Новий курс долара, комуналка та перевірки: Шо чекає на українців у жовтні

В Україні у жовтні очікується стабільний курс долара. При цьому традиційно восени дорожчатимуть овочі, а курс долара залишиться у стабільному діапазоні близько 39,7-38,3 грн/$. Водночас із жовтня стартує опалювальний сезон, що також призведе до зростання споживання електроенергії та може спровокувати новий дефіцит генерації. Про те, що чекає на українців у жовтні і до чого варто готуватися, читайте в матеріалі "Обозревателя", передають Патріоти України.

Опалювальний сезон: чого чекати українцям у жовтні

Одне з головних нововведень жовтня – початок опалювального сезону. До цього моменту місцева влада має розробити та затвердити можливі графіки відключень (їх застосовуватимуть лише у разі дефіциту електроенергії чи обстрілів енергосистеми України російськими окупаційними військами).

Традиційно опалювальний сезон в Україні розпочинається 15 жовтня. Однак, залежно від температурного режиму, рішення про те, щоб розпочати опалювальний сезон, може відстрочити місцева влада. Перші платіжки за опалення українцям надійдуть уже в листопаді 2023-го.

Важливо зазначити, що в Україні тарифи на централізоване опалення не підвищували, не змінилися ціни і на газ. Кабмін також зупинив перегляд тарифів на воду. В результаті тарифи на воду зросли лише у невеликих населених пунктах, де це рішення залежить від місцевої влади.

Також збільшили вартість електроенергії для всіх українців. Фактично це єдина комунальна послуга, вартість якої значно зросла порівняно з минулим опалювальним сезоном. Ціна на кВт*годину у разі споживання до 250 кВт*година минулого року становила 1,44 грн, а якщо витрачати більше, то 1,68 грн за кожну кВт*годину. З червня 2023-го кожна кВт*година струму для українців коштує вже 2,64 грн.

Наприклад, якщо ваша сім'я взимку щомісяця витрачає 250 кВт*годину струму, то минулого року лише за струм щомісяця ви сплачували 420 грн. Цього року за такий самий обсяг струму доведеться сплачувати вже 660 грн. Інші комунальні послуги для мешканців великих міст не подорожчали. У невеликих населених пунктах вода подорожчала лише там, де відповідне рішення ухвалила місцева міська рада.

Перевірки відновлять із 1 жовтня

Українців із 1 жовтня чекають кілька податкових нововведень. По-перше, повертають відповідальність для бізнесу, який не використовує реєстратори розрахункових операцій (РРО), тобто працюють без прозорого обліку. Такий захід був спрямований на те, щоб бізнес, який вже перевищив норму для певної групи єдиного податку, був змушений показувати реальні обороти та переходити або на третю групу єдиного податку, або на загальну систему.

Ще одна новація – у жовтні Кабмін планує повернути всі податкові перевірки: і планові, і позапланові. Раніше на час воєнного стану діяла заборона. Перевіряти бізнес заборонялося. У меморандумі з МВФ українська влада взяла на себе зобов'язання повернути перевірки, проте потім вимогу виконала лише частково (а фактично не виконала) – перевірки із серпня повернули лише для тих, хто продає підакцизні товари (алкоголь, тютюнові вироби, пальне).

Тепер, після консультацій із Радою, Офісом президента та Кабміном ухвалено рішення повністю виконати вимогу МВФ та повернути перевірки. У Фонді розраховують, що це змусить щонайменше частину українського бізнесу вийти з тіні. Україні треба збільшувати податкові надходження: це єдине джерело для фінансування армії. Кредити та гранти від іноземців згідно із законом заборонено витрачати на фінансування Збройних сил.

Пенсії: змін чекати не варто

В Україні розмір пенсій у жовтні не зміниться для жодної з категорій. Через те, що 2023-го у бюджеті не передбачили ні підвищення мінімальної пенсії (разом із прожитковим мінімумом), ні підвищення мінімальної зарплати (що підвищує гарантований розмір пенсії для тих, хто виконав вимоги щодо стажу).

Пенсійному фонду України критично не вистачає коштів на значне підвищення виплат. Дефіцит залишається на високому рівні. Водночас у державному бюджеті немає коштів для того, щоб профінансувати додаткову дірку та збільшити виплати.

Українцям продовжують підвищувати пенсії насамперед за рахунок військових. Вони отримують високі зарплати та сплачують із них внески на пенсії (єдиний соцвнесок). Однак після закінчення повномасштабної війни та демобілізації витрати на зарплати військових скоротяться, кількість захисників скоротять, як результат, знизяться і відрахування до ПФУ.

При цьому, як показала практика, без підвищення мінімальної зарплати очікувати на збільшення надходжень до ПФУ не варто. Після початку повномасштабної війни рівень тіньової економіки, ймовірно, збільшився. Зменшилася кількість робочих місць. Крім того, значно посилилася і демографічна ситуація. Мільйони працездатних українців опинилися за кордоном. Все це спричинить ще більшу кризу для української пенсійної системи.

Долари в Україні: що буде з курсом у жовтні

В Україні курс долара "тримається" насамперед завдяки міжнародним кредитам та грантам. Обсяги імпорту (товари та послуги, які Україна купує за валюту) майже на $20 млрд за підсумками року перевищать обсяги експорту (товари та послуги, які Україна продає за валюту).

Гривня залишається стабільною, проте загалом ситуація з торгівлею, економікою залишається вкрай складною. "В умовах війни ця стабільність відіграє важливу роль: у нас доходи нестабільні, очікування нестабільні, натомість за курсом ми розуміємо, що у нас стабільність", – розповідає керівник відділу аналітики Forex Club Олександр Паращій.

Найближчим часом очікувати на різку зміну вартості валюти не варто. Курс залишається стабільним і ситуація не зміниться. Крім того, значні суми виводять за кордон біженці. Частина з них працює в Україні, а одержує зарплати в ЄС. Крім того, чоловіки переказують свої зарплати жінкам та дітям, які перебувають у країнах-ЄС та інших державах.

"Але це все перекривається міжнародною фінансовою допомогою. І тому сам платіжний баланс зараз профіцитний на 10 млрд доларів. Тобто він у плюсі", – каже економіст Олексій Кущ.

Крім того, у жовтні всі жінки-медики повинні стати на військовий облік (це необхідно для розуміння кількості військовозобов'язаних медиків у країні). Також очікується подорожчання овочів, м'ясної продукції. Це пов'язано з погодними умовами, витратами на зберігання продукції.

Українці обурені "креативом": Ощадбанк вирішив, як розв’язати проблему із замінуванням полів (відео)

середа, 29 листопад 2023, 19:29

Українські агровиробники на деокупованих територіях країни та у зоні, наближеній до бойових дій, можуть отримати до 150 млн грн позики від Ощадбанку на розмінування полів. Проєкт має назву «Посівна без мін», повідомляють Патріоти України. Ставка за кре...

В Україні виник дефіцит електроенергії: Енергетики пояснили, що має зробити кожен

середа, 29 листопад 2023, 18:44

В Україні 29 листопада зафіксовано дефіцит електроенергії в енергетичній системі. У зв'язку з цим українців закликають економити електрику та вимкнути потужні прилади, передають Патріоти України. Про це заявили в "Укренерго". "З 13:00 в енергосистемі з...