Хіти тижня. Дійде й до сотні: Чому ціни на олію стали "космічними", - Мінекономіки

Що саме Міністерство не вбачає доцільним зробити.

У 2021 році індекс споживчих цін на соняшникову олію в Україні склав 147,5%. Про це повідомили в міністерстві розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства, пише УНН, передають Патріоти України.

При цьому, як зазначають в міністерстві, ціни на олію не підлягають державному регулюванню і визначаються суб’єктами господарювання самостійно.

«Протягом вересня 2020 року – червня 2021 року на внутрішньому ринку спостерігалося зростання споживчих цін на олію соняшникову. Згідно з даними Держстату, у 2020 році індекс споживчих цін (далі – ІСЦ) на олію соняшникову склав 121,7%. У І півріччі 2021 року темпи зростання цін активізувалися, а ІСЦ склав 147,5%», – зазначили в міністерстві

Серед основних чинників називають скорочення у 2020 році обсягів виробництва соняшника на 14,3% (з 15,3 млн тонн до 13,1 млн тонн) та зростання цін на внутрішньому ринку на олієсировину.

За даними моніторингу Мінагрополітики, на кінець липня середня закупівельна ціна насіння соняшника становила 17 833 грн/т, що на 74% дорожче, ніж роком раніше.

Для стабілізації ситуації на ринку міністерство підписало Меморандум з асоціацією «Укроліяпром», де передбачені заходи щодо узгодження можливих граничних обсягів експорту олії соняшникової на цей рік.

Виробники олії мають достатні запаси виробленої продукції, як для забезпечення внутрішнього ринку, так і для потреб експорту олії. Граничні обсяги експорту олії соняшникової у 2020/21 маркетинговому році визначені в обсязі 5380 тис.тонн.

За даними Держмитслужби України, за 11 місяців 2020/21 маркетингового року (станом на 1 серпня 2021 року) з України експортовано майже 5074 тис. тонн олії соняшникової, що не перевищує граничні обсяги експорту.

За даними міністерства, виробництво соняшника в Україні в сезоні 2021/22 року прогнозується на рівні 16,5-16,8 млн тонн, що вище, ніж у поточному сезоні (13,1 млн тонн, за даними Держстату).

Відповідно (за прогнозом USDA) очікуваний обсяг виробництва соняшникової олії в Україні у маркетинговому 2021/22 році може досягти рівня 6,5-7 мільйонів тонн.

Отже зараз міністерство не вбачає доцільним запроваджувати обмеження щодо експорту соняшникової олії.

Найбільший в Україні виробник олії «Кернел» (Чумак, Стожар, Щедрий дар) після наради в Мінекономіки заявив, що знизить ціни на соціальні (маловідомі) бренди олії на 10%.

Натомість вартість більш популярної серед українців олії «Стожар» зросла одразу на 11 грн і тепер коштує 75,21 грн замість колишніх 63,8 грн. Вартість олії «Чумак» та «Щедрий дар» не змінилась.

Нагадаємо, деякі експерти прогнозують, що вартість пляшки олії восени може зрости до 100 грн.

Джерело: УНН

Готуйтеся до удару! Українцям влітку можуть повернути відключення світла

середа, 14 травень 2025, 11:56

В Україні в липні-серпні можливі погодинні відключення електроенергії через сильну спеку, яка традиційно призводить до зростання споживання електроенергії, особливо у вечірні години. Очікується, що це може спричинити дефіцит у системі, якщо частина ене...

Є великі перепони: У FT розкрили реальні перспективи угоди про надра зі США і пояснили, чому вигод можна не чекати 10 років

середа, 14 травень 2025, 11:28

Угода про надра між Україною та США не призведе до запуску видобутку щонайменше протягом десяти років і потребуватиме значних інвестицій з боку приватного сектору. Про це повідомляє газета Financial Times, передають Патріоти України. Угода має на меті ...