Електроенергії в Україні бракуватиме ще два роки: У НБУ підрахували обсяг дефіциту

Брак електроенергії – один з основних чинників, що стримують відновлення української економіки в умовах повномасштабної війни. До кінця 2024-го Україні не вистачатиме 7% електрики, наступного року цей трохи зросте, але потім помітно знизиться. Про це заявив голова Національного банку України (НБУ) Андрій Пишний в "Укрінформ", резюмуючи дані липневого Інфляційного звіту НБУ, передають Патріоти України.

І хоча цей прогноз будується на припущеннях, він його реалізації багато в чому залежатиме макроекономічна картина. "Припускаємо, що дефіцит електроенергії перевищуватиме 7% у 2024 році, буде близьким до 8% у 2025 році й до 5% у 2026 році та залишиться одним з основних стримувальних чинників для економіки. Відновлення натомість підтримуватимуть значні бюджетні видатки завдяки міжнародній допомозі, подальша розбудова експортних шляхів на тлі пожвавлення попиту на товари українського експорту та розвиток розподіленої генерації", – зазначив Пишний.

Прогноз МВФ

Слід зазначити, що очікування Нацбанку дещо відрізняються від Міжнародного валютного фонду. Раніше організація підрахувала, що середній дефіцит електроенергії в Україні у 2024 році складе близько 10%, але протягом 2025 року він поступово знизиться, а до початку 2026 року зникне взагалі.

Дані про енергетичні потужності суворо контролюються в умовах воєнного стану, але, виходячи з попередніх моделей споживання та імпорту, серйозний дефіцит (до 30%) ймовірно виникатиме тільки в години пік. Тому промисловим споживачам доведеться працювати нижче за потужність, а споживання домогосподарств буде обмежено за рахунок планових відключень, зокрема, взимку.

Водночас додаткові атаки ще більше дестабілізують енергетичну систему. В МВФ очікують, що дефіцит енергії збережеться протягом 2024 та 2025 років, хоча його масштаби будуть обмежені стійкістю енергетичної системи.

Свої гроші скінчились? Російський банк запропонував бізнесу їхати за кредитами до Білорусі

субота, 23 листопад 2024, 9:50

Великі відсоткові ставки в банках Росії змусили російських підприємців шукати гроші у сусідніх державах. "Сбербанк" запропонував російським компаніям брати кредити в Білорусі, де працює дочірній банк. Про це пише The Moscow Times, передають Патріоти Ук...

В ЄС злякалися дешевого меду з України: Що відбувається з цінами

субота, 23 листопад 2024, 8:58

Представники Болгарії та Румунії вимагають захисту від імпорту дешевого меду з України. Від занизької закупівельної ціни на мед страждають і самі українські пасічники. За їхніми словами, відвантажувати продукт оптовикам восени-2024 доводиться від 55 гр...