Науковці вважають, що у надрах планети є великі запаси природного водню. Теоретично він може забезпечити значно більші обсяги енергії, ніж використовує людство. У промислових умовах його вробляють з газу або зеленим способом, який є вкрай неекономічним.
В США запустили проєкт з вивчення геологічного водню та створення технологій видобутку. До нього приєдналися Shell і Chevron.
Звідки під землею береться водень, достеменно невідомо, але вважається, що він утворюється постійно і у настільки великій кількості, що навіть при масовому видобутку встигав би відновлюватися. У родовищах може бути ще один дорогий газ.
Заборона розповідає про проєкт уряду США та про перспективи використання ресурсу.
Все більше наукових аналізів свідчать про те, що глибоко під землею існує невикористане джерело енергії, яке може забезпечити значно більші обсяги енергії, ніж є нині, пише Forbes.
Йдеться про водень, який є одним з головних елементів для переробки нафти, виробництва добрив, хімікатів, а також у харчовій промисловості. Пропущений через паливо елемент здатен створити електроенергію, а побічним продуктом буде лише водяна пара. У великій кількості він може слугувати і як самостійне джерело енергії і може практично повністю замінити інші викопні ресурси: нафту, газ та вугілля.
«Уявіть собі потенціал підземної фабрики, що живиться природою, яка генерує поповнюваний запас чистої, транспортованої енергії. Геологічний водень вирішує перебійність відновлюваної енергії та забезпечує безпеку та стабільність, необхідні для витіснення викопного палива», — каже головний операційний директор HyTerra Subiaco Люк Велтероп.
Геологічна служба США та Гірнича школа Колорадо запустили власний масштабний проєкт для вивчення геологічного водню, а також для створення технологій, які допомогли б безпечно і ефективно його видобувати.
До програми вже приєдналися такі енергетичні компанії як Shell, British Petroleum і Chevron. Відстеження потенційних водневих ділянок потребує тих же навичок, що мають нафтовики і газовики. Крім цього, щоб дістатися до родовищ використовуються ті самі бурові установки.
«Головна проблема у тому, що більшість із родовищ будуть надто глибоко або надто далеко від берега. Тож якщо лише 2% чи 3% із 10 млн мегатонн можна використати, це забезпечить увесь світовий попит у 500 мільйонів тонн на рік протягом сотень років», — пояснив Джефф Елліс з Геологічної служби США.
У такого видобутку, теоретично, є ще один бонус. Річ у тім, що в умовах, в яких виникає водень, також може утворюватися гелій — промисловий газ, що стає дорожчим за здорожчення традиційних поставок.
Для промислових потреб водень виготовляють з природного газу. Однак такий метод призводить до викидів вуглецю. Також можливе виробництво з води, але ресурс потребує більше енергії для виробництва, ніж він дає при використанні. Видобуток природного водню має розв’язати ці проблеми.
Достеменно невідомо, як саме ресурс утворюється. Ключова теорія говорить, що це побічний продукт безперервної хімічної реакції змішування води із залізом у стані окислення. Цей процес відбувається постійно і в рази швидше, ніж перетворення речовин на нафту та газ, тож водень — фактично чисте і майже невичерпне джерело енергії.
Його так складно виявити, тому що при будь-якому витоку ближче до поверхні землі цей газ з’їдають мікроорганізми.
«Не дивно, що на нього не звернули уваги. Це безбарвний газ без запаху. І коли він витікає з землі, мікроби дуже ефективно поїдають його під поверхнею. Під землею можуть бути дійсно великі накопичення. Нам просто потрібно з’ясувати, де їх знайти. Тоді зможемо просто бурити там і мати це чудове чисте джерело енергії», — зазначив Джефф Елліс.
Від 1 січня 2025 року педагогічні працівники середніх шкіл почнуть отримувати щомісячну доплату в розмірі 1 300 грн, а від 1 вересня сума збільшиться до 2 600 грн. Про це йдеться в постанові Кабінету міністрів України №1286, передають Патріоти України....
В енергосистемі зберігається значний дефіцит, і ситуація в ній змінюється - можливі зміни в застосуванні заходів обмеження світла. Про це повідомляє пресслужба НЕК "Укренерго", передають Патріоти України. Зазначається, що зараз українська енергосистема...