Дехто плекає скромні надії: Очікування бізнесу щодо макроекономічної ситуації в Україні покращилися

Компанії сподіваються на загальне зростання, в тому числі за рахунок зовнішнього ринку.

Як свідчить опитування НБУ про бізнес-очікування підприємств, оцінки підприємствами власного економічного зростання значно покращилися. Однак очікування щодо інфляції залишаються вище середнього, зазначають Патріоти України.

У 3 кварталі 2020 року НБУ провів опитування серед підприємств про індекс ділових очікувань. Згідно з результатами, показники ще не досягли значень до карантину, але вже перетнули середню оцінку, що говорить про баланс позитивних і негативних думок. Експерти вважають, що підвищення очікувань відбулося завдяки зростанню продажів власного виробництва, інвестицій в техніку та обладнання.
Хоча більшість компаній готові до скорочення обсягів продукції протягом найближчого року, очікування менш песимістичні, ніж за результатами опитування за 2 квартал цього року від НБУ. Останнє опитування демонструє збереження інфляційних очікувань, а саме, зростання цін. Crezu, сервіс з видачі кредитів онлайн на карту в Україні, прогнозує, що в найближчі 12 місяців на українців чекає зростання споживчих цін до 7%, а інфляція буде на рівні від 7.6% до 10% в річному численні.
Crezu виділяє дві найважливіші фактори, що впливають на рівень інфляції:
- слабкість національної валюти;
- збільшення витрат виробництва.
Зростання витрат на виробництво обумовлюється не тільки інфляцією, а й зростанням кредитного боргу перед банками. Хоча були введені кредитні канікули, запущена програма легких кредитів для бізнесу під 5, 7 і 9%, багато компаній закрилися або знаходяться в тяжкому фінансовому становищі. У споживчому секторі зменшилася кількість видаваних банками кредитів через підвищення ризиків, при цьому МФО активно видають гроші до зарплати.
На думку підприємств, у 2021 році гривню чекає нове ослаблення. Згідно з опитуванням НБУ, середнє прогнозоване значення гривні через 12 місяців - 28.99 за долар США. Більше 60% компаній бачать обмінне значення на рівні від 28.01 до 30 грн. за долар США.
Незважаючи на очікування в скороченні послуг в Україні, щодо власного бізнесу підприємства більш оптимістичні. Компанії сподіваються на загальне зростання, в тому числі за рахунок зовнішнього ринку. Опитування показує, що оптимізм зберігається у всіх секторах економіки за винятком водо- і енергопостачання.

Також покращилися очікування по інвестиційній активності. Кожна 5-а компанія готова збільшити витрати на інвестиції, в першу чергу на обладнання, автомобільну техніку. При цьому компанії мають намір скоротити штат співробітників. Лише 10.2% з опитуваних планують взяти на роботу нових співробітників протягом наступних 12 місяців.

Знову удар? Галущенко пояснив, коли можуть зрости ціни на електроенергію в Україні

субота, 18 січень 2025, 22:40

Тариф на електроенергію, який був встановлений в Україні, діятиме протягом поточного опалювального сезону. Уряд не має планів щодо його збільшення. Про це повідомив міністр енергетики Герман Галущенко під час "Години запитань до уряду" 17 січня, переда...

Попри обстріли та блекаути, мобілізацію та міграцію: За підсумками 2024 року Україна перевершила довоєнний показник ВВП на душу населення

субота, 18 січень 2025, 12:45

Економіка України попри війну продовжує зростання. Показник ВВП на душу населення перевищив довоєнний рівень. Про це повідомив заступник міністра економіки України Андрій Телюпа, передають Патріоти України. . За його словами, зростання реального ВВП У...