В 2024 році Україна має виплатити в рамках погашення і обслуговування державного боргу понад 1 трильйон гривень. Про це свідчить прогнозна статистика Міністерства фінансів України.
Станом на 1 травня Мінфін прогнозував загальну суму виплат до кінця поточного року за внутрішнім та зовнішнім державним боргом близько 1 трлн 17 млрд гривень.
Важливий нюанс: Мінфін завжди прогнозує майбутні боргові платежі за діючими угодами станом на конкретну дату. Прогнози оновлюються щомісячно, з урахуванням змін щодо сум і умов обслуговування боргу. Це особливо актуально в умовах регулярних надходжень фінансової допомоги Україні від зовнішніх партнерів та нових внутрішніх залучень на тлі триваючої повномасштабної війни.
Згідно прогнозу Мінфіну, виплати за внутрішніми запозиченнями до кінця року складуть 589,24 млрд гривень. Найбільші виплати припадають на травень (82,76 млрд гривень), червень (74,59 млрд), жовтень (91,38 млрд) і листопад (67,18 млрд).
Із загальної суми виплат за внутрішнім боргом на погашення основної суми боргу має бути виділено з державного бюджету 384,95 млрд гривень. Процентні виплати складуть 204,29 млрд гривень.
Внутрішній борг держави сформований переважно за рахунок облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП).
За зовнішніми запозиченнями держава має сплатити до кінця року сумарно 427,42 млрд гривень. Найбільші виплати припадають на серпень (40,36 млрд), вересень (174,53 млрд) і листопад (53,58 млрд).
Виплати за основною сумою боргу складуть 179,33 млрд гривень. Примітно, що процентні виплати значно перевищать суму основного боргу – 248,1 млрд грн.
За основною сумою боргу найбільше Україна має виплатити за позиками, наданими міжнародними фінансовими організаціями (МФО). За нарахованими процентами найбільшу суму маємо сплатити за комерційними позиками.
Зовнішній борг держави сформований за рахунок комерційних позик (як правило, це приватні позичальники); позик, наданих МФО; та офіційних позик від партнерів України (як правило, це держави і державні об’єднання).
Прогнозні платежі за держборгом України в 2024 році
Джерело: Міністерство фінансів України
За підрахунками РБК-Україна, виходить, що в 2024 році держава Україна має віддати 564,28 млрд гривень своїх боргів. І ще 452,39 млрд гривень складають проценти, нараховані на ці борги.
Мова йде саме про державний борг, який не включає гарантований державою борг (який теж сплачується з державного бюджету за рахунок коштів платників податків).
Навіть після березневої індексації середня пенсія в Україні продовжує залишатися вкрай низькою — 6341 гривня, або 152 долари. Водночас незважаючи на заявлену індексацію в 11,5%, насправді багато українських пенсіонерів отримали значно меншу надбавку. П...
В Україні з середньою зарплатою та повним стажем можна заробити на пенсію, розмір якої становить 5269,9 грн. Для такої виплати треба платити єдиний соцвнесок із середньої зарплати (станом на зараз – 18 589 грн). Як підрахував OBOZ.UA, якщо є 40 років с...