В Україні активізувалися шахраї, які надсилають українцям листи нібито від імені системи держпослуг Дія. У листі аферисти пропонують отримати щорічне податкове відшкодування, а насправді крадуть дані карток й обчищають рахунки жертв, передають Патріоти України.
Про це попередили у Державній податковій службі (ДПС), а також Центрі протидії дезінформації (ЦПД) при РНБО України. "Шахраї надсилають українцям фейкові електронні листи нібито від порталу Дія з пропозицією отримати щорічне податкове відшкодування", – йдеться в повідомленні.
Зазначається, що в таких листах одержувачам пропонують перейти на сайт, який візуально схожий на портал Дія. Якщо жертва це зробить, далі від неї вимагатимуть ввести особисті дані:
"У жодному разі не переходьте за посиланнями у таких листах і не вводьте свої особисті дані. Вони можуть бути використані для авторизації у вашому банківському акаунті для подальшого виведення коштів", – попередили українців.
Окрім того, дані можуть використовувати, щоб не просто "обчистити" карту, але й по суті "вкрасти" її, прив'язавши банківський обліковий запис до нового пристрою. За даними ДПС, листи активно поширюються протягом останніх днів, тобто з кінця січня 2025 року.
Податкове відшкодування: як це працює насправді
В Україні щороку 31 грудня закінчується термін, протягом якого можна скористатися правом на отримання податкової знижки за попередній рік (наприклад, 2024-го за 2023-й тощо). Така "знижка" (по суті повернення певної суми з бюджету) надається у тому випадку, якщо платник податків витратив гроші на певні категорії видатків.
При цьому, щоб скористатися податковою знижкою, обов'язково потрібно подати декларацію про доходи за минулий рік. Це можна зробити в електронному кабінеті платника податків (потрібно мати електронний підпис або BankID). Декларацію потрібно створити разом із додатком Ф3 (у якому й провадиться розрахунок суми податкової знижки).
Наприклад, якщо 2023 року платник податків заплатив за своє навчання в університеті на контракті 20 тис. грн, то 2024-го він міг претендувати на податкову знижку й отримати ПДФО (податок на доходи фізособи), сплачену з цієї суми. Тобто держава може повернути такому платнику 18% від 20 тис. грн, або 3600 грн.
Це ж стосується й витрат на навчання дітей платника податків – не лише у вищих навчальних закладах, а й, наприклад, у приватних дитячих садках. Держава може повернути частину сплачених минулого року податків у вигляді податкової знижки.
Список витрат, на які поширюється податкова знижка, зазначено у Податковому кодексі (пункт 3 статті 166). Деякі з цих витрат мають певні особливості застосування. У загальних рисах цей список має такий вигляд:
Знижка надається лише за попередній податковий період. Тобто до кінця 2025 року можна отримати відшкодування від держави за витрати, зроблені за 2024 рік. Якщо особа не скористається правом на податкову знижку за 2024 рік, то 2026-го це право "згорить". Тоді людина зможе подаватись лише на податкову знижку за витратами, здійсненими вже 2024 року.
В Україні самотні пенсіонери, які потребують стороннього догляду, можуть у лютому 2025-го оформити щомісячну доплату, розмір якої 944 грн. Така норма діє відповідно до закону України та рішення уряду, повідомляє NV, передають Патріоти України. Втім, дл...
В Україні активізувалися шахраї, які надсилають українцям листи нібито від імені системи держпослуг Дія. У листі аферисти пропонують отримати щорічне податкове відшкодування, а насправді крадуть дані карток й обчищають рахунки жертв, передають Патріоти...