризикувати. А навіщо, коли все і так чудово? Але, мабуть, у неба був інший план! Тому, друзі, подорожуйте! Ризикуйте! І ви точно ніколи не будете озиратися назад з почуттям жалю.
Одна з моїх улюблених крилатих фраз - YOU NEVER KNOW UNTIL YOU TRY! І це 100% правда!
Демонстративний запуск росіянами балістичного носія ядерної зброї по Україні, відповідні попередження посольства США напередодні, повернення ядерної риторики у марення кремлівських безумців, – викликають в памʼяті суспільствознавчі студії. "Текст трохи...
"Схоже, своєю заявою щодо Криму президент України послав західним лідерам сигнал, що готовий сідати і домовлятися. Путін - стоїть на своїх, давно озвучених позиціях. Чи вдасться дуету американських президентів Байдена і Трампа за допомогою певних дій і...