Переселенців можуть попросити повернути кошти: Ось що відбувається з виплатами, якщо виїхати за кордон

Допомога на проживання ВПО (внутрішньо-переміщені особи) виплачується лише тим, хто залишається в Україні. У разі виїзду за кордон на тривалий період чи на постійне місце проживання виплати припиняються, а у випадку приховування такого факту – кошти можуть вимагати повернути, передають Патріоти України.

Про це розповів Юридичний порадник для ВПО. Згідно із Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", ВПО є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка на законних підставах перебуває на території України та має право на постійне проживання в країні.

Така особа була змушена залишити або покинути своє місце проживання через збройний конфлікт, тимчасову окупацію, порушення прав людини чи надзвичайні ситуації. Отже, статус ВПО мають лише ті особи, які перемістилися всередині країни.

Якщо ж людина виїхала за кордон, вона втрачає статус ВПО і набуває іншого правового статусу відповідно до законодавства країни перебування (наприклад, може отримати тимчасовий захист). Згідно зі статтею 12 Закону, підставами для скасування довідки ВПО є:

  • виїзд на постійне місце проживання за кордон;
  • отримання органом соцзахисту інформації про тривалу відсутність особи (понад 60 днів) за місцем проживання, що є підставою вважати, що ВПО повернулася до покинутого місця проживання.

Якщо отримувач допомоги або уповноважена особа виїхали на тимчасове чи постійне місце проживання за кордон або перебувають за кордоном більш як 30 календарних днів підряд чи понад 60 календарних днів сукупно протягом шести місяців отримання допомоги вони зобов'язані повідомити про це орган соціального захисту населення або надіслати відповідну заяву поштою чи електронною поштою. Виплата допомоги припиняється:

  • з місяця виїзду за кордон на постійне місце проживання;
  • з місяця, що настає після місяця, в якому строк перебування за кордоном перевищив 30 днів підряд чи 60 днів сукупно протягом шести місяців отримання допомоги.

Якщо відповідним рішенням ці строки збільшені (до 60 та 90 днів), виплата припиняється після їх перевищення. Якщо орган соціального захисту населення виявить, що людина отримувала виплати без правових підстав, їй буде пред'явлена вимога про повернення неправомірно отриманих коштів.

Українцям відмовлятимуть у "виплатах" у зв'язку з війною: Ось хто не отримає компенсацію через Реєстр збитків

субота, 29 березень 2025, 18:49

Українцям не виплачуватимуть компенсації через Реєстр збитків, завданих агресією РФ проти України, відразу за чотирма категоріями втрат. Серед них – шкода, заподіяна не на території України, а також збитки, завдані до 24 лютого 2022 року, передають Пат...

Пенсії в квітні зміняться: Ось кому перерахують виплати і чого чекати

субота, 29 березень 2025, 18:29

В Україні в квітні відбудеться перерахунок пенсій для пенсіонерів, що працюють. Кому перерахують виплати з 1 квітня і коли підвищені пенсії виплатять, повідомляється у матеріалі “NV”, передають Патріоти України. У квітні 2025 року проведуть перерахунок...