Національний банк України (НБУ) знизив облікову ставку з 20% до 16%, проте залишив незмінними відсоткові ставки за своїми операціями з банками. Таким чином НБУ намагається не допустити падіння ставок за депозитами, тобто зниження облікової ставки не має похитнути і стабільність на валютному ринку. Про зниження облікової ставки НБУ оголосив 26 жовтня, передають Патріоти України.
Новий рівень розпочне діяти з 27 жовтня. Це вже третій раз, коли Нацбанк знижує "обліковку" в 2023 році. Вперше це сталося наприкінці липня (з 25% до 22%), після – у вересні (до 20%). Таким чином, регулятор слід оголошеному курсу на лібералізацію.
"За такого дизайну облікова ставка визначатиме ставку за депозитними сертифікатами (ДС) овернайт (16%), а ставки за іншими операціями НБУ з банками вибудовуватимуться вгору від облікової. Так, за тримісячними ДС вони становитимуть "облікова ставка + 4 в.п." (20%), а за кредитами рефінансування – "облікова ставка + 6 в.п." (22%). Отже, фактично рівні ставок за операціями НБУ з банками залишаться незмінними", – пояснив на брифінгу глава НБУ Андрій Пишний.
У НБУ прогнозують, що такі зміни, зокрема, дозволять НБУ утримувати короткострокові гривневі міжбанківські ставки близькими до облікової ставки. В результаті збільшиться здатність НБУ впливати на очікування економічних агентів та мотиви їхньої економічної поведінки.
Як розповів OBOZ.UA начальник департаменту казначейства Глобус Банку Тарас Лєсовий, курс долара в Україні найближчим часом через зниження ключової ставки не зміниться. Це свідчить про позитивну динаміку в економіці та стійкість гривні, пояснив банкір.
Загалом зниження облікової ставки може означати падіння привабливості гривні як основної валюти для формування заощаджень. Адже якщо ставки за гривневими депозитами впадуть, українцям стане менш вигідно тримати гроші на вкладах, через що може підвищитися попит на іноземну валюту. Однак НБУ розраховує, що уповільнення інфляції та здатність забезпечувати курсову стійкість дають можливість продовжити цикл зниження ставки, одночасно зберігши привабливість гривневих заощаджень.
"У перші дні листопада суттєвих змін на валютному ринку не відбудеться, навіть з огляду на те, що НБУ знизив облікову ставку... За всіма ознаками триватиме період пристосування ринку до нового режиму "керованої гнучкості". Водночас НБУ вживатиме заходів, щоб тримати у балансі попит та пропозицію на міжбанку. А обмінні пункти відповідно реагуватимуть на незначні зміни безготівкового курсу", – зазначив Лєсовий.
Він зазначив, що готівковий курс долара в країні поступово наближається до курсу міжбанку. Банкір вважає, що це демонструє впевненість учасників ринку у можливостях НБУ тримати безготівковий ринок на стабільному рівні, незважаючи на певну свободу курсоутворення.
Облікова ставка – це вартість кредитів НБУ комерційним банкам, які можуть отримати від нього довгострокове чи короткострокове рефінансування. Від облікової ставки залежить вартість кредитів, що надаються Нацбанком комерційним банкам. Що вона нижча, то дешевше банки пропонують кредити. І то більше позичальників оформлюють позики. Зниження облікової ставки також сигналізує про уповільнення споживчої інфляції. |
---|
Від 1 січня 2025 року педагогічні працівники середніх шкіл почнуть отримувати щомісячну доплату в розмірі 1 300 грн, а від 1 вересня сума збільшиться до 2 600 грн. Про це йдеться в постанові Кабінету міністрів України №1286, передають Патріоти України....
В енергосистемі зберігається значний дефіцит, і ситуація в ній змінюється - можливі зміни в застосуванні заходів обмеження світла. Про це повідомляє пресслужба НЕК "Укренерго", передають Патріоти України. Зазначається, що зараз українська енергосистема...