Курс долара в Україні може різко змінитися до кінця року: Експерти дали прогноз, як вплинуть МВФ і війна з Росією

В останні місяці гривня поводилася відносно стабільно. Експерти відзначали навіть деякі тенденції до зміцнення національної валюти. Водночас ризик ескалації війни з Росією, а також невизначеність у питанні наступного траншу від МВФ можуть переломити картину до кінця року передають Патріоти України.

Від чого залежить курс?

До 2014 року курс національної валюти в Україні утримувався Національним банком на певному рівні, в останні ж роки він став таким, що плаває. Фактично багато в чому курс регулює сам ринок. НБУ лише стримує різкі стрибки, продаючи або купуючи валюту.

Загалом курс гривні до долара залежить від валютного балансу країни, який складається з двох частин: торгового експортно-імпортного балансу та прямих фінансових відтоків і притоків валют. Але є й інші разові чинники впливу.

Як на курс вплине повномасштабна війна з Росією?

Ризик ескалації конфлікту з Росією вже призупинив ревальвацію (зміцнення) гривні. Але як він буде впливати на подальшу ситуацію?

"Все залежатиме від політики НБУ й уряду, – каже кандидат економічних наук Андрій Новак. – Навіть у разі ескалації, це безпосередньо не впливатиме на валютний баланс, який формує курс. Можна припустити, що на готівковому ринку ми побіжимо запасатися доларами і спровокуємо дефіцит. Але після року карантину в більшості українців немає зайвих ресурсів, щоб бігти в пункти обміну. Бази для реалізації паніки немає".

У разі ескалації, на думку Новака, набагато більше ризиків для курсу російського рубля, ніж для гривні. Адже якщо Росія наштовхується на нову хвилю санкцій, Україна навпаки може розраховувати на допомогу партнерів.

"У разі загострення зростання буде не в рази, але за такої ситуації можна очікувати вихід іноземних інвесторів з ОВДП, – каже старший аналітик "Альпарі" Вадим Іосуб. – На скільки саме зросте долар – це залежить від того, як можуть розвиватися події. Якщо ми говоримо про жорсткий варіант, може бути різна ступінь жорсткості. Тому точні цифри прогнозувати складно".

На думку експертів, у будь-якому разі ситуації 2014-15 років побоюватися не варто. Адже тоді ключову роль у зміні курсу відіграла не так війна, як зміна валютної політики НБУ.

Як впливають відносини з МВФ?

Частково курс залежить і від нашої співпраці з МВФ, адже успішне партнерство допомагає залучати інших іноземних кредиторів і заповнювати "дірку" в бюджеті.

"Якщо співпраця з МВФ продовжиться й Україна отримає черговий транш, то до кінця року долар буде близько 27,5 грн. Без співпраці – коло 28,5 грн", – говорить Іосуб.

Чи є ризик штучної девальвації?

У бюджеті-2021 курс долара заклали на рівні 29,1 гривні за долар. Річ у тому, що бюджет розраховується в гривні, а прибуток,наприклад, від міжнародної торгівлі, ми отримуємо в доларах. Якщо курс зростає, прибуток у доларах залишається таким самим, але в перерахунку на гривні – стає більшим. Новак зазначає: оскільки ситуація з покриттям дефіциту бюджету поки могла бути кращою, є ризик того, що надходження до бюджету спробують підняти штучно, шляхом зниження гривні до долара.

"Якщо проблеми збережуться, за рахунок девальвації гривні заповнюватимуть "дірки" в бюджеті. Тому будуть штучно девальвувати гривню щонайменше до цих показників 29,1 грн", – стверджує він.

Водночас Іосуб таких заходів не припускає: "Безумовно, такого бути не може. Цей прогноз – цифра технічна. Бюджет складається в гривні. А витрати й доходи – в іноземній валюті. Щоб валюту переводити – потрібен курс. Цей курс не є цільовим, щоб уряд або НБУ докладали якихось зусиль для встановлення його саме таким. Хто зацікавлений у такому курсі – це Мінфін. Але він не може впливати на нього безпосередньо. Це може зробити тільки Нацбанк, який зі свого боку таку ймовірність щорічно заперечує. Адже з року в рік курс для виконання бюджетних показників та реальний – не збігаються".

Яку вартість долара прогнозують на грудень?

Згідно з прогнозом інвесткомпанії Concorde Capital, середньорічний курс очікують на рівні 27,6 грн за дол. До кінця року долар коштуватиме приблизно 28,2 грн.

Водночас експерти Київської школи економіки в своєму прогнозі макроекономічних показників і сценаріїв розвитку економіки України на 2021-23 рр. позначили, що курс долара до кінця року може зупинитися на позначці 28,9 грн за дол.

Якщо ми не побачимо різкого негативного втручання зовнішніх чинників, Іосуб бачить курс у кінці року приблизно на тих рівнях, на яких він і перебуває зараз – близько 28 грн. Влітку, ймовірно, варто чекати зниження курсу, і знову його зростання восени й до зими.

Виходячи з прогнозів, колосальних стрибків курсу чекати не варто. Долар може зрости в межах 1,5 грн. Але перетину психологічної позначки в 30 гривень за долар поки не очікується. Тому причин панікувати й запасатися валютою – немає.

Джерело: Обозреватель

Кілька категорій: Стало відомо, хто ще від 1 січня отримає надбавку до зарплати

п’ятниця, 22 листопад 2024, 12:30

Від 1 січня 2025 року педагогічні працівники середніх шкіл почнуть отримувати щомісячну доплату в розмірі 1 300 грн, а від 1 вересня сума збільшиться до 2 600 грн. Про це йдеться в постанові Кабінету міністрів України №1286, передають Патріоти України....

Є значний дефіцит: Енергетики попередили, що у п'ятницю можуть змінюватися обсяги відключень світла

п’ятниця, 22 листопад 2024, 11:30

В енергосистемі зберігається значний дефіцит, і ситуація в ній змінюється - можливі зміни в застосуванні заходів обмеження світла. Про це повідомляє пресслужба НЕК "Укренерго", передають Патріоти України. Зазначається, що зараз українська енергосистема...