В Україні ціни на продукти за рік зросли на понад 20%, а яблука подорожчали майже втричі через поганий врожай та імпорт. Однак у липні очікується сезонне здешевлення овочів, а восени – стабілізація, якщо не завадить погода. Про це розповів економіст Олег Пендзин в етері одного з телеканалів, передають Патріоти України.
Найбільше в червні подорожчали яблука — на 195,5% у річному вимірі, також різко зросли ціни на капусту, моркву, буряк, яйця та соняшникову олію.
Основна причина — поганий урожай 2024 року, який суттєво зменшив внутрішні запаси. Пендзин нагадав, що у 2024 році в Україні зібрали на 30% менше картоплі та на 10 млн тонн менше зернових, ніж роком раніше. Через це частину запасів з’їли ще до весни, і вже з листопада на ринку з'явилася імпортна продукція з Польщі, Іспанії та Литви замість звичних поставок з Ізраїлю чи Єгипту в квітні.
Така зміна сезону й географії постачання істотно вплинула на ціну. Це спричинило річне зростання вартості продовольчого кошика на 23%, тоді як загальна інфляція у червні склала 14,3%.
Олег Пендзин зазначає, що в липні очікується певне зниження цін, особливо на овочі з відкритого ґрунту. Цю тенденцію підтверджують попередні роки – влітку ціни завжди знижуються. Також очікується покращення ситуації у вересні, за умови сприятливої погоди.
Проте експерт попереджає, що якщо будуть аномальні спеки або поганий урожай, зниження цін може виявитися короткочасним або незначним. Окрім кліматичних факторів, ціни підіймає дефіцит робочої сили.
Через війну та масову еміграцію не вистачає фермерів і сезонних працівників, а ті, що залишилися, вимагають вищої оплати праці. У результаті зростає собівартість вирощування, що автоматично впливає на кінцеву ціну для споживача.
"Це називається виснаженням економіки. Війна забирає не тільки ресурси, а й людей", – каже Пендзин. Він наводить приклад Закарпаття, де вже працюють гостьові працівники з Бангладеш – понад 100 осіб на одному підприємстві.
За прогнозами Української зернової асоціації, у 2025 році очікується врожай на 7-8% більший, ніж торік. Це може стабілізувати цінову ситуацію восени. Але багато залежить від погоди, логістики та політичної стабільності.
Інфляція в Україні дещо сповільнилася порівняно з піковим значенням у травні. Банкіри, бізнесмени та населення не вірять, що вона впаде нижче 10%, передають Патріоти України з посиланням на дані на сайті НБУ. Банкіри в липні погіршили інфляційні очікув...
Українська гривня піднялася на восьме місце з кінця в списку найбільш недооцінених валют світу в оновленому індексі Біг-Мака, передають Патріоти України з посиланням на дані рейтингу The Economist за липень 2025 року. . Згідно з даними видання, Біг-М...