Шахраї надурили українців на понад 1 млрд грн: Стало відомо, яка схема найпопулярніша

В Україні поменшало випадків шахрайства з платіжними картками – лише 0,0031% (тобто 31 на мільйон) видаткових операцій з картками торік виявилися шахрайськими. Водночас сума завданих в результаті збитків зросла більш ніж на третину і перевищила мільярд гривень. Про це повідомили в Національному банку України. Наголошується, що кількість шахрайства з платіжними картками у 2024 році зменшилася на 2 тис. операцій (або на 1%) – до 270 тис. операцій, передають Патріоти України

При цьому сума збитків від такого шахрайства зросла на 37% – до загальної суми 1,1 млрд гривень. В результаті середня сума однієї незаконної операції зросла на 39% – з 3065 гривень у 2023 році до 4247 грн у 2024-му.

Але, крім зростання суми збитків, торік на 8% зросла і загальна суми видаткових операцій з використанням платіжних карток. Тому відносний рівень збитків від шахрайства з використанням платіжних карток до загальної суми видаткових операцій збільшився менше – на 28%, або до 176 грн на один мільйон гривень, витрачених за допомогою платіжних карток.

Абсолютна більшість шахрайських випадків (83% від загальної кількості) сталися в Інтернеті – вони пов’язані переважно з методами соціальної інженерії. Тобто, коли клієнти самостійно розголошують особисті дані, реквізити платіжних карток, паролі та підтверджують коди для проведення платіжних операцій. За рік частка збитків від таких методів шахрайства зросла з 80% до 84%.

Решта шахрайства (тобто 17%) здійснювалася через фізичні пристрої (торговельні мережі, банкомати, пристрої самообслуговування). Але на такі випадки випало лише 7% від загальної суми збитків.

"Показники збитків від шахрайства за 2024 рік демонструють, що в більшості випадків люди стають жертвами шахраїв через недотримання основних правил платіжної безпеки", – повідомив заступник Голови Національного банку Олексій Шабан.

Як вберегтися від платіжних шахраїв

Аби убезпечити свої кошти, не можна в жодному разі надавати такі реквізити платіжних карток, як номер, термін дії та CVV-код (три цифри на звороті картки). Крім того, ніхто не має знати кодів підтвердження з смс-повідомлень, логін та пароль для входу до інтернет-банкінгу. Також не можна здійснювати будь-які операції, якщо вам:

  • надійшов дзвінок чи смс-повідомлення щодо нібито отримання допомоги;
  • телефонують від імені банку (чи навіть Національного банку) та просять надати реквізити платіжної картки, коди підтвердження з смс-повідомлення, логін та пароль для входу до інтернет-банкінгу;
  • від імені родичів, друзів, знайомих просять допомогти, здійснивши переказ коштів на зазначений номер картки;
  • надіслали посилання, де потрібно зазначити повні реквізити картки (номер картки, термін дії, CVV-код) або в інший спосіб вимагають надати повні реквізити картки для здійснення вам переказу коштів, наприклад, за товари та послуги, які ви продаєте через онлайн-платформи, маркетплейси тощо.

Поки інші ледь зводять кінці з кінцями: Названо розмір пенсій народних депутатів - хто отримує найбільші виплати

неділя, 22 червень 2025, 12:45

Як відомо, розмір пенсії в Україні залежить від середньої зарплати по країні, власної зарплати пенсіонера та страхового стажу, передають Патріоти України. Для виходу на пенсію більшості українцям необхідно досягти пенсійного віку (60 років) та мати 35 ...

Бережіться! Як розпізнати фальшиві долари - ознаки підробки та де не варто купувати валюту

неділя, 22 червень 2025, 10:56

Долар залишається найпопулярнішою іноземною валютою в Україні — саме тому його часто підробляють, а фальшиві купюри не приймають ані банки, ані обмінники. Про це повідомило видання 24 Канал, передають Патріоти України. Де не варто купувати долари США: ...