"Є у нас дуже цікаве і перспективне родовище": Доктор геологічних наук назвав рідкісний метал, який зацікавить американців в Україні

Золото – один із металів в Україні, який може зацікавити інвесторів. Зокрема, в країні є кілька перспективних золоторудних родовищ, серед яких виділяється Сауляк у Закарпатті. Про це професор, доктор геологічних наук, завідувач кафедри геології родовищ корисних копалин Інституту геології КНУ ім. Тараса Шевченка Володимир Михайлов розповів в інтерв'ю «Главкому», передають Патріоти України.

«Є у нас дуже цікаве і перспективне золоторудне родовище Сауляк в Закарпатті. Там декілька разів різні фірми, які хотіли розробляти родовище, просто звідти виганяли, забирали ліцензії. Хоч золото і не входить до переліку критичних мінералів, ціна на нього значно зросла за останній час, до $2900 за 1 унцію (приблизно 31 грам). Пам’ятаю, коли я наприкінці 90-х років працював у Африці, 1 унція золота коштувала $250», – розповів професор.

Як стверджує Михайлов, Клінцівське, Майське, Сергіївське, Юр'ївське, Балка Золота та Балка Широка також є цікавими золоторудними родовищами. Однак він зазначив, що жоден з цих об'єктів не був розвіданий з достатнім ступенем детальності, щоб здійснювати промисловий видобуток:

«Знаю з перших вуст, що на початку 2000-х на Клинцівське родовище, а воно у Кіровоградський області, заходили російські інвестори, хотіли купити ліцензію на видобуток, але російські ж експерти їм порадили цього не робити, бо родовище не розвідане в достатній мірі. Питання золота поки принаймні в публічній площині у перемовинах не фігурувало, але може постати».

Доктор геологічних наук зазначив, що предметом переговорів з інвесторами може бути не лише золото. Наприклад, в Україні є величезна каоліносна провінція, причому каолін високої якості.

«Є у нас Заваллівське родовище графіту, Америка його дуже потребує. Є кар’єр, родовище чудове і сировина високої якості. Колись за графітом ми були головною сировинною базою всього СРСР. Якщо докласти зусиль, за місяць-другий його можна запустити. Ще уран. Деякі мої колеги вважають, що за його запасами Україна на першому місці у світі, у Європі точно. Але є проблема з якістю сировини», – додав професор.

Також Михайлов наголосив, що в Україні є дуже незвичний, не розповсюджений у світі тип урановорудного зруденіння (процес, який викликає появу рудних мінералів у породах) – метасоматичний: «Натомість у світі переважно розробляються урановорудні родовища типу незгідності (де вміст урану на порядок вищий порівняно з українськими родовищами), чи пісковиковий, де собівартість видобутку не дуже висока. Вміст оксиду урану (U2О3) в наших рудах складає десяті і навіть соті долі відсотка. До прикладу в Канаді є родовище, де це 15–17%, а в окремих тілах до 23%. Все це позначається на собівартості».

Доктор геологічних наук зауважив, що в Україні вже давно розробляються родовища заліза, марганцю, титану та урану. Однак, за його словами, майбутнім інвесторам слід враховувати, що на цих родовищах уже тривалий час працюють потужні підприємства:

«Ми продаємо прокат, чавун, проте не виготовляємо високоякісні сорти сталі. Щоби це робити, потрібні в достатній кількості рідкісні метали. Так чи інакше, якщо хтось захоче зайти в цю частину мінерально-сировинного сектору, то потрібно буде з підприємствами, що уже працюють, домовлятися, купувати акції, можливо. Ще момент. Вміст заліза у наших рудах суттєво нижчий ніж, наприклад, у рудах Південної Африки. Проте є інші плюси – логістика і поряд Європа. До того ж у нас розвинена інфраструктура».

Професор підсумував: «Важливо зазначити, що усі розмови, що нібито ми збираємося комусь віддавати наші корисні копалини, нічим не підкріплені. Це протирічить Конституції і законам України. Корисні копалини, надра належать усьому народові. А народ може висловитися з цього питання на референдумі. Тому можемо говорити тільки про можливість співпраці з американцями. Це нам потрібно».

Торговельна війна між США та ЄС зменшуватиме можливості допомоги Україні: Гетманцев пояснив наслідки

п’ятниця, 4 квітень 2025, 7:28

Глобальна торговельна війна між Сполученими Штатами Америки та Європейським Союзом може призвести до суттєвого уповільнення економік наших європейських партнерів, що зменшить їхні можливості фінансової підтримки України. Про це заявив у Телеграмі голов...

ПФУ розпочав фінансування пенсій за квітень: Стало відомо, чи буде підвищення

п’ятниця, 4 квітень 2025, 6:50

Пенсійний фонд України розпочав фінансування пенсій за квітень 2025 року. На пенсійні виплати 2 квітня спрямовано перші кошти, передають Патріоти України з посиланням на пресслужбу ПФУ. За даними пресслужби, на пенсійні виплати через "Укрпошта" спрямов...