Суперактуально і для України: У Польщі побудують перші в ЄС малі модульні атомні реактори на базі застарілих вугільних електростанцій

Днями дві польські компанії незалежно одні від одної уклали два договори про взаєморозуміння з іноземними виробниками малих модульних атомних реакторів про будівництво в країні перших в ЄС рішень подібного типу. Польща стане піонером нової атомної енергетики в регіоні, обіцяючи ввести в дію перший SMR-реактор до 2029 року, інформують Патріоти України.

Сьогодні Польща в основному покладається на вугільну електрогенерацію. Курс на декарбонізацію вимагає якнайшвидшого закриття вугільних електростанцій, що підкріплено величезними штрафами для Польщі з боку ЄС. Вихід може бути знайдений в переобладнанні вугільних електростанцій під виробництво електрики за допомогою невеликих модульних АЕС. На підприємстві можна буде встановити від 4 до 12 модулів і продовжити роботу в розгорнутій інфраструктурі і навіть з тим же персоналом, що пройшов нескладний курс навчання.

Малі модульні атомні реактори сьогодні активно розробляються як буфер для систем відновлюваної енергетики, оскільки вони дозволяють гнучко регулювати потужність генерації в широкому діапазоні. Також малі реактори перспективні для регіонів, де неможливо підвести лінії єдиної енергосистеми. Такі реактори розробляють в США, Японії, Китаї і в Росії. Наприклад, до 2024 року «Росатом» отримає на розробку малих модульних реакторів до 80 млрд рублів, що дозволить йому захопити до 20% світового ринку подібних реакторів.
Польські компанії вибрали американських і японських розробників. Іноземні компанії не тільки побудують реактори, але також створять ланцюжки поставок сировини і матеріалів для роботи реакторів.
Один з меморандумів укладений між компаніями Cameco, GE Hitachi Nuclear Energy (GEH), GEH SMR Technologies Canada і Synthos Green Energy (SGE). Компанія SGE є членом групи Synthos, одного з найбільших виробників хімічної сировини в Польщі, яка зацікавлена в отриманні доступної на вимогу, безвуглецевої електроенергії з надійного, спеціалізованого джерела. Цим джерелом стануть японські реактори BWRX-300.
Реактори BWRX-300 називають киплячими, оскільки вони охолоджуються за рахунок природної циркуляції води і не вимагають обов'язкових для класичних АЕС охолоджуючих насосів. Сертифікацію BWRX-300 в США компанія GE Hitachi Nuclear Energy почала взимку минулого року. Постачанням урану для палива і утилізацією відходів буде займатися компанія Cameco. Проект також активно розглядається в Канаді і в результаті може утворитися польсько-канадська співпраця з експорту напрацювань.
Другий меморандум про будівництво в Польщі малих модульних реакторів підписаний з американським стартапом NuScale Power. Замовником виступила польська компанія KGHM Polska Miedź SA (KGHM) - виробник міді і срібла, а також консалтингова компанія PBE. Компанія NuScale пропонує будувати малі реактори з потужністю одного модуля 77 МВт. У США компанія NuScale Power вже приступила до будівництва першого модуля в штаті Айдахо. Цією технологією також зацікавилася японська інжинірингова компанія IHI, яка близько 60 років займалася проектами для атомної енергетики (але згорнула роботи після аварії у Фукусімі).
NuScale Power і KGHM проведуть аналіз можливостей модернізації діючих в Польщі вугільних електростанцій з переходу на модулі NuScale Power. Поляки твердо мають намір спертися на малі реактори. Представники KGHM заявили, що вони стануть першими в ЄС, коли в 2029 році введуть в експлуатацію першу в регіоні АЕС на малих модульних реакторах. Додамо, жодного працюючого і зданого в експлуатацію об'єкта за поданими вище проектам немає. Але з чогось потрібно починати.
Джерело: Електровісті

США тільки на 19-му місці: Де в світі найкраща і найгірша пенсійна система

субота, 23 жовтень 2021, 23:00

За результатами глобального дослідження, названі країни світу із самими провальними і найкращими пенсійними системами. Про це свідчить глобальний звіт Mercer CFA Institute, передають Патріоти України. Так, на перше місце потрапила Ісландія. Країна має ...

Хіти тижня. "Запорожець" як народний електрокар: У Дніпрі запустили лінію по переробці старих "Таврій" на електромобілі

субота, 23 жовтень 2021, 20:00

Творці Kozak EV подбали про те, щоб переобладнання “Таврії” під їхній комплект було максимально простим. На звичайній СТО бензинову “Таврію” перетворюють на електричну протягом одного робочого дня. Група небайдужих підприємців замахнулася на революційн...