Ціни на соняшникову олію на українських прилавках цього року побили всі рекорди. За даними Держстату, порівняно з травнем 2020 року цей продукт подорожчав на 75,2%. Тільки з початку цього року соняшникова олія виросла в ціні на 42,7%. Зараз ціна дещо стабілізувалася, і пляшка олії в роздріб коштує близько 60 грн. Але в ній навіть менш ніж літр. Водночас Україна є одним зі світових лідерів із виробництва та експорту соняшникової олії. Чому ж на внутрішньому ринку вона така дорога і чи може держава на це вплинути – Патріоти України пропонують вам дізнатися у подробицях.
Для подорожчання соняшникової олії в Україні є низка об'єктивних причин. Передусім – високі ціни на світових ринках.Річ у тім, що лише 7% виробленої в Україні соняшникової олії йде на внутрішній ринок. Усі решта 93% – на експорт.
"У 2021 року маємо рекордно високу ціну за 4 останні роки на українську соняшникову олію через підвищений попит, зокрема з боку Китаю, – говорить аналітикиня УКАБ Світлана Литвин. – Це автоматично піднімає ціну на цей продукт і для українського споживача".
У виробника олії є можливість реалізувати свою продукцію або на експорт, або для потреб внутрішнього ринку залежно від більш привабливої ціни. Тому ціна зростає одночасно як на зовнішніх, так і на внутрішньому ринках", – каже Литвин.
Також на ціні соняшникової олії відбився поганий урожай минулого року: в минулому сезоні зібрали 14,6 млн тонн соняшника, а в позаминулому 15,2 млн тонн. Це впливає на баланс доступності насіння для переробки, каже експерт з питань аграрного сектора Concorde Capital Андрій Передерей. "Переробник починає конкурувати за соняшник. І ціна на сировину починає рости", – пояснив він.
Що цікаво, незважаючи на те, що Україна – головний виробник соняшникової олії, в супермаркетах, наприклад, Польщі, ціни на українську олію на 10% нижчі, ніж у наших магазинах. Як стверджує доцент Київської школи економіки, експерт із земельних питань Олег Нів'євський, проблема в різниці в оподаткуванні: "У випадку експорту у нас нульова ставка ПДВ. А реалізація в торгових мережах бутильованої соняшникової олії відбувається за ставкою 20%. Буває, що в нас ціна на соняшникову олію в магазинах вища, ніж у країнах, у які ми продаємо, бо в них нижчий податок". Але крім цього на ціну соняшникової олії на прилавках впливають і внутрішні чинники нашого олійного ринку.
Яка ситуація на ринку?
За словами президента Української аграрної конфедерації Леоніда Козаченка, наш ринок соняшникової олії досить розвинений. Водночас, потужностей із переробки олійних культур у нас майже в 4 рази більше, ніж самої сировини. Це ускладнює ситуацію для невеликих підприємств, які самостійно не вирощують ці культури. Тому на ринку більш впевнено почуваються ті переробники, які хоча б на 50% самі забезпечують себе сировиною. Це дає їм конкурентні переваги.
"Не хочу називати, але є окремі компанії, частка яких на ринку перевищує 30%. У них є і власна сировина, яка майже на 100% забезпечує їхні потреби. Це публічні компанії, які є лідерами ринку", – розповідає Козаченко.
Монополії – це погано, але вони досі не створювали критичних ситуацій на ринку. Так було до минулої зими, коли в парламенті ухвалили зміни до податкового законодавства і зменшили ПДВ на олійні культури з 20% до 14%, говорить Козаченко:
У кінці квітня Міністерство розвитку економіки й учасники ринку підписали меморандум про обмеження експорту олії. Згідно з ним встановили квоту на експорт у розмірі 5,38 млн тонн (приблизно 98% від запланованого раніше обсягу експорту).
Деякі експерти щодо штучних обмежень ринку скептичні:
"У нас є ринкові механізми регулювання цін та обсягів, – говорить Передерей. – Політика протекціонізму працює добре, якщо і проти країни застосовується така ж політика. Але якщо ми просто не будемо давати квоту на експорт – це не ринковий механізм регулювання цін. Блокуючи експорт, ми вдаримо по валютних заощадженнях і торговельному балансу".
Ціни на оптові тепличні огірки в Україні зросли на 35%, досягнувши 45-60 грн/кг через обмежену пропозицію та підвищений попит. Наразі це найвищі ціни за останні 7 років, і подорожчання може продовжитися через несприятливі погодні умови, передають Патрі...
Через війну українські підприємства стикаються з гострим дефіцитом робочої сили, залучаючи жінок на традиційно чоловічі посади, а також наймаючи пенсіонерів, студентів і підлітків. Це дозволяє компаніям підтримувати безперервність виробництва і допомаг...