В Україні тимчасово підвищили тариф на електроенергію для споживачів постачальника "останньої надії" (ПОН) – на період із 1 жовтня до 31 грудня 2024 року. Слід розуміти, що це рішення не стосується побутових споживачів, які продовжать платити за світло за фіксованим тарифом 4,32 грн/кВт*год. Вартість струму підвищиться виключно для підприємств, які залишилися без постійного постачальника та отримують струм від "Укрінтеренерго", передають Патріоти України.
Відповідне рішення 24 вересня ухвалила Національна комісія, яка здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКР), передає "Інтерфакс-Україна". Так, регулятор на три місяці (жовтень-грудень) підвищив коефіцієнт, який використовується для розрахунку тарифу ПОН, з 1,25 до 1,5.
Зазначений коефіцієнт застосовується до середньозваженої ціни електроенергії на ринку "на добу вперед". Вартість електроенергії за такого формату розрахунку змінюється щомісяця.
Основною причиною підвищення тарифу в НКРЕКП назвали наслідки російських обстрілів української енергетики. Крім того, сам постачальник "останньої надії" може закуповувати електроенергію лише на балансуючому ринку, де струм коштує дорожче. До того ж 20 травня 2024 року було прийнято постанову №949 "Про граничні ціни на ринку "на добу вперед" і балансуючому ринку", що також вплинуло на коливання цін, зазначили в НКРЕКП.
"В результаті масштабних обстрілів енергетичної системи України відбулося зростання вартості електроенергії для врегулювання небалансів е/е. При цьому постачальник "останньої надії" (держпідприємство зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго") через набуття статусу "Дефолтний" відповідно до Правил ринку набуває е/е для потреб власних споживачів виключно на балансуючому ринку", – йдеться в обґрунтуванні НКРЕКП до проєкту постанови "Про внесення змін до порядку формування ціни, за якою здійснюється постачання е/е споживачам постачальником "останньої надії".
"Укрінтеренерго" виконує функцію ПОН на ринку електроенергії з 1 січня 2019 року та було визначено урядом на позаконкурсній основі. Ініціатором підвищення тарифу стало саме це держпідприємство, яке звернулось із відповідною пропозицією до НКРЕКП.
Тариф на електроенергію для населення: скільки платитимуть українці
В Україні тариф на електроенергію для побутових споживачів не змінюватимуть до 1 травня 2025 року. Таким чином, і у вересні, і взимку 2024-2025 за 1 кВт*год потрібно буде платити 4,32 грн/кВт*год.
"Ціна на електричну енергію для побутових споживачів, згідно з Постановою № 632, затверджена до 30.04.2025. Тобто до закінчення осінньо-зимового періоду 2024/25 рр. тариф на електроенергію для побутових споживачів не переглядатиметься", – йдеться у відповіді міністра енергетики Германа Галущенка на запит нардепа Олексія Кучеренка.
При цьому слід зважати на те, що фактично в Україні діють кілька тарифів на електроенергію. Йдеться про багатозонні тарифи, а також тариф на струм для тих, хто має електричне опалення.
Так, після підвищення тарифу на електроенергію у червні-2024 було встановлено пільговий тариф для тих, хто використовує електроенергію для опалення. Вони можуть платити з 1 жовтня за кожну кіловат-годину 2,64 грн.
У цьому встановлено ліміти. Заплатити за зниженим тарифом "для опалення" можна лише за перші 2 тис. кВт*год на місяць і лише у період з 1 жовтня до 30 квітня.
Також слід враховувати, що при встановленому двозонному лічильнику ("день-ніч") діють два тарифи: власне, денний та нічний. Денний тариф діє з 7:00 до 23:00 та не відрізняється від основного – 4,32 грн за 1 кВт*год.
А от у нічний час (з 23:00 до 7:00) є можливість платити за електроенергію за нічним тарифом. Він наполовину нижче чинного – застосовується коефіцієнт 0,5, тобто. зараз це 2,16 грн/кВт*год.
При встановленому тризонному лічильнику діють три тарифи. У піковий годинник власники таких лічильників платять за світло більше, а в нічні – втричі менше:
Європейський Союз має скасувати санкції проти Росії, оскільки адміністрація Дональда Трампа готова з наступного тижня відкрити "нову еру", передають Патріоти України з посиланням на Telex. "Настав час викинути санкції у вікно і створити з росіянами від...
Стрімке зростання долара США щодо української гривні на початку 2025 року було пов'язане з традиційними сезонними чинниками, тож курс уже відходить від рекордних максимумів. А протягом кінця січня та в лютому 2025 року безготівковий курс гривні може пе...