Кінець "білоруського економічного дива": Зовнішній борг Білорусі перевищує резерви у валюті в 15 разів

Нацбанк Білорусі продовжує втрачати золотовалютні резерви на тлі нової хвилі падіння білоруського рубля, який в квітні пробив «дно» літніх протестів і встановив новий історичний мінімум. За п'ять кварталів з січня 2020 року по квітень 2021-го обсяг ЗВР Республіки Білорусь скоротився на 25% - з 9,2 до 6,9 млрд доларів. З початку 2021 року резерви Нацбанку схудли на 310 млн доларів через погашення зовнішнього держборгу і падіння цін на золото, повідомляють Патріоти України із посиланням на іноземні ЗМІ.

До кінця року в білоруських ЗВР залишиться лише 6 млрд доларів «з урахуванням прогнозованих надходжень і виплат», попередив на прес-конференції в четвер голова правління Національного банку Павло Каллаур.
«Це буде покривати близько двох місяців імпорту товарів і послуг», - сказав він. В результаті наявна у Мінська сума впаде вже нижче критичного мінімуму, відповідно до нормативів МВФ, який рекомендує тримати в резервах кошти хоча б на три місяці закупівель за кордоном.
Реальної валюти у білоруського ЦБ - ще менше, як випливає з його статистики. Більше половини резервів припадає на золото і кредити репо, тоді як запаси ліквідних валютних активів складають лише 2,8 млрд доларів. З цієї суми 2,1 млрд. розміщено на банківських депозитах, а залишок - в іноземних паперах.
Зовнішній борг Білорусії перевищує резерви у валюті в 15 разів і становить 42,1 млрд доларів (на 1 січня). Трохи більше третини цих зобов'язань «висить» на підприємствах, переважно державних (15,4 млрд доларів), а 44% припадає на безпосередньо державний борг (18,5 млрд доларів). Причому останній, на відміну від корпоративного, збільшується - на 1,4 млрд доларів за минулий рік.
У міру того, як резерви тануть, білоруський рубль котиться вниз, інфляція прискорюється, а президент Олександр Лукашенко знову шукає валюту у традиційних кредиторів. В кінці лютого Лукашенко їздив в Сочі на переговори з Володимиром Путіним, де, за даними «Коммерсанта», мав намір попросити 3 млрд доларів з грошей, раніше виділених на будівництво БелАЕС.
У Москві, як стверджували джерела "Коммерсант", були готові дати Мінську до 3,5 млрд доларів за умови, що Лукашенко запустить реформу Конституції і розширить інтеграцію, в тому числі в частині підготовки до введення єдиної валюти.
Але сам Лукашенко категорично заперечував прохання про гроші, і істотних домовленостей за підсумками візиту не було. Путін лише погодився відстрочити погашення білоруського боргу на два роки (це звільнило ЦБ Білорусії 906 млн доларів), а також знизити процентну ставку, що рівносильно «подарунку» на 19 млн доларів.
Це, втім, мало допомогло ЦБ і білоруському рублю, який з початку року впав на 5%, а 4 квітня встановив новий абсолютний мінімум - 2,68 за долар. Інфляція тим часом прискорилася до 8,5%, при тому що мета центробанку вимагає тримати її близько 5%. Проблема в тому, що близько 45% товарів на внутрішньому ринку - це «товари так званого критичного імпорту», заявив у четвер міністр антимонопольного регулювання і торгівлі Володимир Колтович. «Ціни на них залежать від курсів валют і світових цін на продовольство. Світові ціни ростуть, темпи не знижуються, і поки прогнози не дуже хороші на продовольчому ринку», - констатував він.
Колотовіч повідомив, що через прискорення інфляції в Білорусії введено держрегулювання 55% споживчих цін. Це тимчасовий порядок, мета якого - зниження інфляційного сплеску, пов'язаного з введенням ПДВ, зростанням світових цін на продовольство і сировину, - сказав Колтович. - Сьогодні такі заходи - усвідомлена необхідність, яка носить тимчасовий характер».

"Опасный код. Почему с карточек ПриватБанка начали пропадать деньги и как их можно вернуть", - журналіст

субота, 15 травень 2021, 17:12

"Клиенты Приватбанка стали все чаще жаловаться на воровство денег с карточных счетов. Банк обвиняют в том, что он проворонил новую мошенническую схему, и не может защитить деньги людей. А финучреждение призывает людей внимательнее относиться к функции ...

"Ждем доллар по 27. Когда будет лучше сбрасывать гривню", - експерт

субота, 15 травень 2021, 10:56

"Национальная валюта в последние три недели уверенно набирает вес. Если еще по состоянию на 25 апреля курс Национального банка Украины составил 28,06 грн за доллар, то 14 мая он укрепился до отметки 27,63. Посмотрим, что влияет на курс доллара", - пише...