Готівка в Україні потрапить під заборону і зникне? Озвучено можливий сценарій та наслідки

Україна може повністю відмовитись від готівки лише за 20-25 років, коли відбудеться зміна поколінь. Через звичку людей похилого віку до використання готівкових сценарій повної заборони готівки сьогодні неможливий. Але прагнути показника Швеції, який в останні 10 років коливався на рівні 0,5-2,0%, теж потрібно. Про це у своєму блозі Мінфін написав фінансовий аналітик Віталій Шапран. Основних причин для цього дві, передають Патріоти України.

1. Державі легше збирати податки, коли обсяг готівки в економіці мінімізований. Безготівкові платежі в банківській системі фіксують будь-які транзакції, які зазвичай легше перевіряти.

2. Держава витрачає величезні кошти обслуговування готівкового обігу грошей. Потрібно враховувати не тільки те, що витрачає НБУ на виготовлення банкнот, а також на їхнє сортування та заміну, а й кошти, які витрачають банки на інкасацію, перевезення та перерахунок готівки. Тому при зменшенні частки готівки в обігу може бути досягнуто економії в десятки мільярдів гривень.

"Ідея зменшення частки готівки в Україні не з'явилася лише у 2023 році. Її активно обговорювали у кулуарах Науково-консультативної ради Державної податкової служби України, створеної 11/12/2020 року, та до складу якої я входив. Ідея полягала у тому, щоб дати податківцям доступ до системи електронних платежів НБУ та інформації банків, в обмін на зниження податкового тиску. Утім, проект у той час як кажуть "не злетів". Проблема постала в координації між податківцями та банкірами", - пише Шапран.

Податківці наполегливо вважали, що потрібно спочатку розширити їхні права щодо доступу до СЕП та інформації банків, а потім знижувати податковий тягар.

Технічно така реформа цілком можлива. Справа в тому, що при відкритті рахунку ви подаєте свій індивідуальний податковий номер (ІПН). І саме за цим номером можна легко визначити Ваші транзакції. Наприклад, якщо податкова зіставить ваші транзакції з даними публічних майнових реєстрів, це вже буде повноцінний контроль за вашими податковими зобов'язаннями.

"Але у реалізації цих пропозицій є нюанс. Якщо держава нечесно гратиме і піде на те, щоб відкрити доступ фіскалам до банківської інформації без зниження податкового навантаження, то ми побачимо зворотний ефект, коли частка готівки у грошовій масі злетить до небес. Тобто алгоритм дій потрібен лише такий: зниження податків, а потім надання доступу фіскалам до баз даних банківських транзакцій. Процес може відбуватися одночасно, але без податкових преференцій", – вважає Шапран.

Попри обстріли та блекаути, мобілізацію та міграцію: За підсумками 2024 року Україна перевершила довоєнний показник ВВП на душу населення

субота, 18 січень 2025, 12:45

Економіка України попри війну продовжує зростання. Показник ВВП на душу населення перевищив довоєнний рівень. Про це повідомив заступник міністра економіки України Андрій Телюпа, передають Патріоти України. . За його словами, зростання реального ВВП У...

Може опинитись на межі банкротства: Відомий європейський економіст озвучив прогноз, коли РФ чекає крах

субота, 18 січень 2025, 12:30

Шведський економіст та дипломат Андерс Аслунд вважає, що Росія може вичерпати свої ліквідні фінансові резерви до осені 2025 року. Це потенційно може призвести до фінансової кризи, передають Патріоти України. Як пояснює видання MSN, Аслунд зазначає, що ...