Україна нестиме значні втрати через ембарго на експорт сільгосппродукції до сусідніх країн ЄС, бо поставки до прикордонних країн становлять понад чверть (28%) всього продовольчого імпорту. Ситуація погіршиться, якщо окрім імпорту країни Європи заборонять транзит зерна та інших продуктів, що фактично означатиме закриття "Шляхів солідарності". Про це розповів голова Комітету з фінансів, податкової та митної політики Верховної Ради Данило Гетманцев, передають Патріоти України.
За його словами, зафіксований митницею експорт сільгосппродукції з України до всіх країн світу становив $6,75 млрд за січень-березень 2023 року.
При цьому експорт агропродукції до Польщі за цей період становив $652 млн. "У тому числі за групами 10-12,15 (зернобобові, насіння, борошно, олія, жири, маргарин. – Ред.) – $423 млн, до Угорщини – $268 млн і $225 млн відповідно", – підрахував Гетманцев. Тобто лише на Угорщину та Польщу, які вже запровадили тимчасове ембарго на ввезення української с/г продукції, припадало 14% усього аграрного експорту в першому кварталі 2023 року.
А на чотири прикордонні країни – Польщу, Угорщину, Румунію, Словаччину – в цілолому припадало 28% усього українського аграрного експорту, у тому числі 27% – по зерну та маслу. Словаччина, наприклад, вже заявила про наміри приєднатися до заборони на експорт українського зерна.
Критично важливим є рішення Румунії, адже за підсумками 2022 року саме ця країна стала другою після Польщі за вартістю українського експорту аграрної продукції. За підсумками минулого року експорт зернових до Румунії збільшився майже в 700 разів, а сама країна імпортувала 1/7 всього зерна, що експортується з України.
"Тому Україна нестиме значні втрати через ембарго на експорт своєї с/г продукції до сусідніх країн ЄС... Відповідь на питання, сільське господарство якої з країн у регіоні зазнає зараз колосальних втрат через російську агресію, очевидна. Також очевидна потреба у вирішенні торгових суперечок з урахуванням духу стратегічного партнерства та існуючих домовленостей, насамперед, на рівні ЄС (ЗВТ, обнулення квот і тарифів до середини 2024 року, транспортний безвіз, "Шляхи солідарності")... Упевнений, що шляхом взаємних поступок та підтримки з боку ЄС якнайшвидшого компромісу в цьому питанні буде знайдено", – зазначив Гетьманцев.
Нагадаємо, складнощі з експортом продовольства з України виникли вже для 4 країн. Так, міністр розвитку та технологій Польщі Вальдемар Буда 15 квітня оприлюднив рішення щодо ембарго на українські сільгосптовари. Рішення було погоджено з фермерами, які зверталися до влади країни щодо захисту своїх прав та створення сприятливих умов для продажу сільськогосподарської продукції на польський ринок. Пізніше стало відомо про аналогічне рішення Угорщини та Словаччини, а також обговорення питання ембарго в Болгарії.
Проте, за словами Міністра агрополітики України Миколи Сольського, важливим питанням залишається забезпечення транзиту українського зерна через ці країни. Угорщина не закривала свою територію для постачання продовольства третім країнам, вирішення питання з Польщею очікується вже 17 квітня.
Також, за даними Reuters, передбачається, що посли країн-членів Європейського Союзу в Брюсселі обговорять на цьому тижні рішення Польщі та Угорщини заборонити імпорт зерна та інших продуктів харчування з України. У такому разі зі своїми пропозиціями щодо вирішення спору може виступити Єврокомісія.
Ворог вже має низку "серій" своїх ірансько-російський далекобійних ударних дронів "Шахед", а під час чергової терористичної ракетно-дронової атаки силами нашої протиповітряної оборони було збито дрон із новим маркуванням, фото уламка цього дрона Defen...
Після серії скандалів навколо МСЕК та інших корумпованих інстанцій стало відомо, що багато хто з прокурорів та інших чиновників настільки знахабніли, що почали «виходити на пенсію», ледь почавши працювати. При цьому вони назначали собі непомірно високі...