З початком опалювального сезону в Україні почали активно обговорювати тему підвищення тарифів на комунальні послуги. Незважаючи на те, що наразі діє мораторій на перегляд деяких тарифів, і влада, і експерти допускають, що вже у 2025 році вартість послуг ЖКГ може суттєво зрости. Главред опитав експертів щодо того, чого чекати українцям, передають Патріоти України з посиланням на.
Варто зауважити, що про можливе підвищення тарифів у 2025 році побічно почали говорити ще кілька місяців тому. Так, ще в серпні Нацбанк припускав поступове підвищення через складний стан в енергетиці та державному бюджеті протягом наступних років.
"Мораторій на підвищення окремих тарифів на послуги ЖКГ для населення ще певний час обмежуватиме зростання адміністративних цін. Проте їх поступове приведення до ринкових рівнів, яке, згідно з припущеннями, розпочнеться з 2025 року, стане вагомим проінфляційним чинником у 2025-2026 роках", – зазначалося в інфляційному звіті регулятора.
Нагадаємо, що закон №2479-IX, яким регулюються відносини на ринку природного газу та у сфері теплопостачання, був підписаний президентом Зеленським ще 18 серпня 2022 року. Згідно з документом, в Україні на період дії воєнного стану та шести місяців після його закінчення діятиме мораторій на підвищення тарифів на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) та послуги з постачання гарячої води для всіх категорій споживачів
Втім, мораторій не поширюється на електроенергію та холодну воду. Тому у травні цього року уряд підвищив тариф на електричну енергію для населення з 1 червня на 60%, з 2,64 до 4,32 грн/кВт-год. Тоді ж міністр енергетики України Герман Галущенко заявляв, що попередній рівень тарифів, особливо враховуючи знищення енергосистеми через обстріли ворога, не покриває навіть собівартості виробництва, тому це "складний, але необхідний крок".
У той же час, як зауважили у Міністерстві фінансів, українська сторона разом із експертами МВФ розглядає можливі варіанти підтримки енергетичної стабільності країни, враховуючи значну шкоду, яку завдала РФ енергетичній системі України та, як наслідок, вплив цього на відновлення економіки України.
"Меморандум, який було оприлюднено після затвердження програми, від 24 березня 2023, а також пʼять його наступних оновлень після кожного перегляду включали блок про реформу енергетичного сектору. Усі оновлення Меморандуму розглядали потенційну можливість підвищення тарифів на енергоносії, як захід, спрямований на вирішення проблем в енергетичному секторі через повномасштабну війну. При цьому, такий захід можливий лише за умови виділення достатніх та адресно спрямованих ресурсів для захисту вразливих домогосподарств", – зауважили у відомстві.
І додали, що меморандум від 18 жовтня 2024 року повторює потенційні заходи, які були в минулих оновленнях, не пропонує нові та не створює для України зобовʼязань щодо збільшення тарифів на енергоносії під час війни.
Водночас, судячи з листа про наміри до керівництва МВФ українська влада допускає поступове підвищення комунальних тарифів для населення під час війни.
"Потенційні заходи реформ, як тільки дозволять умови, включають додаткове поступове підвищення тарифів (з урахуванням нової тарифної методології та соціальних міркувань під час війни)", – йдеться у документі.
На думку голови Спілки споживачів комунальних послуг України Олега Попенка, тарифи на комунальні послуги можуть бути підвищені.
"МВФ наполягав на тому, що тарифи в Україні повинні після завершення війни протягом першого півріччя, але це повинно було відбутись у 2024-му році. В останньому меморандумі взагалі прописано, що тарифи можуть підвищити навіть під час воєнного стану. Тому я вбачаю в цьому прямий звʼязок, і це напряму буде впливати на те, що нас очікують підвищення тарифів у 2025 році", – вважає Попенко.
Експерт з питань ЖКГ. Засновник і глава Союзу споживачів комунальних послуг. Працював головою комітету ЖКГ, благоустрою, екології та охорони навколишнього середовища в Громадській раді при КМДА. Працював радником заступника міського голови в КМДА.
І додає, що водночас підвищенням тарифів не вирішується питання зарплат, поточних чи капітальних ремонтів, тому що комунальні підприємства будуть змушені спрямувати кошти, які б отримали від підвищення тарифів, на погашення заборгованостей теплокомуненерго перед "Нафтогазом", які цього року складають 100 мільярдів гривень.
У той же час, як зазначає експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук, питання підвищення тарифів фактично розглядається з 2021 року – зокрема, ще тоді були плани щодо поетапного підвищення тарифів на електроенергію, які довелося відкласти через початок повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
"Початково НКРЕКП розглядалося поетапне підвищення щонайменше до 4 гривень за кіловат. Те підвищення, яке відбулося навесні, більше за прогнозоване, на що, напевно, також були причини. За планами підвищення тарифу для населення, які обговорювалися на 2025-2026 рік, розглядався коридор у 5 гривень", – пояснює Корольчук.
І додає, що навіть поточний тариф у 4,32 гривні є завищеним, оскільки населення отримує електроенергію за рахунок в основному атомної генерації – АЕС і ГЕС, де немає такої собівартості виробництва. Тому в разі підвищення тарифу до 5 гривень можлива сегментація – тобто ті, хто споживатимуть більші обсяги електроенергії, можуть платити за неї дорожче.
Піковий дефіцит електроенергії в Україні протягом зими 2024-2025 років становитиме 3-4 гігават. Але він менш впливатиме на найбільш важливі сектори - охорони здоров'я, оборони тощо. Про це заявив заступник глави місії МВФ в Україні Тревор Лессард, пере...
З початком опалювального сезону в Україні почали активно обговорювати тему підвищення тарифів на комунальні послуги. Незважаючи на те, що наразі діє мораторій на перегляд деяких тарифів, і влада, і експерти допускають, що вже у 2025 році вартість послу...