Продаж квартир у новобудовах Києва обвалився на третину. Чому забудовники продовжують підвищувати ціни?

Попит на житло в новобудовах впав на третину, а середня ціна квадратного метра досягла нового семирічного максимуму.

Продаж квартир у новобудовах Києва обвалився. Чому забудовники все одно підвищують ціни? - Фото

У листопаді квадратний метр в новобудові в середньому подорожчав ще на 5% до 34 700 грн, випливає із щомісячного звіту сервісу Лун.Такі парадоксальні результати на ринку нерухомості показав листопад.

Чому покупці втрачають інтерес до нових квадратних метрів, а аналітики ринку наполягають на адекватності цін, розбиралася LIGA.net, зазначають Патріоти України.

Рекордний рік

Після різкого стрибка цін на початку 2015 року, до літа 2020 року, вартість житла в новобудовах Києва була в межах 20 000–25 000 грн/кв.м. Після скасування жорсткого локдауну в середині 2020 року середні ціни на первинному ринку житла розпочали плавне зростання і на початку 2021-го досягли 27 700 грн/кв.м.

За перші дев'ять місяців цього року, за даними Lun.ua, середня ціна квадратного метра підібралася до 33 000 грн/кв.м.

Жовтень минув без змін, але у листопаді вартість зросла ще на 1700 грн (+5,2%) до 34 700 грн/кв.м.

Втім, мінімальні ціни залишаються без змін вже четвертий місяць – 22 000 грн/кв.м.

Через відмінності у методології не всі зафіксували зростання.

За даними аналітичної компанії M4U, приблизно 78% усіх квартир*, що продаються на первинному ринку Києва – житло економ- та комфорт-класу. У них, за даними Лун*, у листопаді ціни залишалися без змін: 22 000 грн/кв.м та 26 900 грн/кв.м відповідно.

У Лун зазначають, що загальний показник середньої вартості зріс завдяки житлу бізнес- та преміумкласу – на 4,5% до 52 900 грн/кв.м та 4,3% до 77 000 грн/кв.м відповідно.

В Асоціації фахівців з нерухомості України (АФНУ) погоджуються з даними Лун.

"За підсумками листопада вартість житла на первинному ринку Києва залишається стабільною. Починаючи з другої половини вересня, незначні цінові коливання – в межах 1,5-3% – спостерігаються лише в деяких об’єктах бізнес- та преміумкласу переважно на початкових стадіях будівництва", – йдеться у повідомленні АФНУ із посиланням на голову столичного підрозділу Олену Гайдамаху.

У Лун пояснюють розбіжність у показниках тим, що компанія вираховує медіану, відкидаючи 10% найдорожчих і найдешевших квартир, щоб уникнути перекосів. Потім ці дані уточнюються у відділах продажу забудовників. Їх також додатково перевіряють "секретні покупці", уточнив директор з маркетингу Лун Денис Судилковський.

Житло традиційно дорожчає через зростання цін на будівельні матеріали, податків та зарплат будівельників, розповідає аналітик SV Development Сергій Костецький.

З весни 2021-го ціни на цеглу та склопакети зросли на 100%, додає власник компанії Stokman Сергій Овчінніков. Також здорожчали бетон та щебінь – це зростання собівартості поступово закладається у ціну квадратного метра, додає він.

Але інвестори виявились не готовими до зростання.

Попит вже впав

За даними консалтингової компанії City Develoipment Solutions, кількість запитів до відділів продажу у листопаді впала в середньому на 18-20%, у порівнянні з жовтнем. І це не найгірша новина для забудовників.

У листопаді, у порівнянні з серпнем, кількість угод у Києві скоротилась на 35%, йдеться у пресрелізі АФНУ за підсумками 11 місяців 2021 року. В решті великих міст – Одесі, Львові, Харкові, Дніпрі – попит знизився на 25-30%.

В чому причина? Надто швидке зростання цін (+35-40% з 2020-го), яке перевищує можливості покупців, цитують в релізі голову асоціації Юрія Піту.

"З 2020 року і протягом трьох кварталів 2021 року попит на 10-15% переважав пропозицію, що дало змогу забудовникам збільшувати ціни. Проте з вересня 2021 року розпочалося поступове зниження активності покупців. Наразі пропозиція вже на 20% більша за попит, що стало головним чинником стабілізації цін", – зазначив Юрій Піта.

Покупцям потрібен час, щоб звикнути до нових цін, визнає Овчінніков.

Окрім суто фінансових причин є й інші.

Після колапсу забудов банку Аркада та компанії Укрбуд інвестори більше не купують нерухомість на стадії котловану, яка була суттєво дешевшою, пояснює Костецький.

