В деяких випадках українським переселенцям доведеться повернути виплачену допомогу на проживання державі, якщо не було повідомлено про зміни в статусі або майновому становищі. Важливо вчасно інформувати органи соцзахисту, щоб уникнути проблем з поверненням коштів. Про це детально розповів Юридичний порадник для ВПО. Одна з найпоширеніших причин, через яку переселенці можуть бути змушені повернути виплати, – це скасування довідки ВПО (внутрішньо-переміщена особа) через мобільний додаток Дія, передають Патріоти України.
Багато людей скасовують свої довідки, повертаючись до покинутого місця проживання чи виїжджаючи за кордон. Однак, через технічні причини, органи соцзахисту не завжди вчасно отримують цю інформацію і припиняють виплати.
У таких випадках виплати можуть продовжувати надходити ще деякий час після того, як людина вже не має статусу ВПО. Законодавчо, якщо людина скасувала довідку, але не повідомила про це органи соцзахисту, кошти, які були виплачені після скасування, вважаються надмірними і повинні бути повернуті. Юристи радять, якщо ви скасували довідку, але виплати все ще надходять, обов'язково зверніться до органу соцзахисту, щоб повідомити про зміни, і поверніть отримані кошти.
Іншою поширеною причиною переплати є неповідомлення органів соцзахисту про зміни у майновому стані отримувача допомоги. Згідно з правилами, особа, яка отримує допомогу на проживання, повинна вчасно інформувати органи соцзахисту про зміни, які можуть вплинути на її право на отримання виплат. До таких змін можуть належати, зокрема, придбання житла або збільшення доходів, що перевищують встановлену межу.
У разі, якщо виявляється, що людина не повідомила органи про ці зміни, то надмірно виплачені кошти будуть визнані безпідставними і підлягають поверненню. Судова практика підтверджує, що в таких випадках кошти повинні бути повернуті, оскільки виплата була здійснена без правових підстав.
Іноді виникають ситуації, коли переселенці отримують допомогу на проживання, хоча їхні населені пункти не були внесені до переліку територій бойових дій або тимчасової окупації. Це може статися, якщо людина переїхала до іншого регіону України, звернулася за допомогою на проживання та отримала відповідну довідку ВПО. Однак через помилки органів влади, виплати можуть продовжуватися навіть після того, як людина більше не мала на них права.
У таких випадках суди, зазвичай, ухвалюють рішення на користь отримувача допомоги, оскільки помилка виникла не з його вини. Якщо ж людина діяла добросовісно та не надала недостовірну інформацію, повернення коштів не є обов’язковим.
Щоб уникнути ситуацій, коли доведеться повернути надмірно виплачену допомогу, переселенці повинні уважно стежити за своїм статусом та вчасно повідомляти органи соцзахисту про будь-які зміни. Скасування довідки через Дію, зміна майнового стану чи інші обставини повинні бути належним чином оформлені та підтверджені в органах соцзахисту.
З 1 липня 2025 року в Україні стартує експериментальний проєкт для сімей з низькими доходами. Вони зможуть отримувати базову соціальну допомогу. Про це повідомили в Пенсійному фонді, передають Патріоти України. Новий вид виплати запроваджується відпові...
На більшості українських заправок водіям доступні два основні види бензину — А-95 та А-98. Їхня головна відмінність полягає в октановому числі: воно визначає стійкість пального до детонації під час згоряння у двигуні. Про це пише mmr, передають Патріот...