Послаблення гривні наприкінці 2023 року було зумовлене насамперед сезонними факторами. Зокрема, збільшеним попитом на валюту - внаслідок рекордних видатків бюджету в грудні. Проте загалом за режиму керованої гнучкості зміна курсу в той чи інший бік є нормальним явищем. Про це повідомив заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук, передають Патріоти України.
Він зазначив: іншою причиною ослаблення гривні стало зростання попиту на валюту з боку населення. Що, втім, є традиційним для закінчення року.
"Також на валютний ринок тиснули психологічні чинники, пов'язані з відтермінуванням надання міжнародної допомоги. Водночас активні бойові дії тривають і це зумовлює потребу у фінансуванні", – йдеться у повідомленні.
При цьому Ніколайчук зазначив: за режиму керованої гнучкості зміна курсу в той чи інший бік є нормальним явищем. Ба більше, наголосив він, НБУ попереджав, що подібне може відбуватися. "Як і обіцяв НБУ, курс може як послаблюватися, коли ситуація на ринку погіршується, так і змінюватися, коли ситуація поліпшується. Як це, наприклад, було в жовтні та першій половині листопада", – сказав він.
Фіксований курс повертати не будуть
Водночас, заступник голови Нацбанку запевнив: повернення до фіксованого курсу поки "навіть не розглядається". Він наголосив, що від такої практики НБУ відійшов:
"Режим керованої гнучкості курсу дає нам змогу забезпечувати досягнення низки важливих завдань. Одне з них – збереження привабливості гривневих інструментів (депозитів та ОВДП). Поточна ситуація на валютному ринку не є якоюсь неординарною та точно не загрожує виконанню цього завдання", – резюмував Ніколайчук.
Що відбувається з офіційним курсом
Водночас НБУ на 5 січня встановив офіційний курс долара в 38,04 грн. Що на 7 коп. нижче від чинного 4 січня. Таким чином уперше за кілька днів регулятор не став не лише підвищувати офіційний курс, а й встановлювати його на новому рекордному рівні. Так, чинний 4 січня курс 38,11 грн став найвищим в історії України, а попередній рекорд – 38,08 грн – протримався лише добу: він діяв 3 січня. При цьому:
Від 1 січня 2025 року педагогічні працівники середніх шкіл почнуть отримувати щомісячну доплату в розмірі 1 300 грн, а від 1 вересня сума збільшиться до 2 600 грн. Про це йдеться в постанові Кабінету міністрів України №1286, передають Патріоти України....
В енергосистемі зберігається значний дефіцит, і ситуація в ній змінюється - можливі зміни в застосуванні заходів обмеження світла. Про це повідомляє пресслужба НЕК "Укренерго", передають Патріоти України. Зазначається, що зараз українська енергосистема...