Кому війна, а кому - гроші? Польща рекордно наростила експорт у Білорусь - звідти підозрілі товари потрапляють до Росії

Польща, яка вимагає торгових обмежень проти України, після повномасштабного вторгнення РФ в Україну втричі - до рекордного рівня - наростила експорт продукції до Білорусі. Ця країна фактично має спільний ринок із РФ, і частина товарів з Польщі, зокрема подвійного призначення, продовжує надходити до Росії, приносячи "кривавий" дохід польським експортерам, передають Патріоти України.

Про це свідчать дані проєкту Weekly Chart. Наголошується: Білорусь, по якій санкції не вдарили так сильно, як по самій РФ, тепер є важливим торговим "вікном" для росіян, що хочуть отримувати звичні для себе товари з цивілізованого світу.

Цим і користується Польща. У 2023 році ця країна ЄС поставила до Білорусі товарів на $2,9 млрд (дані UN Comtrade). Це все ще менше експорту до РФ ($3,7 млрд), проте більш показовою є саме динаміка: якщо у випадку з Росією польський експорт впав у чотири рази після лютого-2022, то обсяги продажів товарів до Білорусі після незначного просідання на початку 2022-го росли і дійшли до рекордного рівня щонайменше з 2000 року.

Що Польща продає Білорусі: експорт зростає за рахунок техніки та машин

Важливе місце в експорті з Польщі до Білорусі посідають автомобілі. У грошовому обчисленні 2023 року вони становили майже третину від усіх проданих товарів (майже $1 млрд). На другому місці знаходиться експорт пластику ($217 млн), на третьому – машинне обладнання ($158 млн), на четвертому – електроніка ($148 млн), а на п'ятому – фарби ($125 млн).

"У першій двадцятці товарів на експорт зустрічається чимало позицій, пов'язаних із виробництвом: промислове обладнання, локомотиви, оптичні приладдя, електроніка. Зокрема, саме їхній експорт до Білорусі зростав протягом минулого року", – йдеться у розслідуванні.

Слід враховувати, що за класифікацією санкційної групи Макфола-Єрмака категорії "механічні пристрої" та "електричні машини" ("електроніка") включають товари подвійного призначення. Тобто це цивільні товари, які РФ може використати у військових цілях. У 2023 році Польща продала Білорусі лише електроніки подвійного призначення на $7,4 млн.

Ще одна підозріла категорія – "оптика". По ній польський експорт до Білорусі досяг 34 млн дол., переважно в частині медтехніки, контактних лінз та окулярів для корекції зору. Із цієї суми на позиції подвійного призначення припало близько $650 тис.

""З вересня-2023 продаж до Білорусі саме товарів подвійного призначення суттєво впав або зовсім припинився за низкою позицій. Але не за всіма. Найбільшими категоріями за вартістю експорту з Польщі до Білорусі були транспортні засоби: легкові автомобілі, причепи та напівпричепи, вантажівки, трактори , автозапчастини Навряд чи в Білорусі настільки різко зросло споживання цих товарів, щоб торік закупити їхню рекордну кількість за 20 років Як можливо пояснити стрибок у торгівлі? Можливо, відповіді допоможуть митним даним торгівлі між Білоруссю та Росією", – зазначають автори дослідження.

Так, Білорусь дійсно збільшила експорт цих товарів до Росії. Особливо помітне зростання відбулося у категорії транспортних засобів, постачання яких з Білорусі до РФ досягли $60 млн. Також зріс експорт у напрямку держави-агресора для електричних машин та оптики. Також Білорусь продовжує везти до Росії побутову техніку.

"Після історій про пральні машини, які розбирають, щоб дістати з них чіпи для військової техніки, постачання будь-якої техніки до Росії та Білорусі виглядають щонайменше дивно. І "гуманітарними цілями" як у випадку з фармацевтикою або їжею таку торгівлю пояснити не можна", – резюмують розслідувачі.

Свої гроші скінчились? Російський банк запропонував бізнесу їхати за кредитами до Білорусі

субота, 23 листопад 2024, 9:50

Великі відсоткові ставки в банках Росії змусили російських підприємців шукати гроші у сусідніх державах. "Сбербанк" запропонував російським компаніям брати кредити в Білорусі, де працює дочірній банк. Про це пише The Moscow Times, передають Патріоти Ук...

В ЄС злякалися дешевого меду з України: Що відбувається з цінами

субота, 23 листопад 2024, 8:58

Представники Болгарії та Румунії вимагають захисту від імпорту дешевого меду з України. Від занизької закупівельної ціни на мед страждають і самі українські пасічники. За їхніми словами, відвантажувати продукт оптовикам восени-2024 доводиться від 55 гр...