Гроші не доходять до поранених воїнів: Які схеми вигадують шахраї в Україні та як не потрапити на гачок

В Україні активізувалися шахраї, які нібито збирають гроші на лікування поранених військових. І це в час, коли реальні волонтери заледве закривають збори на потреби ЗСУ. Про це йдеться у сюжеті кореспондентки ТСН Ірини Маркевич, передають Патріоти України.

ТСН вирішила проаналізувати дописи, де збирали гроші на потреби пораненого військового."Вперше моя увага зачепилася за фото, на якому обпечений чоловік. Але просять кошти на пересадку серця. Вдруге я вже звернула увагу на текст. Вже під іншим фото було ідентичне оголошення. І увага, третій допис - нове фото, той самий текст. Йде збір на пересадку серця прикордоннику Михайлу Дармограю", - пояснює Ірина Маркевич.

ТСН вирішила з'ясувати, чи є людина з таким ім'ям, що з його серцем і чи дійсно родина потребує фінансової допомоги. Виявилося, що така людина існує. Михайло Дармограй вже пів року живе виключно на пігулках. Ці препарати підтримують його серце.

Михайло Дармограй

Михайло 24 лютого сам прийшов до Центру комплектування, вже наступного дня був на Чернігівщині на кордоні з Росією. Потім воював на Донеччині. Одного дня під час обстрілу в окопі знепритомнів.

Ці напади повторювалися. До лікарні Михайло потрапив, уже коли не міг ходити. Після обстежень виявилося, що серце більше не виконує свою функцію. Спочатку родині рекомендували їхати на трансплантацію до Німеччини. Друзі Михайла зробили допис у соцмережах, де описали його реальну історію, додали довідку з лікарні та прикріпили номер картки Михайла. Туди почали надходити перекази. Але в один момент Михайло отримав повідомлення, що з його картки знято майже 40 тисяч гривень.

Яким чином це трапилося - він не знає. Картку швидко заблокував. До поліції не звертався. Однак у соцмережах почали з'являтися дописи з текстом, який писали друзі Михайла, однак з іншими реквізитами та фото. Історія почала обростати ще більшою кількістю подробиць: Михайло в шахрайських зборах став "сиротою".

Михайло нині стоїть у листі очікування на пересадку серця в Україні. Вона буде оплачена коштом державного бюджету. Тариф НСЗУ на трансплантацію серця - 2 мільйони гривень. Усі медичні технології, які є в Україні, для військових безоплатні. Навіть омбудсмен закликав українців не збирати гроші на лікування і реабілітацію бійців, бо держава має ресурси, щоб надавати допомогу.

Однак є технології, яких не має українська система охорони здоров'я - це можуть бути індивідуальні надруковані імпланти для обличчя, важкі випадки протезування, надскладні поранення, окремі потреби шпиталів. І тут потрібна благодійна допомога українців. Ці донати збирають фонди з офіційними реквізитами або волонтери, що не один рік співпрацюють зі шпиталями.

Нині кількість шахрайських зборів на лікування поранених росте в геометричній прогресії. Шахраї в першу чергу пишуть текст, який максимально тисне на емоції, але має мінімальну кількість фактів. Використовують чутливі фотографії.

Перше правило, щоб уберегтись від шахраїв, - перевірити, чи оригінальна фотографія. Для цього треба натиснути на фото правою кнопкою миші, вибрати рядок - пошук зображення через ґуґл. Найпевніше, ви одразу знайдете першоджерело.

Друге правило - дивитися на акаунт автора публікації. Якщо сторінка анонімна, якщо на ній не має фото реальної людини, вигаданий псевдонім, на сторінці розмішені лише збори та різні номери карток - це ошуканський акаунт.

Так, нещодавно поліція Волині викрила махляра, який створив одразу 20 акаунтів у Facebook."Засуджений в оголошеннях використовував фото реальних людей, які дійсно потребували допомоги, але підв'язував до них свої банківські рахунки", - кажуть у поліції.

Раніше судимий разом зі своєю співмешканкою робив дописи з різних комп'ютерів у кімнаті гуртожитку. Там знайшли техніку, десятки банківських карток.

Слідчі змогли довести збитки у 60 тисяч гривень. Люди, які донатили, навіть не знають, що гроші йшли злодіям. Слідчі задокументували 100 таких фактів. Пані Ольга - одна із сотні постраждалих. Жінка з Чернігова. Сама записалася до ТРО. Готувала для військових. Нині на пенсії. І свій бюджет вона суворо ділить на побутові потреби й донати.

"Я відкрию - і тим хлопцям треба, і тій бригаді, і тому пораненому. У мене очі сльозами наливаються. Два-чотири рази на місяць я переказую гроші", - каже Ольга. Жінка розповідає, що поліція повідомила її, що вона переказала гроші аферистам. Пані Ольга після цього випадку не припинила донатити, але стала ретельніше перевіряти, кому віддає гроші.

А у випадку з Михайлом спрацювала типова помилка. Коли гроші зникли з його картки, він не звернувся до поліції, і це дало можливість шахраям продовжувати збирати гроші й використовувати його історію навіть після блокування рахунку. Хоча до кіберполіції нині можна звернутися навіть онлайн. І цей крок може зупинити вал шахрайських зборів. До речі, шахрай із Волині ж уже отримав вирок - 5 років і 4 місяці позбавлення волі.

Так дешево як московські друзі ніхто Братиславі та Будапешту не продасть: Фіцо вмовляє Шмигаля відновити транспортуванн російської нафти до Словаччини, запропонувавши "цікаві варіанти"

субота, 27 липень 2024, 0:12

Прем’єр Словаччини Роберт Фіцо поговорив телефоном з українським колегою Денисом Шмигалем і запропонував "технічне рішення" для відновлення транзиту нафти російського "Лукойлу" через Україну, зазначають Патріоти України. . Про це повідомляє пресслужба...

Такого ще не було! Польща фіксує радикальні зміни на ринку праці

п’ятниця, 26 липень 2024, 22:30

У Польщі кількість безробітних упала до мінімуму 1990 року. Про це пише Wpost, посилаючись на дані Центрального статистичного управління (GUS), передають Патріоти України. Так, у Польщі значно скоротився рівень безробіття. Так мало людей без роботи, як...