Шантаж "Газпрому" подіяв: Європа постраждала від рекордно дорогого газу - уже закриваються компанії і заводи, зростають тарифи

Компанія Deutsche Energiepool припинила поставки газу населенню через рекордно високі ціни. Крім німецької фірми, у Європі вже закрили цілу низку заводів і енергокомпаній, а тарифи для населення в різних країнах підвищують. У ситуації, що склалася, в Європарламенті звинувачують російський "Газпром", передають Патріоти України.

"Навряд чи хто-небудь на енергетичному ринку очікував такого стрімкого і безпрецедентного розвитку. У той час як в серпні 2020 року природний газ пропонувався на спотовому ринку за ціною до 4,80 євро за мВт-год, наразі ми досягли ціни 75,04 євро за мВт-год (статус розрахунків NCG: 20 вересня 2021 року). Цьому не видно кінця, тому що європейські газосховища в багатьох місцях практично пустують", – заявили в Deutsche Energiepool.

Наслідки від підвищення цін на газ відчули вже в багатьох країнах Європи. На початку 2021-го у Великобританії було 70 енергокомпаній, але до кінця року їх може залишитися всього 10. При цьому 4 постачальники (5% компаній) вже припинили роботу через високі розцінки на газ.

Серед них – компанія People's Energy (з Единбурга, Шотландія), вона постачала газ і електрику приблизно в 350 тис. будинків і 1 тис. підприємств. Також закрилася і Utility Point (Дорсет, Англія), у якої було 220 тис. клієнтів.

Дефіцит газу загрожує європейським державам зростанням цін і перебоями з продовольством, пише BBC. У деяких країнах вже не вистачає добрив, нічим оглушувати свиней на бойнях, а також охолоджувати ядерні станції.

Наскільки більше стали платити європейці?

Тарифи для населення вже помітно підскочили – в Німеччині для побутових споживачів вже виросли в середньому на 11,5%, причому до кінця осені вони можуть збільшиться ще на 13%. У Франції з 1 вересня тарифи зросли на 8,7%.

Через підвищення тарифу середньостатистична німецька сім'я з річним споживанням в 20 тис. КВт-год, яка наразі платить 1 516 євро в рік, буде платити додатково ще 172 євро. Зі свого боку у Франції порівняно з минулим роком ціни на енергоносії в серпні були на 12,7% вищими.

Як збираються виправляти ситуацію в Європі?

Уряди європейських країн вже ведуть обговорення, як вплинути на поточну ситуацію. У Франції, наприклад, вже пообіцяли виплатити по 100 євро для 5,8 млн малозабезпечених сімей. В Іспанії хочуть вилучити в енергокомпаній 2,6 млрд євро надприбутку і розподілити їх між громадянами у вигляді субсидій.

Тим часом в Італії запланували реформу комунальних платежів, а в Греції пообіцяли компенсувати 9 євро на місяць кожному.

Як відіб'ється на українцях?

Уже незабаром відчути зростання вартості можуть і українці, але не через тарифи, а через зростання цін на товари і послуги. Як заявив директор з інтегрованих комунікацій "Нафтогаз України" Максим Білявський, ціни на газ у Європі опосередковано впливають і на економічну ситуацію в Україні, адже 30% природного газу для наших потреб імпортується з ЄС. Цей газ споживають промислові підприємства, тому собівартість їхньої продукції може зрости.

"Варто очікувати, що з якоюсь інертністю можуть зрости ціни на продовольчі товари і споживчі послуги. Адже собівартість продукту, який виробляється в Україні, буде рости", – сказав фахівець.

Хто винен у ситуації, що склалася?

У багатьох європейських державах ситуацію називають шантажем РФ для якнайшвидшого запуску "Північного потоку-2". Так, у Європарламенті більш ніж 40 депутатів звинуватили компанію "Газпром" у маніпуляціях і шантажі на газовому ринку для схвалення на запуск газопроводу. Вони зажадали термінового розслідування діяльності російського концерну.

У Литві також висловилися з приводу газової кризи у всьому регіоні. "З тим, щоб вплинути і чинити тиск на держави-члени ЄС, і насамперед на Німеччину, щоб прискорити запуск "Північного потоку-2", Росія сповільнила поставки газу. Сховища в Італії та Німеччині порожні, що також впливає на ціни на газ", – заявив міністр енергетики Литви Дайвіс Крейвіс.

До того ж у самій РФ уже відкрито заявляють, що подорожчання газу в Європі буде сприяти введенню в експлуатацію трубопроводу. "Думаю, що вплине, сподіваюся, що позитивно. Вони будуть прискорені, хоча, як ви розумієте, тут у ЄС чимало і тих, хто і в зростанні світових цін на газ вбачає "руку Кремля" і спробу таким чином нав'язати "Північний поток-2", – заявив постійний представник Росії при ЄС Володимир Чижов.

Джерело: Обозреватель

Кілька категорій: Стало відомо, хто ще від 1 січня отримає надбавку до зарплати

п’ятниця, 22 листопад 2024, 12:30

Від 1 січня 2025 року педагогічні працівники середніх шкіл почнуть отримувати щомісячну доплату в розмірі 1 300 грн, а від 1 вересня сума збільшиться до 2 600 грн. Про це йдеться в постанові Кабінету міністрів України №1286, передають Патріоти України....

Є значний дефіцит: Енергетики попередили, що у п'ятницю можуть змінюватися обсяги відключень світла

п’ятниця, 22 листопад 2024, 11:30

В енергосистемі зберігається значний дефіцит, і ситуація в ній змінюється - можливі зміни в застосуванні заходів обмеження світла. Про це повідомляє пресслужба НЕК "Укренерго", передають Патріоти України. Зазначається, що зараз українська енергосистема...