У вісімдесяті роки минулого століття в Яванском море (між островами Суматра і Ява) знайшли остов затонулого 800 років тому судна, передають Патріоти України. Дерево на той час майже повністю розклалося, але час пощадив вантаж; артефакти піднімають і вивчають уже тридцять років. На цьому тижні в журналі Journal of Archaeological Science: Reports вийшла стаття з описом однієї з знахідок - фрагменти кераміки з написом «Зроблено в Китаї». Про роботу вчених розповідає видання The Mirror.
Ліза Нізіолек, керівник дослідницької групи, яка займається вивченням артефактів із затонулого судна, розповідає:
«На початку дев'яностих судно датували серединою-кінцем XIII століття, але ми знайшли свідчення на користь того, що воно було побудовано на сотню років раніше. Вісімсот років тому хтось написав на цьому горщику: "Зроблено в Китаї". Вказівка на конкретне місце допомогло нам правильно датувати судно».
На глиняному посуді, що становила частину вантажу, є вказівка місця виробництва - регіону в Китаї, який змінив назву після вторгнення монголів в 1278 році. На посуді використовується стара назва, і Нізіолек вважає, що судно затонуло приблизно в середині XVII століття; за іншими ознаками вчені уточнили найбільш ранню з можливих датувань - 1162 рік.
Крім глиняного посуду судно перевозило слонову кістку і смолу, яку в той час використовували для обробки корпусів суден. Середина дванадцятого століття - час розквіту морської торгівлі в Китаї; саме тоді морські шляхи почали користуватися великим попитом, ніж Великий шовковий шлях.
Поки живі окупанти на півночі Харківщини нажахані втратами своїх військ і сприймають поранення та евакуацію з полю бою як щасливий квиток, єдина можливість ще пожити, зазначають Патріоти України. Ось який матеріал з цього приводу знайшов та переказав Ю...
Православне свято 22 листопада за новим календарем (5 грудня за старим) - день пам'яті святителя Прокопія, який володів даром чудотворення і привів у християнську віру чимало людей (У народі - Прокоп'єв день, - Патріоти України). Українські віряни тако...