Корпорація Jacobs Douwe Egberts (JDE) навіть після початку повномасштабної війни й досі активно працює на ринку Росії та сплачує податки у бюджет цієї країни, які значно більші ніж ті, що надходять в українську казну. Згідно з останніми офіційними даними, РФ отримали від Jacobs у 29 разів більше податку на прибуток, ніж Україна, передають Патріоти України.
Відповідно до підрахунків Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), від корпорації, до якої входила Jacobs (Mondelez International), у російський бюджет у 2023 році надійшов 61 мільйон доларів. Цілком можливо, що ці гроші могли бути скеровані на закупівлю Росією 316 дронів-камікадзе "Шахед" або 6 гіперзвукових ракет Х-47 "Кинджал".
Ба більше, українська "донька" компанії "Якобз Дау Егбертс Україна" не засуджувала публічно повномасштабне вторгнення РФ та не оголошувала про підтримку ЗСУ.
Проте компанія й далі працює на українському ринку, продаючи продукцію через мережі супермаркетів АТБ, Fozzy Group, а також через STV Group.
Дохід Jacobs у 2022 у Росії склала 42,7 мільярда рублів (610 мільйонів доларів), а сплачений податок на прибуток – 2,2 мільярда рублів (31,4 мільйона доларів). І це не всі фінансові зобовʼязання, адже не враховується ПДВ та податки на заробітну плату.
На противагу цього в Україні за подібний період виручка компанії склала 2,9 мільярда гривень, а податок на прибуток з цього - лише 22,6 мільйона гривень. Рік потому, у 2023, прибутки вже дійшли до 4 мільярдів гривень, а податок – до 32,2 мільйона гривень. Але все одно це менше, ніж отримав бюджет РФ.
Jacobs не відреагувала на заклики міжнародної спільноти та бойкот у Швеції та Норвегії, і не просто не покинула ринок РФ, а продовжила інвестувати в його економіку. Адже у червні 2022 року було відкрито новий виробничий комплекс у Ленінградській області. Ба більше, компанія провела ребрендинг: на полицях магазинів замість товарів Jacobs Monarch зʼявилась продукція Monarch Original.
Влада Нідерландів, де розташована штаб-квартира компанії, не здивувалась такому рішенню компанії. Проте у Jacobs зауважили, що "кава – це необхідний для життя продукт", тому вони не можуть залишити російських споживачів.
На питання, чому компанія продовжує працювати в РФ та не публічно підтримує Україну, директор "Якобз Дау Егбертс Україна" Павло Варчук відмовився відповідати, не коментуючи поточну ситуацію.
Великі компанії та торгівельні мережі, завдяки яким і продається продукція Jacobs в Україні, не вбачають у цьому порушення законодавства. До прикладу, "МакДональдз Україна" наголошує, що дотримується всіх норм та принципів доброчесності у співпраці з постачальниками. Водночас інші міжнародні корпорації, такі як Yum! Brands (власник KFC), з російського ринку повністю вийшли і засудили агресію РФ.
Тож, єдиним важелем впливу, який що може змусити Jacobs змінити свою політику, залишається суспільний тиск. Вирішальними у цій справі можуть стати громадський бойкот та обмеження співпраці з компаніями, які мають подібну політику щодо ведення бізнесу в РФ.
Внутрішньо переміщені особи, які наймають житло і витрачають на оренду понад 20% свого сукупного доходу, можуть отримувати субсидії на оренду житла. При цьому субсидія на найм житла призначається, якщо ВПО відмовились від допомоги на проживання. Про це...
Швидкий розвиток технологій змінює ринок праці. Вже до кінця десятиліття під загрозою зникнення опиниться низка професій. Без роботи ризикують залишитися в першу чергу спеціалісти, які виконують однотипні завдання. Докладніше про майбутні тенденції на ...