Роботодавців жорстко каратимуть за затримку зарплати працівникам - деталі нового законопроєкту

Необґрунтована затримка зарплати роботодавцем каратиметься додатковими виплатами. Його змусять виплатити персоналу не лише борг із зарплати, а й пеню, нараховану на заборгованість, передають Патріоти України.

Окремий порядок виплат буде передбачений для підприємств, які визнані неплатоспроможними, повідомляє one.ua, посилаючись на sud.ua.

Такі положення містить законопроєкт №9510, зареєстрований у Верховній Раді головою Комітету Верховної Ради з питань соціальної політики Галиною Третьяковою у співавторстві із колегами.

Заборгованість із зарплат в Україні стала справді національним лихом. Причому списувати все на війну не варто, оскільки ще до початку повномасштабного вторгнення борги із зарплати в Україні були колосальними.

Так, ще станом на 1 лютого 2022 року за українськими роботодавцями рахувався сумарний борг у 3,1 млрд грн. При цьому вчасно не отримували зарплати 129,5 тис. працівників активних підприємств.

Звичайно, війна лише посилила цю статистику. Багато підприємств зазнали відчутних економічних втрат і не можуть платити зарплату вчасно з цілком об'єктивних причин. Однак є й такі, які не вчасно або не повністю сплачують своїм працівникам, розраховуючи, що війна все спише. Новий закон змусить таких роботодавців не лише виплатити людям заборговане, а й сплатити їм пеню за прострочену виплату.

Нарахування пені розпочинатиметься через 15 днів із кінця місяця, в якому мали виплатити зарплату. Закон не визначає розмір пені. Його на кожному підприємстві обговорюватимуть окремо та закріплюватимуть у колективному договорі. Однак він не повинен бути меншим за облікову ставку Нацбанку з розрахунку на рік.

Крім того, при затримці зарплати на 15 діб і більше працівники матимуть право тимчасово відмовитися від виходу на роботу. І їх не зможуть за це ані звільнити, ані ще якось покарати.

Якщо роботодавець об'єктивно виявиться неплатоспроможним, то компенсація зарплати його працівникам відбуватиметься з коштів, накопичених у заздалегідь створеній гарантійній установі. Це – європейська норма, передбачена у ст.25 Європейської соціальної хартії.

Якщо підприємство збанкрутувало, і роботодавець об'єктивно не може виплатити зарплату своєму персоналу, то працівникам виплатять при звільненні компенсацію у розмірі трьох середніх зарплат. Середня зарплата розраховуватиметься на підставі виплат за 12 місяців, що передують місяцю, в якому було розпочато процедуру банкрутства.

При цьому є верхній ліміт розміру такої виплати. Сумарний розмір компенсації не може перевищувати 12 мінімальних зарплат. Причому мінімальна зарплата береться за 1 січня того року, коли відбувається виплата. При цьому ті три місяці, за які було виплачено компенсацію, приплюсують до страхового стажу працівника.

В Україні почнуть скорочувати надмірно високі пенсії: Ось про які суми йдеться

неділя, 19 січень 2025, 8:32

Після серії скандалів навколо МСЕК та інших корумпованих інстанцій стало відомо, що багато хто з прокурорів та інших чиновників настільки знахабніли, що почали «виходити на пенсію», ледь почавши працювати. При цьому вони назначали собі непомірно високі...

За пів року до Польщі приїхала рекордна кількість українців: Про людей якого віку йдеться і чим вони займаються

неділя, 19 січень 2025, 8:23

Більшість українців, які наразі перебувають у Польщі, приїхали відносно нещодавно. Найбільша частка – 37% – оселилися в країні менш ніж пів року тому. Такі дані опублікували в аналітичному центрі міжнародної агенції з працевлаштування Gremi Personal, п...