Необґрунтована затримка зарплати роботодавцем каратиметься додатковими виплатами. Його змусять виплатити персоналу не лише борг із зарплати, а й пеню, нараховану на заборгованість, передають Патріоти України.
Окремий порядок виплат буде передбачений для підприємств, які визнані неплатоспроможними, повідомляє one.ua, посилаючись на sud.ua.
Такі положення містить законопроєкт №9510, зареєстрований у Верховній Раді головою Комітету Верховної Ради з питань соціальної політики Галиною Третьяковою у співавторстві із колегами.
Заборгованість із зарплат в Україні стала справді національним лихом. Причому списувати все на війну не варто, оскільки ще до початку повномасштабного вторгнення борги із зарплати в Україні були колосальними.
Так, ще станом на 1 лютого 2022 року за українськими роботодавцями рахувався сумарний борг у 3,1 млрд грн. При цьому вчасно не отримували зарплати 129,5 тис. працівників активних підприємств.
Звичайно, війна лише посилила цю статистику. Багато підприємств зазнали відчутних економічних втрат і не можуть платити зарплату вчасно з цілком об'єктивних причин. Однак є й такі, які не вчасно або не повністю сплачують своїм працівникам, розраховуючи, що війна все спише. Новий закон змусить таких роботодавців не лише виплатити людям заборговане, а й сплатити їм пеню за прострочену виплату.
Нарахування пені розпочинатиметься через 15 днів із кінця місяця, в якому мали виплатити зарплату. Закон не визначає розмір пені. Його на кожному підприємстві обговорюватимуть окремо та закріплюватимуть у колективному договорі. Однак він не повинен бути меншим за облікову ставку Нацбанку з розрахунку на рік.
Крім того, при затримці зарплати на 15 діб і більше працівники матимуть право тимчасово відмовитися від виходу на роботу. І їх не зможуть за це ані звільнити, ані ще якось покарати.
Якщо роботодавець об'єктивно виявиться неплатоспроможним, то компенсація зарплати його працівникам відбуватиметься з коштів, накопичених у заздалегідь створеній гарантійній установі. Це – європейська норма, передбачена у ст.25 Європейської соціальної хартії.
Якщо підприємство збанкрутувало, і роботодавець об'єктивно не може виплатити зарплату своєму персоналу, то працівникам виплатять при звільненні компенсацію у розмірі трьох середніх зарплат. Середня зарплата розраховуватиметься на підставі виплат за 12 місяців, що передують місяцю, в якому було розпочато процедуру банкрутства.
При цьому є верхній ліміт розміру такої виплати. Сумарний розмір компенсації не може перевищувати 12 мінімальних зарплат. Причому мінімальна зарплата береться за 1 січня того року, коли відбувається виплата. При цьому ті три місяці, за які було виплачено компенсацію, приплюсують до страхового стажу працівника.
Внутрішньо переміщені особи, які наймають житло і витрачають на оренду понад 20% свого сукупного доходу, можуть отримувати субсидії на оренду житла. При цьому субсидія на найм житла призначається, якщо ВПО відмовились від допомоги на проживання. Про це...
Швидкий розвиток технологій змінює ринок праці. Вже до кінця десятиліття під загрозою зникнення опиниться низка професій. Без роботи ризикують залишитися в першу чергу спеціалісти, які виконують однотипні завдання. Докладніше про майбутні тенденції на ...