Сума збитків від незаконних дій з платіжними картками за минулий рік становила 481 млн грн, що на 46% більше, ніж у довоєнному 2021 році. Про це повідомив директор департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ Андрій Поддєрьогін під час круглого столу, зазначивши при цьому, що за кількістю найбільше випадків шахрайства у 2022 році відбулося у мережі інтернет, передають Патріоти України.
"Кількість незаконних дій, випадків шахрайства зросла не так значно – всього на 8%. У 2022 році середня сума однієї незаконної операції становила близько 2200 грн на 1 випадок, що на третину більше, ніж у 2021 році", - сказав він.
За словами Поддєрьогіна, в той же час на 1 млн грн видаткових операцій із використанням платіжних карток на незаконні дії чи шахрайські операції припадало 69 грн, що не набагато більше, ніж у 2021 році, коли було 65 грн.
"За кількістю найбільше випадків шахрайства у 2022 році відбулося у мережі інтернет – 86% від загальної кількості випадків, в той час, як інші 14% - через фізичні пристрої (торговельні мережі, банкомати, пристрої самообслуговування). Таким чином, платіжне шахрайство минулого року найчастіше відбувалося через інтернет", - сказав директор департаменту платіжних систем.
Поддєрьогін зазначив, що більше половини суми збитків (53%) відбулося через соціальну інженерію - тобто люди стають жертвами шахраїв через те, що розголошують дані своєї картки або одноразові паролі для підтвердження операцій. Він зауважив, що під час війни технології платіжного шахрайства залишаються ті ж самі, але з’явилися нові сценарії.
"Найбільш поширений серед нових видів шахрайств – це фейкова соціальна допомога від державних чи міжнародних організацій. Із середини року до сьогодні за ним спостерігається найбільша активність. Такі сайти переважно стилізовані під урядові портали – "Дію", "єДопомогу", під сайти українських банків, міжнародних орагнізацій та відомих платіжних сервісів. Там людина може залишити секретні дані – наприклад, пін-код чи CVV-код картки, після чого шахраї крадуть гроші з рахунків", - повідомив він.
За його словами, у 2022 році Нацбанк виявив більше 4,5 тисяч таких фішингових ресурсів, а вже з початку 2023 року виявили понад 8 тисяч шахрайських доменів, в середньому близько 100 ресурсів щодня. Більше того, операторами цих шахрайств здебільшого є оператори з Росії - приблизно дві третини фішингових сайтів.
"Для ефективної протидії кіберзлочинцям, НБУ та національний координаційний центр кібербезпеки при РНБО запустили проект з протидії фішингу, його мета – не дати користувачам перейти на фішингові сайти та перенаправити їх на сторінку з попередженням, що сайт використовується зловмисникам. Завдяки проекту вдалося уникнути 2,5 млн таких переходів на шахрайські ресурси за 3 місяці функціонуванню системи", - зазначив Поддєрьогін.
Внутрішньо переміщені особи, які наймають житло і витрачають на оренду понад 20% свого сукупного доходу, можуть отримувати субсидії на оренду житла. При цьому субсидія на найм житла призначається, якщо ВПО відмовились від допомоги на проживання. Про це...
Швидкий розвиток технологій змінює ринок праці. Вже до кінця десятиліття під загрозою зникнення опиниться низка професій. Без роботи ризикують залишитися в першу чергу спеціалісти, які виконують однотипні завдання. Докладніше про майбутні тенденції на ...