В Україні тарифи на електроенергію та газ цього року підвищувати не будуть. Куб газу коштує 7,96 грн і тариф не будуть піднімати до закінчення воєнного стану і ще шість місяців після цього. Водночас тариф на електроенергію (4,32 грн за кВт*год) цього року піднімати не планують. Про це йдеться в публікації OBOZ.UA, передають Патріоти України.
І хоча поки що перспективи завершення війни залишаються туманними, Україна вже зараз готується до певних зобов'язань щодо перегляду вартості комунальних послуг. "Буде лібералізація", – каже співрозмовник в уряді. Позиція України: поки не завершилась війна, про відмову від регульованих тарифів не йдеться.
Однак вже зараз, наприклад, у Меморандумі з МВФ йдеться про те, що Україна має впродовж шести місяців після завершення воєнного стану розробити план лібералізації ринків газу та електроенергії. Такі терміни цілком відповідають Закону "Про меморандум...".
"Потенційні заходи з реформування, як тільки дозволять умови, включають поступове додаткове підвищення тарифів (з урахуванням нової тарифної методології та соціальних міркувань), зовнішнє фінансування та прозора і виняткова пряма бюджетна підтримка ДП в енергетичному секторі за умови наявності бюджетних ресурсів. Після завершення війни порядок денний реформ в енергетичному секторі, серед іншого, вимагатиме відновлення та посилення конкуренції на оптовому та роздрібному ринках газу", – йдеться в меморандумі.
Окремо в документі зазначено, що забезпечення стійкості "вимагатиме поступового підвищення тарифів на газ та електроенергію до рівня відшкодування витрат". Яким буде рівень "компенсації витрат" через шість місяців після завершення війни – нікому не відомо.
Ситуація з газом може бути значно кращою, ніж з електроенергією. До повномасштабної війни в Україні вже були лібералізовані ціни на газ для населення. Тоді на ринку працювали десятки різних постачальників, при цьому в "Нафтогазу" була незначна частка ринку (більшість поставок була зосереджена в руках облгазів Дмитра Фірташа). Однак у 2022-му ситуація кардинально змінилась. Облгази Фірташа передали "Нафтогазу". Тепер 98% ринку газу для населення зосереджена в руках НАК.
З електроенергією ситуація складніша. Минулого року собівартість генерації та доставки вже перевищувала рівень чинного тарифу в 4,32 грн за кВт*год. Модель відкриття ринку електроенергії вже розроблена, і її б мали запустити ще до великої війни. Вона передбачає можливість для українців обирати постачальника.
Національний банк у своїх інфляційних звітах припускає, що тарифи не зростатимуть цього року, а поступове збільшення вартості газу, електроенергії та опалення до економічно обґрунтованих рівнів почнеться лише в 2026-му.
"Прогноз побудований на припущенні щодо незмінності окремих тарифів на послуги ЖКГ (газ, опалення та постачання гарячої води) протягом 2025 року. Проте складний стан в енергетиці та державному бюджеті може зумовити коригування тарифів у наступних роках. Припускається, що з 2026 року може розпочатися поступове приведення тарифів до економічно обґрунтованих рівнів", – йдеться в оцінках Нацбанку.
Хоча торгівельна війна з КНР, котру розпочав Трамп, наразі для її ініціатора проходить не дуже, все таки певні здобутки таки є. Apple Inc. планує перенести в Індію виробництво всіх iPhone для ринку США вже наступного року на тлі розпочатої Вашингтоном ...
Шахраї, щоб заволодіти грошима громадян або отримати доступ до їхніх персональних даних, використовують різні «чутливі теми» для людей, в тому числі й тему війни, передають Патріоти України. Зокрема, власникам карток «ПриватБанку» аферисти повідомляють...