У грудні через заниження постачання з боку РФ ціна на газ у Європі злітала до рекордних $2000 за 1 тис. куб. м. Проте наразі, на початку січня, ситуація стабілізувалася. Є дві причини – поліпшення погодних умов у єврозоні та постачання ЗПГ (зрідженого природного газу) із США, зазначають Патріоти України.
Ціни на газ, які злетіли, зробили ринок привабливим для постачальників палива зі Штатів – особливо в поєднанні зі зниженням попиту в Азії. Американці відправили 15 танкерів із ЗПГ до Європи, що одразу ж збило вартість палива в єврорегіоні, йдеться у матеріалі Texty.org.ua.
Але не лише Сполучені Штати вплинули на стабілізацію ситуації. Ще наприкінці грудня у більшості країн Європи зафіксували аномально теплу для цього періоду року погоду. Так, на півдні регіону температура повітря досягала 20 градусів за Цельсієм, а в Центрі Європи фіксували цілком комфортні 10-12 градусів.
Через теплу погоду одразу 10 країн Європи припинили газовідбір із ПГС та розпочали закачування. Серед них були Німеччина, Франція, Нідерланди та Великобританія. За даними Gas Infrastructure Europe, наразі у Європі спостерігається найнижчий за останні десять років відбір газу.
При цьому ще в листопаді він був на найвищому рівні за чотири роки. Тоді за 20 днів із підземок відібрали 4,8 млрд куб. м за добовими обсягами в 240 млн куб. м на день.
За прогнозом погоди, плюсова погода протримається у єврорегіоні усю першу декаду січня. Тому, ймовірно, саме в ці дні закачування палива переважатиме над відбором, або принаймні дорівнюватиме йому.
Тому ризик газодефіциту в Європі зникає. Справа в тому, що навіть якщо у другій половині поточного місяця будуть сильні морози, то вже наявних ресурсів буде достатньо, щоб пройти холодний сезон. Це стосується й нашої держави.
Чому в Європі злетіли ціни на газ?
Газова криза в Європі відбувається через те, що Росія хоче запустити скандальний трубопровід "Північний потік-2", оминаючи єврозаконодавство. Президент РФ Володимир Путін на засіданні заявив, що як тільки Європа дасть "зелене світло" на запуск "Північного потоку-2", то ціни зміняться. Він заявив, що все тепер залежить саме від рішення ЄС.
Єврорегіон уже зіткнувся із наслідками енергокризи. Без урахування бюджетної підтримки витрати на газ для сімей в Італії у 2022 році зростуть на 61%, на електрику – на 45%. Сума платежів за ЖКГ для середньої сім'ї зросла б на 100 євро на місяць, але завдяки підтримці уряду (3,8 млрд євро у 2022 році) підвищення становитиме "всього" близько 65 євро на місяць, пише Quotidiano.net.
Заводи у Франції були змушені скорочувати обсяги виробництва або зупинятися, щоб упоратися зі зростанням цін. Компанія Nyrstar, яка займається виробництвом металів і лідирує на ринку цинку та свинцю у світі, планує призупинити роботу на своєму французькому заводі у січні. Компанія Aluminium Dunkerque Industries France та румунський виробник добрив Azomures скоротили виробництво. Компанії із Великобританії просять підтримки уряду.
Європейський Союз має скасувати санкції проти Росії, оскільки адміністрація Дональда Трампа готова з наступного тижня відкрити "нову еру", передають Патріоти України з посиланням на Telex. "Настав час викинути санкції у вікно і створити з росіянами від...
Стрімке зростання долара США щодо української гривні на початку 2025 року було пов'язане з традиційними сезонними чинниками, тож курс уже відходить від рекордних максимумів. А протягом кінця січня та в лютому 2025 року безготівковий курс гривні може пе...