В Україні після рішення НБУ підвищити офіційний курс долара валюта різко подорожчала і в обмінниках. Нацбанк, щоб виправити ситуацію, ухвалив низку рішень, серед яких - заборона показувати вартість валюти на вулицях біля пунктів обміну валюти, передають Патріоти України.
І хоча ефективність такого нововведення викликала в експертів запитання, загалом регулятор створив умови для стабілізації курсу. Зокрема дозволив банкам переводити безготівковий долар у готівку та продавати українцям.
Головна причина справді не має нічого спільного з економічною ситуацією в країні. 21 липня Нацбанк ухвалив рішення підвищити офіційний курс долара на 25% до 36,56 грн/$, в результаті за лічені дні готівковий курс злетів із 38,5 до 40 грн/$.
При цьому офіційний курс безпосередньо на готівку не міг впливати, це було емоційне рішення. Виріс попит, розпочався ажіотаж – злетів курс. "Ми всі розуміємо, чому стався цей стрибок. НБУ підвищив офіційний курс долара. Обмінники, зважаючи на це, підняли свій курс. Це певна звичка", – каже керівник відділу аналітики Concorde Capital Олександр Паращій.
Член ради НБУ Василь Горбаль у коментарі також зазначає: стався емоційний сплеск, жодних фундаментальних причин для цього не було.
Невже заборона показувати курс на вулиці якось вплине на ситуацію?Суперечки про те, за якими правилами мають працювати обмінники, тривають не перший рік, нагадує Горбаль. Рішення Нацбанку заборонити показувати курс валют на вуличних табло викликало бурхливу реакцію у соцмережах. Хоча така практика поширена не лише в Україні. Крім того, в деяких країнах узагалі заборонено десь продавати та купувати валюту, окрім як у відділеннях банків.
"Фундаментальних причин, щоб готівковий курс був таким, як зараз, небагато. Крім того, що це панічні настрої, є ще одна причина. Це нестача готівкового долара, отже це теж не дає можливості готівковому курсу наблизитися до того, що ми бачимо у НБУ", – каже Паращій.
Сама заборона на вуличні стенди кардинально на ситуацію не вплине. Однак НБУ, крім цього, ухвалив й інші важливі рішення. Наприклад, банкам дозволили безготівковий долар конвертувати у готівку та продавати. Ще нещодавно на ринку існував дефіцит готівки. Діяло обмеження: можна було продавати лише стільки валюти, скільки банк купив.
"Наприклад, якщо клієнт приніс у банк і продав 100 доларів, то банк, купивши у нього ці 100 доларів, міг лише ці 100 доларів і продати", – нагадує член ради НБУ. Нині ж це обмеження зняли, тож частково ситуація вирівнюватиметься. Паращій також упевнений: брак готівкового долара – одна з важливих причин зростання готівкового курсу.
Найближчим часом курс має всі шанси наблизитися до офіційного рівня і стабілізуватися біля позначок 37-38 грн/$, вважають у Concorde Capital. "Паніка спаде в найближчі кілька тижнів. Готівковий курс наближатиметься протягом серпня до офіційного рівня. Думаю, ймовірним можна вважати курс близько 37-38 грн/$", – зазначає Паращій.
З такими ж оцінками погоджується і Горбаль із Ради НБУ. На це вплине, зокрема, частковий запуск експорту українськими портами. Крім того, як нагадує Горбаль, найближчим часом Україна може отримати нову домовленість із МВФ на фінансування для відновлення економіки. Це вже анонсував голова Нацбанку Кирило Шевченко.
Зазначимо, на цей момент вартість долара вже стабілізувалася навколо досить високої і, як вважають у НБУ, завищеної позначки 40 грн/$. І якщо оцінки експертів будуть правильними, найближчим часом долар подешевшає на 2-3 грн.
Проте варто враховувати, що в умовах повномасштабної війни робити прогнози вкрай складно. Ситуація, коли на курс впливали насамперед економічні чинники, вже не є актуальною. Багато що залежить від ситуації на військовому фронті, домовленостей щодо фінансової підтримки від міжнародних організацій та урядів інших країн.
"Говорити, що зараз неринковий курс, складно. Це той курс, за яким банки, обмінники готові купувати й продавати долари", – підсумував аналітик. Однак, як тільки настрої українців зміняться, попит на валюту спаде, курс, імовірно, почне плавно знижуватися.
Президент Володимир Зеленський обіцяв, що всі зарплати і пенсії в Україні будуть виплачені згідно із законом, уряд має на це гроші. Крім того, у березні 2025 року буде проведено індексацію пенсій, що частково компенсує зростання споживчих цін, передают...
Від 1 січня 2025 року педагогічні працівники середніх шкіл почнуть отримувати щомісячну доплату в розмірі 1 300 грн, а від 1 вересня сума збільшиться до 2 600 грн. Про це йдеться в постанові Кабінету міністрів України №1286, передають Патріоти України....