Відкриття McDonald's дозволило розрахувати "справедливий" курс гривні до долара за "індексом Біг Мака", який The Economist не зміг включити до липневого оновлення рейтингу. Індекс показав, що долар в Україні "повинен" коштувати 19,6 грн, а гривня недооцінена на 46,4%. Такі дані надав заступник голови комітету з фінансів, податкової та митної політики Ради, нардеп Ярослав Железняк ("Голос"). Свої розрахунки він заснував на офіційних цінах з меню McDonald's, передають Патріоти України.
"За теорією паритету купівельної спроможності, за адекватного курсу валют, один і той же продукт коштуватиме однаково в різних країнах... Зараз "Біг Мак" в Україні коштує 101 грн. На момент розрахунку липневого індексу "Біг Мак" у США коштував $5,15. Грубо кажучи, співвідношення 1:19,6. Тобто, згідно з цінами "Біг Мака", офіційний курс має становити 19,6 грн/дол. Офіційний курс НБУ зараз 36,6 грн/дол. Отже, гривня недооцінена на 46,4%. Десь між Туреччиною та Філіппінами", – пояснив нардеп.
Наступного разу журнал The Economist представить "індекс Біг Мака" у лютому-2023. Згідно з липневими розрахунками, серед усіх проаналізованих країн до топ-5 найбільш недооцінених національних валют увійшли валюти Румунії (55,7%), Індонезії (54,6%), Південної Африки (54,5%), Індії (53,6%). та Єгипту (52,9%).
The Economist розраховує "індекс Біг Мака" ще з 1986 року. В основі підрахунків лежить вартість класичного бургера з McDonald's у різних країнах. Вибір саме цієї страви пояснюють тим, що "Біг Мак" можна розглядати як своєрідний аналог продуктового кошика – до його складу входять хліб, м'ясо та овочі.
Як "нульова позначка" береться ціна "Біг Мака" в США. Передбачається, що за "справедливого курсу" бургер повинен коштувати стільки ж у будь-якій країні світу.
З американським прайсом порівнюють ціну, встановлену в національній валюті країни. Цю суму переводять у долари за поточним курсом. І якщо отримане число виявляється вищим за ціну "Біг Мака" в США, валюта країни вважається переоціненою, якщо нижче – недооціненою.
В Україні чинний закон передбачає цілу низку причин для скасування пенсій або навіть повернення їх до бюджету. При цьому найчастіше пенсіонерам дають 10 днів для того, щоб поновити виплату, передають Патріоти України. Так, відповідно до Закону України ...
Ціни на електроенергію з 1 лютого в Україні знизяться, але пільговий тариф діятиме не для всіх споживачів. Окрім субсидії на комуналку, переселенці зможуть оформити допомогу на оренду житла. Розмір пенсії залишатиметься без змін до весняної індексації,...