Масовий та індивідуальний перерахунок пенсій: Коли вони проводяться і чому деякі виплати не проіндексують

В Україні, де в березні заплановано індексацію пенсій, існує процедура перерахунку суми пенсій. Перерахунки пенсій бувають масові та індивідуальні, пише НаПенсії, передають Патріоти України.

Індивідуальний перерахунок — це коли людина донесла якийсь документ, що впливає на розмір пенсії або настали обставини, що дають право на підвищення саме її пенсії.

Найпоширеніший приклад: людина відпрацювала після виходу на пенсію ще два роки та претендує на перерахунок пенсії за стажем.

Масовий перерахунок — це коли відбувається перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму або здійснюється індексація пенсій. До масового перерахунку можна віднести, наприклад, встановлення вікових надбавок.

До речі, якщо людина працює, а прожитковий мінімум виріс, то їй надбавку за стаж не перерахують. Але якщо людина вже не працює, то відбудеться перерахунок пенсії.

Так, наприклад, у грудні 2022 року прожитковий мінімум збільшився із 2027 до 2093 гривень. Якщо людина, наприклад, має 2 роки наднормативного стажу, то надбавка за стаж збільшиться з 40,54 до 41,86 гривні (2093 грн х 2%). Тобто в такому разі пенсія збільшиться лише на 1,32 гривні.

У березні очікується обіцяна індексація. У зв'язку з цим треба бути готовим до того, що нові пенсії зазвичай не індексують. Причина — вони і так призначаються з урахуванням нового показника середньої зарплати по країні. Один із основних смислів індексації полягає якраз у тому, щоб підтягувати розміри пенсій, призначених давно, адже при їх розрахунку використовуються нижчі (застарілі) показники середньої зарплати.

На випадок негативного сценарію: Україна створить фінансовий буфер

неділя, 30 березень 2025, 15:46

Україна планує створити фінансовий буфер в розмірі 10,1 млрд доларів на випадок негативного сценарію. А також розділить на три частини зовнішнє фінансування від країн G7 за механізмом ERA, яке виділяють коштом заморожених російських активів. Про це йде...

Економіка нової ніші: Україна стрімко розвиває біометанову енергетику. Голова Біоенергетичної асоціації розповів про особливості та перспективи цієї галузі виробництва

неділя, 30 березень 2025, 12:51

При наявній базі Україна може виробляти десь 21,8 млрд кубів на рік цього чистого біоресурсу, в цій цифрі більше 90% припадає на рослинну сировину. При належному розвитку тваринництва обсяги можуть бути набагато більшими. На початку 2025 року українськ...