Приймаючи бюджет на 2023 рік, депутати "заморозили" мінімальну зарплату. Було вирішено залишити її на рівні попереднього року. Але, як стало відомо, ситуація може змінитися на краще, і підвищення зарплати таки може відбутися. При цьому вже восени мінімалка може зрости до 9000 гривень. Такі плани втіляться, якщо Верховна Рада проголосує законопроект № 8431, зареєстрований групою народних депутатів, передають Патріоти України.
Водночас, видатки на армію зросли в багато разів. Торік місячний фонд фінансування ВСУ дорівнював річному обсягу, що був до війни. Цьогоріч він, звісно, не став меншим, адже до видатків на армію додалися ще й виплати сім'ям загиблих, а також фінансування пільг, які отримали учасники бойових дій та їхні сім'ї. Тому було вирішено на 2023 рік "заморозити" розмір мінімалки, а відтак і взагалі підвищення зарплати в країні, до ліпших часів.Але тепер, схоже, депутати побачили "світло в кінці тунелю" та внесли на розгляд законопроект щодо підвищення мінімалки.
Ініціатори законопроекту пропонують підвищувати мінімалку поступово, в три етапи:
Таким чином, мінімалка 9000 гривень може стати реальністю вже цьогоріч. У пояснювальній записці до законопроекту його ініціатори зазначають, що фактичний прожитковий мінімум для осіб працездатного віку значно вищий за мінімальну зарплату. Так, встановлена в жовтні мінімалка 6700 гривень становить лише 88,9% від фактичного ПМ. А з урахуванням інфляції у 2023 році прожитковий мінімум становитиме 8962 гривні. Таким чином, мінімалка опуститься лише до 75% від ПМ.
"У порушення статті 22 Конституції України Законами України про Державний бюджет України в останні роки затверджено розмір мінімальної заробітної плати нижче розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб", - зазначають у пояснювальній записці.
Отже, мінімальну зарплату слід підвищувати у відповідності до вимог Конституції, наголошують автори законопроекту. З огляду на те, що перший етап підвищення заплановано вже з 1 квітня, Рада не може довго зволікати із розглядом цього законопроекту. Втім, чи проголосує за нього парламентська більшість, невідомо, адже ініціаторами законопроекту виступили Юлія Тимошенко та ще два депутати від "Батьківщини".
Отже, незважаючи на зовнішню привабливість такого законопроекту, в Раді може забракнути голосів для підтримки ініціативи, висунутої опозицією. Та й економічного підґрунтя для втілення цієї законодавчої ініціативи може не бути.
Від 1 січня 2025 року педагогічні працівники середніх шкіл почнуть отримувати щомісячну доплату в розмірі 1 300 грн, а від 1 вересня сума збільшиться до 2 600 грн. Про це йдеться в постанові Кабінету міністрів України №1286, передають Патріоти України....
В енергосистемі зберігається значний дефіцит, і ситуація в ній змінюється - можливі зміни в застосуванні заходів обмеження світла. Про це повідомляє пресслужба НЕК "Укренерго", передають Патріоти України. Зазначається, що зараз українська енергосистема...