У Польщі влітку традиційно зросла кількість вакансій для українців. Більшість біженців уже працевлаштувалися, при цьому роботодавці кличуть на роботу і тих, хто перебуває в Україні. Активізуються також і шахраї: вони беруть гроші за неіснуючі вакансії, не платять зарплату та пропонують неіснуючі умови праці, передають Патріоти України.
Про те, як правильно знайти роботу в Польщі українцю та не стати жертвою обману, читайте у матеріалі OBOZREVATEL.
"Платили половину обіцяної суми та погрожували депортацією": як українці знаходять роботу в Польщі
Українці без спеціальності та знання мови можуть претендувати лише на низькооплачувану роботу, на яку найчастіше не погоджуються самі поляки. І хоча порівняно з українським ринком праці навіть низька польська зарплата може бути вдвічі вищою за середню в Україні, часто після першого місяця роботи можуть виникати додаткові труднощі.
"Я працювала за 33 тис. грн на складі. Робота була дуже складна, практично по 12 годин на ногах. Спина, ноги, руки – все тіло так боліло, що я вже думала все кинути і повернутися в Україну хоч на якусь роботу. Потім знайшла вакансію сама, не через агентство. У ресторані мити посуд. Там робота всього вісім годин, зарплата 30 тисяч у перерахунку на гривні, ще й безкоштовно годують", – розповідає українка з Дніпра Юлія, яка вже три місяці перебуває у Польщі.
Роботу у ресторані дівчині запропонували без офіційного оформлення. Після першого місяця роботи замість 30 тис. грн їй заплатили лише 22 тис. Виявилося, що у закладі діє система штрафів. Платити треба за битий посуд (який найчастіше б'ють клієнти і відмовляються за це платити), за запізнення, за погано помитий посуд.
"Мені говорили про штрафи вже коли я працювала, не до працевлаштування. Але називали якісь маленькі суми. А потім, коли все додали, мені залишили тільки ці 22 тис. грн. Тобто платили майже половину обіцяної суми ще й погрожували депортацією", якщо я буду багато сперечатися і скаржитися. Тому що працювала ж я нелегально, значить, податки не платила. Мені сказали, що це і я винна", – скаржиться Юлія.
Анна Джоболда, директорка департаменту рекрутації міжнародного агентства з працевлаштування Gremi Personal, розповідає OBOZREVATEL: у Польщі великі підприємства не беруть людей безпосередньо, вони шукають працівників через агенції праці. І це єдиний можливий легальний спосіб знайти роботу, якщо йдеться про велике підприємство.
"Якщо ж роботодавець надає не ті умови, які обіцяв, слід звернутися до агентства, яке вас працевлаштувало. На захист прийдуть фахівці з рекрутації, а в деяких випадках навіть юристи. Вам нададуть нову роботу, якщо вас не влаштовують умови. Загалом польські роботодавці конкурують між собою за працівників з України, тому намагаються надати як найкращу зарплату, так і умови праці", – пояснює вона.
Президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник додає: у всіх країнах є роботодавці, які дурять співробітників. І Польща тут не є винятком. Влітку збільшився попит на українців на польському ринку праці, побільшало вакансій, також на ринку є й шахрайські пропозиції щодо роботи.
Як дурять українців: головні хитрощі
Воскобойник зазначає: є три способи визначити шахрайську схему під час працевлаштування. Головне – якщо у вас просять гроші за працевлаштування. Справа в тому, що польське законодавство, як і українське, забороняє посередникам брати гроші з претендентів за надання вакансій. І якщо вам пропонують заплатити, імовірно, це неіснуюча вакансія і на вас хочуть заробити шахраї.
Друга ознака – вам пропонують нелегальну роботу. У такому разі ви не зможете захистити свої права, вас у будь-який момент можуть звільнити, не заплатити обіцяну суму тощо.
Третя ознака шахрайства – вам пропонують оплату готівкою. "Перед тим, як розпочати роботу, у вас має бути на руках трудовий договір, де буде описано місце роботи, обов'язки, умови, розмір заробітної плати", – пояснює Воскобойник.
Марія Кузенко, керівник відділу легалізації Міграційної платформи EWL, розповідає: переважно жертвами шахраїв стають українці, які вперше приїжджають на роботу до Польщі та не знають правил легалізації та працевлаштування. Серед поширених схем:
Як правильно шукати роботу
Як тільки ви приїжджаєте до Польщі, варто спочатку набути спеціального статусу UKR PESEL – ця норма діє з 24 лютого минулого року, пояснює Джоболда. Як тільки документ отримано, одразу можна легально працевлаштуватися без додаткових документів. Можна просто знайти в інтернеті агенцію, де запропонують актуальні зараз вакансії. Також можна ще перед виїздом з України знайти агентство, яке спеціалізується на підборі вакансій та співпрацює з польськими агентствами.
Експерти EWL радять перевіряти інформацію про компанію, в якій ви збираєтеся працювати: як довго компанія працює на ринку, чи є компанія в соцмережах, чи має сайт, які про неї відгуки, чи всі необхідні ліцензії у компанії на території Польщі, чи легко знайти інформацію про власників та ключових працівників компанії, чи пишуть про компанію в медіа і що саме.
Також треба обов'язково підписати трудовий договір. Це єдина можливість захистити свої права та отримати гарантію виконання всіх зобов'язань.
Президент Володимир Зеленський обіцяв, що всі зарплати і пенсії в Україні будуть виплачені згідно із законом, уряд має на це гроші. Крім того, у березні 2025 року буде проведено індексацію пенсій, що частково компенсує зростання споживчих цін, передают...
Від 1 січня 2025 року педагогічні працівники середніх шкіл почнуть отримувати щомісячну доплату в розмірі 1 300 грн, а від 1 вересня сума збільшиться до 2 600 грн. Про це йдеться в постанові Кабінету міністрів України №1286, передають Патріоти України....