Курс валют в Україні: Дешево вже не буде, або Навіщо фінансові спекулянти скуповують долари

Тиждень, що минув, виявився аж надто спокійним для курсу готівковоївалюти. Це стосується як офіційного, так і нелегального ринків, а також курсів двох основних валют: долара та євро, передають Патріоти України.

Проте фінансові аналітики не виключають, що це своєрідне затишшя перед бурею: ринок завмер в очікуванні підсумків засідання правління Національного банку України, яке має відбутися 27 липня.

Що може статися з курсом, якщо регулятор прийме певні радикальні рішення, чи варто зараз вкладати кошти у валюту, аби зберегти їх від знецінення, що наразі вигідніше: євро або долар, читайте в щотижневому аналітичному проєкті сайту ТСН.ua.

Ви дізнаєтеся:

  • що відбувається на готівковому ринку валюти;
  • чого очікувати від курсу на прийдешньому тижні;
  • продавати чи купувати готівкову валюту.

Наші експерти: член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко та керівник аналітичного відділу Міжнародної академії біржової торгівлі Андрій Шевчишин.

Що відбувається на ринку

За інформацією спеціалізованих сайтів, таких як finance.ua та minfin.com.ua, у банках та ПОВ (пункти обміну валют) готівковий долар розпочав тиждень із 37,33 грн у середньому в продажу і 36,76 грн у покупці, а закінчив відповідно на 37,31 і 36,75 грн. Коливання на тижні були у межах п’яти копійок. Євро за тиждень подешевшав у середньому на 18 коп. у продажу (до 41,68 грн) і на 7 коп. у покупці (до 40,93 грн).

На нелегальному ринку, за даними сервісу "міняйло" (miniaylo) сайту finance.ua, де публікуються заявки на купівлю-продаж готівкової валюти між фізособами, середній курс продажу долара на кінець тижня був 37,18 грн (-2 коп.), середній курс покупки – 37 грн (+20 коп.), для євро відповідно 41,70 грн (0 коп.) і 41,38 грн (+16 коп.).

На думку Олександра Охріменка, банкіри тиждень тому занадто "задерли" курс євровалюти, що суттєво вплинуло на попит, і їм довелося зменшити апетити. А от нелегали не лише знайшли золоту середину у продажі, але й активно купували готівку, про що говорить зростання курсу покупки при майже незмінному курсі продаж.

"Схоже, що міняйли чекають подорожчання, тому активно купують валюту", – припустив експерт. Найдорожче здати готівковий долар на "білому ринку", це банки та ПОВ, можна по 37,01 (+1 коп. за тиждень) грн/долар, найдешевше купити – по 37,15 грн (+2 коп.). Євро – відповідно по 40,98 (-18 коп.) та 41,20 (-20 коп.) грн. Валюта на продаж є як у касах банків, так і в обмінних пунктах.

Офіційний курс Нацбанку стабільний – 36,56 грн/долар. Офіційний курс євро знизився, хоча й ненабагато у порівнянні з стрімким подорожчанням два тижні тому: після росту більше ніж на гривню (до 41,05 грн/євро), за минулий тиждень євро подешевшав на 6 коп., (до 40,99 грн). На понеділок, 24 липня, НБУ ще більше здешевив євровалюту, встановивши курс 40,66 грн/євро (-39 коп. у порівнянні з 17 липня).

Чого очікувати на прийдешньому тижні

На думку Андрія Шевчишина і Олега Пендзина, головною новиною цього тижня може стати зниження Нацбанком облікової ставки, тобто відсотків річних, під які НБУ позичає гривню комерційним банкам. Нагадаємо, зараз облікова ставка дорівнює 25%. За їхніми оцінками, ставку можуть зменшити на 3-5%.

"Безпосередньо це не впливає на курс готівкової гривні, та очікування зниження може викликати на тижні помітні коливання курсу, адже чим нижча облікова ставка, тим дешевша гривня і, відповідно, дорожчий долар", – роз’яснив Шевчишин.

А от фіксований курс долара, швидше за все, залишиться й надалі, вважає Пендзин. Це стане додатковим фактором стабільності гривні. Олександр Охріменко взагалі не прогнозує 27 липня якихось кардинальних рішень від НБУ, та є, на його думку, певні "але".

"Зараз все всіх влаштовує, міжнародна фінансова допомога Україні виконується повністю, тому регулятору нема сенсу щось міняти, – впевнений Охріменко. – Однак непокоїть те, що "чорний ринок" зараз активно скуповує валюту. Можливо, для заробітку фінансові спекулянти спробують розхитати курс на очікуванні змін".

Продавати чи купувати валюту

Думки експертів різні. Андрій Шевчишин радить купувати на вільні кошти готівкові долари, поки вони дешеві, тримати їх або на депозиті або "під матрасом", сподіваючись на подорожчання потягом найближчих 8-12 місяців.

"А от продавати валюту зараз не варто без крайньої потреби", – наголосив Шевчишин. Довідково: зараз банки пропонують по доларових вкладах максимум 2,1% при терміні на рік, найменший розмір депозиту – 100 доларів. Тобто у липні 2024 року можна буде заробити трохи більше ніж два долари (близько 80 грн) на сотні плюс дохід від можливого подорожчання долара.

На думку Олександра Охріменка, євро зараз купувати вигідніше, ніж долари. Експерт пояснив: зарубіжні фінансисти вважають, що евро недооцінений щодо долара на 36% і сподіваються на його подальше подорожчання. На його думку, приблизно через півроку євровалюту можна буде вигідно обміняти на гривні. Оціночно дохід може скласти приблизно гривню на кожному євро, тобто це вже близько 4% річних. Плюс дохід від росту курсу.

"Однак для отримання максимального доходу варто регулярно моніторити готівковий курс, аби не прогавити вигідний момент", – підкреслив експерт. Олег Пендзин вважає, що не на часі взагалі купувати валюту, аби щось на цьому заробити вже невдовзі: надійніше і вигідніше відкрити короткостроковий, на 3 місяці, депозит у гривні.

"Є банки, котрі пропонують навіть 21,5% річних по таких депозитах. Це приблизно вполовину більше, ніж інфляція. Прибуток отримаєте гарантовано, адже навіть при банкрутстві банка держава компенсує вкладникам збитки. А в жовтні, в залежності від ситуації, можна буде й перейти до валютних заощаджень. Або продовжити гривневий депозит", – роз’яснив експерт. За підрахунками, кожна тисяча гривень у жовтні може дати дохід близько 50 грн.

Джерело: ТСН.ua

В ЄС кинули виклик Visa та Mastercard, створивши нову велику платіжну систему: Що відомо

субота, 28 вересень 2024, 17:37

У Європейському Союзі розробили власну платіжну систему, яка покликана замінити розробки фінансових компаній Visa та Mastercard. Проект Wero створили за підтримки 16 великих банків та платіжних компаній, включаючи BNP Paribas, Deutsche Bank та Worldlin...

Українцям перерахують пенсії: Стали відомі деталі масштабної реформи

субота, 28 вересень 2024, 17:25

В Україні до кінця 2024 року мають ухвалити масштабну пенсійну реформу. В результаті мають збільшити пенсії тих, хто давно вийшов на заслужений відпочинок, передають Патріоти України. Про це під час години запитань до уряду у Верховній Раді розповіла м...