Курс долара до гривні в грудні 2019 може істотно змінити свій напрямок. Експерти вважають, що наступний місяць буде випробуванням для української валюти. В останні числа листопада гривня зробила те, чого від неї зовсім не очікували - вона побила черговий рекорд у бік пониження і перевалила за психологічну позначку в 24 гривні. Про те, яким буде курс гривні до долара в грудні і як це може вплинути на весь наступний рік, розповіли експерти, передають Патріоти України.
Як повідомляється, в кінці листопада відбулося рекордне падіння долара - 27 листопада долар став коштувати 23,98 грн. Потім гривня трохи ослабла на один день (курс 29 листопада – 24,04 грн), однак на вихідні знову повернулася на колишні позиції. В цілому за останні 30 днів офіційний курс гривні зміцнився по відношенню до долара на 3,4%: з 24,82 до 23,98 грн. По відношенню до євро – на 4,5%: з 27,68 до 26,45 грн. Такого дешевого долара не було з січня 2016-го, коли він тільки почав злітати. Що стосується євро, то в кінці вересня цього року ця валюта на кілька днів опускалася ще нижче – до рекордних 26,33 грн, чого не було з січня 2016 року.
Експертине можуть відповісти на питання про те, що буде з курсом долара до гривні в грудні 2019. Самі економісти не знають напевно - долар продовжить бити рекорди або ж гривня почне слабшати.
Експерти кажуть, що існують фактори ризику, які можуть призвести до різкої, але короткочасної реакції валютного ринку. Зараз склалася ситуація, коли відразу кілька важливих економічних питань, які можуть безпосередньо вплинути на курс гривні та українську економіку в цілому, знаходяться у "підвішеному" стані. Відповіді на ці питання можуть бути отримані саме в грудні. Так, вплинути на курс долара може приватизація Приватбанку, новий кредит МВФ, транзит газу і зустріч у "нормандському форматі".
Руслан Соболь, голова Асоціації малого і середнього бізнесу вважає, що представників бізнесу ситуація невизначеності не може радувати. Втім, як і незаплановане зміцнення гривні.
"Будь-яка зміна курсу валют – вниз або вгору для економіки країни завжди погано. Кожен імпортер або експортер безпосередньо прив'язаний до курсу валют, коли планує фінансовий рік. Тому будь-яке коливання валюти вгору або вниз негативно позначається на показниках підприємства. У процесі планування закладається певний курс і певна волатильність, яка при розвиненій економіці вимірюється в сотих частках відсотка. В Україні ж просідання курсу, якщо не помиляюся, близько 24%. Це велике коливання, яке важко спрогнозувати.
Так само, як важко було спрогнозувати зростання курсу валют в 2014 році, який став реальним потрясінням для економіки. Те, що зараз гривня зміцнюється, – добре. Але це зміцнення не спрогнозовано і не зашито в фінансовий план підприємств: ні державних, ні приватних. А це теж потрясіння, і незрозуміло, чого чекати в майбутньому. Ніхто не знає, що буде з курсом долара: він підніметься до 27 грн, зафіксується на 23 або опуститься нижче? Якщо економіка країни здатна зорієнтувати господарюючого суб'єкта на горизонт від року – це ознака стабільності економіки країни. Так відбувається в Німеччині, Чехії, Італії та інших розвинених країнах. У випадку з Україною – зміцнення гривні добре, але в короткостроковій перспективі. А в довгостроковій – таке ж потрясіння, як і зростання", – вважає він.
Тариф на електроенергію, який був встановлений в Україні, діятиме протягом поточного опалювального сезону. Уряд не має планів щодо його збільшення. Про це повідомив міністр енергетики Герман Галущенко під час "Години запитань до уряду" 17 січня, переда...
Економіка України попри війну продовжує зростання. Показник ВВП на душу населення перевищив довоєнний рівень. Про це повідомив заступник міністра економіки України Андрій Телюпа, передають Патріоти України. . За його словами, зростання реального ВВП У...