Негативні новини у політичній сфері, зокрема – про можливе вторгнення Росії чи держпереворот, негативно впливають на бажання майбутніх покупців розпрощатися з грошима, додає Овчінніков.

"Серійних" інвесторів також відлякало ухвалення законопроєкту 5600, зазначає директор City Develoipment Solutions Роман Герасимчук. Цей законопроєкт запроваджує 18% податку на доходи фізичних осіб з продажу третього та наступних об’єктів нерухомості протягом одного року. Інвестори побоюються, що забудовники можуть збільшити ціни і тому беруть паузу, каже Герасимчук.

Як наслідок, за останні місяці попит на новобудови економкласу впав на 40%, комфорт-класу – на понад 30%, зазначають в АФНУ.

Цікава деталь: на понад 25% "впали" ЖК бізнес- та преміумкласу (хоча вони ж і здорожчали, за даними Лун та M4U).

Чи є бульбашка

Ціни на житло в новобудовах зросли на 35-40% за рік, так само впав попит за останні три місяці. Чи це нормально?

На столичному ринку житла надувається цінова бульбашка, попереджала у колонці для LIGA.net екскоординаторка Експертної платформи НБУ Наталя Задерей.

Забудовники та консультанти з нерухомості переконують, що це не так.

Жодних ознак бульбашки немає, стверджує Сергій Овчінніков зі Stokman. Кількість квадратних метрів, що будуються та вводяться в експлуатацію у Києві, впала удвічі з 2018 року, каже Овчінніков.

Більший ризик він вбачає у тому, що забудовники низького цінового сегмента ($600-700 $/кв.м) можуть недобудувати свої об’єкти у 2022 році. До цього можуть призвести суттєве зростання собівартості будівництва і зарплат, пояснює він. А це вдарить по настроях покупців, які й без того бояться нових угод.

Дані Лун майже за два роки поки також не свідчать про аномалії.

Наприклад, станом на грудень 2020-го в Києві було збудовано 492 ЖК. Ще 149 будувалися і 30 готувалися до будівництва.

Схожою ситуація залишається і за рік: завершених – 549 ЖК (+11,6%), будують – 156 (+4,7%) і ще 17 на стадії підготовки (-43%).

На кінець року зазвичай припадає другий пік продажу житла, розповідав Герасимчук. Що буде з цінами?

"Київміськбуд не підвищував ціни у листопаді, ми плануємо це зробити наприкінці грудня", – повідомили в пресслужбі компанії. Там заперечують зниження попиту у листопаді та переконують, що у грудні фіксують щоденне збільшення кількості консультацій та угод.

"Причини? Поява у продажу нових, довгоочікуваних і ліквідних об’єктів, а також — подорожчання долара", – відповіли в КМБ.

Оцінки аналітиків дещо розходяться.

Собівартість нової нерухомості ніколи не падає, тому ціни можуть зрости, переконує Костецький з SV Development. За його словами, мова йде приблизно про 1-2% до кінця року. Житло бізнес-класу зросте несуттєво чи лишиться без змін, додає Костецький.

Зростання прогнозує і Герасимчук з City Develoipment Solutions.

"Ринок нерухомості Києва все ще перебуває у фазі зростання. Середня ціна у грудні продовжить збільшуватися. Залежно від класу приріст складатиме 2-4%," – каже Герасимчук.

До кінця року ціни будуть стабільними, вважає Юрій Піта з АФНУ. Але варто очікувати новорічних знижок у 5-15% від більшості забудовників, додає він.

Стабільне зниження попиту стримуватиме зростання цін та схилятиме забудовників робити знижки за умови 100% оплати, додає голова Київського відділу асоціації Олена Гайдамаха.

Покупцям потрібен час, щоб звикнути до нового рівня цін, припускає Овчінніков.

Якщо цього не станеться в грудні – найгарячішій порі року для відділів продажу, – очікування може затягнутись.


Попри обстріли та блекаути, мобілізацію та міграцію: За підсумками 2024 року Україна перевершила довоєнний показник ВВП на душу населення

субота, 18 січень 2025, 12:45

Економіка України попри війну продовжує зростання. Показник ВВП на душу населення перевищив довоєнний рівень. Про це повідомив заступник міністра економіки України Андрій Телюпа, передають Патріоти України. . За його словами, зростання реального ВВП У...

На межі банкротства: Відомий європейський економіст озвучив прогноз, коли РФ чекає крах

субота, 18 січень 2025, 12:30

Шведський економіст та дипломат Андерс Аслунд вважає, що Росія може вичерпати свої ліквідні фінансові резерви до осені 2025 року. Це потенційно може призвести до фінансової кризи, передають Патріоти України. Як пояснює видання MSN, Аслунд зазначає, що ...