Хто з українців ризикує залишитися без пенсії у 60 років: Як перевірити стаж і дізнатися про пенсійний вік

В Україні вік виходу на пенсію залежить не лише від прожитих років, а й від кількості страхового стажу. Формально вихід на пенсію у 2024 році можливий з 60 років як для чоловіків, так і для жінок, але для цього обов'язково мати певну кількість страхового стажу. У 2024 році ця норма за стажем становить 31 рік, вона зростатиме на 12 місяців щорічно, поки не досягне 35 років. Якщо стажу мало, пенсії у 60 років не буде, передають Патріоти України.

Пенсійний вік 2024 року: скільки потрібно стажу для пенсії

  • Для виходу на пенсію у 60 років у 2024 році потрібно понад 31 рік страхового стажу;
  • у 63 роки – не менше 21 року стажу;
  • у 65 років – від 15 до 21 року стажу.

Якщо в українця до 65 років немає навіть 15 років стажу, пенсію він не отримає. Замість неї нараховуватиметься спеціальна грошова допомога. Її розмір розраховується як різниця між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців.

При цьому така виплата не може перевищувати прожиткового мінімуму для працездатних осіб. 2024 року це 2920 грн.

Мінімальний страховий стаж для пенсіонерів збільшуватиметься щороку до 2028-го. Тобто, вже зараз кожен українець може підрахувати, скільки йому доведеться працювати до виходу на пенсію.

Для цього потрібно знати, у якому році майбутньому пенсіонерові виповниться 60 років. Після достатньо звіритися з таблицею вимог до стажу:

Як дізнатися свій стаж для пенсії та її розмір

Щоб перевірити свій стаж та можливий вік виходу на пенсію, потрібно пройти реєстрацію у Пенсійному кабінеті. Знайти власну пенсійну справу там може кожен українець, який досяг повноліття.

Як розповіла заступник міністра соцполітики Дарина Марчак, щоб дізнатися про майбутній розмір пенсії, на пенсійному порталі в калькуляторі потрібно вказати "з урахуванням набутого в майбутньому стажу". Що більше років до пенсії, то більше часу на те, що збільшити її розмір.

Так, на порталі Пенсійного фонду слід увійти до персонального кабінету. Це можна зробити за допомогою КЕП (можна отримати онлайн у своєму банку), за токеном, за допомогою Дія. Підпис, Bank ID НБУ.

У кабінеті ви побачите "пенсійний калькулятор". Він уже враховує дані про вашу зарплату та стаж. Якщо це майбутня пенсія, потрібно вибрати опцію "алгоритм розрахунку з урахуванням стажу, який буде придбано до пенсійного віку". Тоді ви побачите орієнтовний розмір майбутньої пенсії.

"Якщо ви отримуєте частину зарплати в конверті, йти до свого роботодавця і домовлятися, щоб зарплату вивели з тіні. Крім того, розуміти, що на користь кожного з нас (включаючи мене) – працювати якомога довше. Накопичувати страховий стаж", – радить Марчак.

Важливо розуміти, що іноді через помилки українці можуть втратити частину стажу та залишитися без пенсії. Важливо звертати увагу на заповнені дані у трудовій книжці не тільки при отриманні пенсії, а й при працевлаштуванні. У Пенсійному фонді України називали такі поширені помилки при оформленні трудової книжки:

  • дата, назва посади, назва організації або підприємства, номер та дата наказу, підпис керівника та його прізвище (ПІБ), печатка повинна бути відображена при прийнятті на роботу;
  • зміни у назві підприємства чи їх реорганізація мають бути також зафіксовані;
  • записи у трудовій книжці не повинні бути виконані "іншим чорнилом" після попередніх записів про прийняття або звільнення. Помилки повинні бути виправлені окремим записом, який повинен бути завірений відповідно до вимог.

Тільки роботодавці можуть вносити зміни до трудової книжки, якщо вони не є винуватцями неточностей. Зокрема, при зміні прізвища важливо зазначити відповідний документ та дату його видання.

Бракує стажу для пенсії: що робити

Українці мають можливість докупити страховий стаж , який бракує. Договір про купівлю стажу укладається з Пенсійним фондом. По суті існує два типи договорів про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Перший – більш дешевий, але триваліший для вирішення питання виходу на пенсію. Він полягає на конкретний термін, раніше за який на пенсію вийти не можна. Оплати здійснюються раз на місяць. Договір можна укласти на період не менше року та до 5 років. І вийти на пенсію можна лише після закінчення терміну дії.

У цьому варіанті сума добровільного пенсійного внеску повинна бути не меншою за розмір мінімального страхового внеску. Він визначається як 22% від розміру мінімальної заробітної плати. Тобто, щоб у січні 2024 року до страхового стажу було зараховано один повний місяць, потрібно заплатити 1562 грн. З 1 квітня вартість місяця стажу підніметься до 1760 грн., оскільки мінімалка зросте до 8000 грн.

Другий вид договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування дозволяє одноразово докупити страховий стаж, що бракує, і відразу ж вийти на пенсію, не чекаючи закінчення року або більш тривалого терміну. За ним можна докупити страховий стаж як за 1-2 місяці, так і за рік чи максимум за 5 років.

Такий вид договору дозволяє вирішити питання купівлі необхідного стажу швидше, але він удвічі дорожчий за попередній варіант, – платити за місяць потрібно вже мінімум 44% від мінімалки. З січня по квітень 2024 року це 3124 грн, а з 1 квітня буде 3520 грн.

Джерело: Обозреватель

Аби не завадила Угорщина: ЄС терміново готує пропозицію щодо кредиту Україні на 50 млрд доларів під арештовані активи РФ

вівторок, 16 липень 2024, 19:09

Єврокомісія планує "дуже скоро" внести пропозицію про пакет кредитів на суму 50 млрд доларів під залог заморожених російських активів для підтримки України, щоб встигнути до кінця року завершити законодавчу роботу. Про це заявив єврокомісар з економіки...

Масові відключення світла вплинуть на платіжки українців уже в липні: Ось чого чекати

вівторок, 16 липень 2024, 17:47

Попри підвищення тарифів на електроенергію в липні, суми в платіжках можуть залишитися на рівні до підвищення через відключення світла. Споживачі залишаються без електрики в середньому 12 годин на добу, що зменшує обсяги споживання. Таким чином, вимуше...