Нещодавня заява прем'єр-міністра України Дениса Шмигаль про те, що через 15 років держава не зможе виплачувати пенсії, змусила багатьох громадян України задуматися про способи накопичити собі на старість, передають Патріоти України.
Якщо зараз людина витрачає на життя 500 доларів на місяць і сподівається зберегти такі ж споживчі витрати і після 60 років, збирати на старість потрібно починати, як мінімум за 20 років до цього віку. Якщо в 20 років відкладати по 5-7% від доходу, то це дозволить вести звичний спосіб життя в 60-65 років. Після 30 років сума відкладеного повинна бути не менш ніж 10%, ближче до 40 років - всі 20%.
Найризикованішим варіантом вважається зберігання готівки в будь-якій валюті будинку. Заховані під матрац долар і євро девальвують приблизно на 2% в рік. Тобто через рік з відкладених 100 доларів залишиться тільки 98.
Крім того, існує ризик втратити гроші через крадіжку, або через власний порив витратити їх на щось дуже необхідне.
Відкрити депозит в банку найпростіше, існують можливості зберігати в банку суми від 100 гривень для громадян, починаючи з 14 років. У разі банкрутства Фонд гарантування вкладів зобов'язаний відшкодувати суму вкладів до 200 тисяч гривень.
Слід врахувати, що депозити потрібно переоформляти кожні три роки. Крім того, часто виникає спокуса зняти частину грошей з депозиту, що призупиняє зростання накопичень.
Варіант з відкриттям рахунку в недержавному пенсійному фонді (НПФ) дозволяє збирати гроші і отримати до них доступ тільки після виходу на пенсію. Однак, слід врахувати, що НПФ не гарантує прибутковості накопичень.
Принцип його роботи такий: громадянин регулярно перераховує на свій рахунок частина доходу, а Фонд інвестує гроші в національну економіку - депозити, цінні папери. При цьому прибуток або збиток розділяються між усіма вкладниками.
Зняти гроші достроково можна при критичному стані здоров'я - інсульті, онкозахворювання, інвалідності. У разі смерті вкладника накопичення отримають його спадкоємці.
Ринок акцій в Україні ще не настільки розвинений, як в Європі або США. Вийти на зарубіжний ринок можна тільки з великим капіталом, тому цей варіант далеко не для всіх.
Такі накопичувальні програми дозволяють збирати гроші від 10 років і більше, при цьому вони враховують страхування на випадок хвороби або смерті. Оформити їх можна через страхові компанії, недержавні пенсійні фонди.
З плюсів - гроші можна вносити раз на рік. Крім того, передбачено приріст суми накопичення за рахунок щорічного відкладення і за рахунок нарахування відсотків. Додатковий бонус - власне страховка. Важливий мінус - мінімальний платіж суми в рік становить від 5000 грн.
Можна використовувати для накопичення грошей на старість все згадані варіанти. Важливий момент - в якій валюті зберігати заощадження. Експерти кажуть, що оптимальне співвідношення 50/50 - тобто 50% накопичень тримати в гривні, 50% в доларах. Це збереже від зайвих переживань.
Президент Володимир Зеленський обіцяв, що всі зарплати і пенсії в Україні будуть виплачені згідно із законом, уряд має на це гроші. Крім того, у березні 2025 року буде проведено індексацію пенсій, що частково компенсує зростання споживчих цін, передают...
Від 1 січня 2025 року педагогічні працівники середніх шкіл почнуть отримувати щомісячну доплату в розмірі 1 300 грн, а від 1 вересня сума збільшиться до 2 600 грн. Про це йдеться в постанові Кабінету міністрів України №1286, передають Патріоти України....